صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۱ حوت ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ستاره فلم‌های «اینگمار برگمن» درگذشت

ستاره فلم‌های «اینگمار برگمن» درگذشت

بیبی آندرشون» که در ۱۳ فلم بلند سینمایی سابقه همکاری با «اینگمار برگمن» کارگردان پرآوازه سینمای جهان را داشت در سن ۸۳  سالگی درگذشت.
به نقل از هالیوود ریپورتر، این بازیگر تحسینشده سویدنی که در فلمهای کلاسیکی چون «توت فرنگیهای وحشی»، «مهر هفتم» و «پرسونا» از ساختههای «اینگمار برگمن» بازی کرده بود، سابقه بازی در تئاتر و تلویزیون را نیز داشت اما به سبب نقش آفرینی در فلمهای «برگمن» به شهرت دست یافت.
«برگمن» زمانی که مشغول کارگردانی یک کلیپ تبلیغاتی در سال ۱۹۵۱ بود، «بیبی آندرشون» را به عنوان یک استعداد کشف کرد و چهار سال بعد برای اولین بار در یک تک صحنه در فلم «لبخندهای یک شب تابستانی» از وی استفاده کرد و در مجموع از دهه ۱۹۵۰ تا ۱۹۸۰ میلادی در ۱۳ فلم از این کارگردان سرشناس مقابل دوربین رفت.
«آندرشون» همچنین در سال ۱۹۶۶ در فلم «دوئل در دیابلو» به کارگردانی «رالف نلسون» در کنار «جیمز گارنر» و «سیدنی پوآتیه» بازی کرد، در سال ۱۹۹۷ در فلم «هرگز به تو قول باغ گل رُز ندادم» مقابل دوربین رفت و در سال ۱۹۷۸ نیز در فلم «دشمن مردم» در نقش همسر «استیو مککوئین» در فلمی بر اساس اقتباس «آرتور میلر» از نمایشنامه «هنریک ایبسن» بازی کرد.
وی سابقه بازی در فلم «نامه کرملین» (۱۹۷۰) به کارگردانی «جان هیوستون» و «کوئین تت» (۱۹۷۹) ساخته «رابرت آلتمن» را نیز در کارنامه دارد.
«بیبی اندرشون» در سال ۱۹۵۸ برای بازی در فلم «آستانه زندگی» ساخته «اینگمار برگمن» برنده جایزه بهترین فلم جشنواره کن شد و در سال ۱۹۶۳ نیز جایزه بهترین بازیگر جشنواره فلم برلین را برای بازی در فلم «معشوقه» به خانه برد و در آمریکا نیز دو جایزه انجمن ملی منتقدان فلم را برای بازی در فلمهای «پرسونا» و «صحنهای از یک ازدواج» از ساختههای «برگمن» کسب کرد.