صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۲۵ سنبله ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

جان مالکوویچ وارد دنیای فلسفه شد

جان مالکوویچ وارد دنیای فلسفه شد

جان مالکوویچ با امضای قراردادی وارد پروژهای درباره سنکا فیلسوف رومی شد.
به نقل از آسوشیتدپرس، جان مالکوویچ در فلمی از روبرت شونتکه با عنوان «سنکا- درباره خلق زلزلهها» نقشآفرینی میکند.
در این فلم رابطه سنکا با نرون امپراتور بررسی شدهاست.
مالکوویچ پیشتر در کمدی اکشن شونتکه یعنی «سرخ» یا «رِد» در سال ۲۰۱۰ بازی کرده بود.
«سنکا- درباره خلق زلزلهها» توسط فریدر اشلیش تهیه کننده برلینی تولید میشود.
فلمسازان امیدوارند این فلم را در شهر «وَرزَزات» در جنوب مراکش فلمبرداری کنند. این شهر پیشتر میزبان فلمهای «وسوسه مسیح» مارتین اسکورسیزی و «قلمروی بهشت» ریدلی اسکات بود.
این فلم دوران تاریخی روم در سال ۶۵ پس از میلاد را بررسی میکند.
شونتکه چند سالی را صرف بررسی رابطه بین سنکا و نرون کرد و این فلمنامه را با همکاری متیو وایلدر بر مبنای منابع تاریخی و متون اوریجینال به جای مانده از سنکا نوشت. این فلمنامه بر دورهای تمرکز دارد که نرون از حقهای استفاده کرد تا سنکا را وادار کند تا دست به خودکشی بزند. لوکیوس سِنِکا که به سنکای جوان مشهور بود در سال ۴ پیش از میلاد میزیست. وی اهل رم، فیلسوف رواقی، سیاستمدار، نمایشنامه نویس، معلم و مشاور نرون بود که مجبور شد به اتهام همدستی در توطئه قتل امپراتور خودکشی کند.
از سنکا ۹ نمایشنامه تراژدی و یک کمدی به جا ماندهاست. او معتقد بود طبیعت معیاری است که انسان باید هماهنگ با آن زندگی کند و اصل برابری انسانها را قبول داشت.
وی در جوانی به رم رفت و در آنجا مطالعات فلسفی زیادی انجام داد و به دلیل توان بالایی که در عرصه سخنسنجی و فن خطابه داشت، به سنا راه یافت و ابتدا در نقش معلم نرون جوان مشغول به کار شد و وقتی نرون بر تخت سلطنت نشست، به عنوان مشاور او معرفی شد، اما در نهایت از شاگرد خود حکم مرگ دریافت کرد.