صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۷ اسد ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

«تک شاخ» برنده جشنواره فلم بوئنوس‌آیرس شد

«تک شاخ» برنده جشنواره فلم بوئنوس‌آیرس شد

جشنواره فلم بوئنوسآیرس ۲۰۱۹ با انتخاب برندگانش در ۶ بخش رقابتی شب پیش خاتمه یافت.
به نقل از هالیوود ریپورتر، «تک شاخ» ساخته ایزابل دوپوئیس و تیم جراگتی به عنوان بهترین فلم بیست و یکمین دوره جشنواره فلم بوئنوسآیرس انتخاب شد.
این جشنواره شب گذشته ۱۴ آپریل برابر با ۲۴ فروردین با معرفی برندگانش در ۶ بخش رقابتی به کار خود خاتمه داد.
«تک شاخ» که فلمی مستند است زندگی پیتر گرودین موسیقیدان را روایت کردهاست.
لویی گارل بازیگر سرشناس فرانسوی فلمهایی چون «رویاپردازان» که پسر فیلیپ گارل فلمساز مشهور است نیز جایزه بهترین کارگردان را برای فلمش «مرد وفادار» دریافت کرد. این فلم که نخستین بار در تورنتو دیده شده بود روایتی جدید از عشق و مرگ و بزرگ شدن در خیابانهای پاریس را روایت میکند. برخی منتقدان این فلم را با آثار دوره میانی کاری فرانسوا تروفو مقایسه کردهاند.
در بخش رقابتی بینالمللی کیتا نینومیا به عنوان بهترین بازیگر مرد برای فلم «ما زامبیهای کوچک هستیم» و اِلا اسمیت برای فلم «ری و لیز» به عنوان بهترین بازیگر زن انتخاب شدند. جایزه بهترین موسیقی متن نیز به «مونوس» ساخته آلخاندرو لاندس اهدا شد.
جایزه ویژه داوری نیز به «کوسهها» از اوروگوئه رسید که درامی نوشته لوچیا گاریبالدی به عنوان نویسنده و کارگردان است. این فلم که درباره کشف دنیای بزرگسالی است نخستین بار در جشنواره ساندنس ۲۰۱۹ دیده شد.
فلم لوسیو کاسترو با عنوان «پایان قرن» به عنوان بهترین فلم بخش رقابتی داخلی انتخاب شد و جایزه بهترین مستند این بخش به «دانشکدهها» ساخته الوئیسا سولاس رسید.
بیست و یکمین دوره جشنواره فلم بوئنوسآیرس با نمایش بیش از ۳۰۰ فلم به پایان رسید. این رقم اندکی از سالهای پیش کمتر بود که دلیل آن بحران اقتصادی کشور آرجانتاین است. از این میان بیش از ۴۰ فلم اولین اکران خود را در این جشنواره تجربه کردند. جشنواره امسال با تمرکز بر آثار فلمساز پرتگالی پائولو روشا و فریدی فوم گرولر فلمساز کهنهکار هالندی برگزار شد. جولین تمپل و موریل باکس فلمسازان بریتانیایی نیز به عنوان مهمانان ویژه در این جشنواره حضور داشتند.
این جشنواره در ۶ بخش جوایز خود را اهدا میکند که شامل بینالمللی، سینمای آرجانتاین، بخش آوانگارد و ژانر، آمریکای لاتین، حقوق بشر و بهترین فلمهای کوتاه است.