صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۷ اسد ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

هنرمندان سینما به یاری «نوتردام» شتافتند

هنرمندان سینما به یاری «نوتردام» شتافتند

فعالان صنعت سینما و مد در فرانسه بعد از آتشسوزی عظیم در کلیسای تاریخی نوتردام، ضمن ابراز همدردی، بلافاصله کمکهای مالی خود را برای بازسازی این نماد تاریخی ارسال کردند.
به نقل از هالیوود ریپورتر، یکی از نخستین واکنشها پس از آتشسوزی در کلیسای تاریخی نوتردام، واکنش دیوید لیسنارد شهردار کن به این ماجرا بود. وی گفت صنعت فلم حامی پروژه بازسازی این کلیسا خواهد بود. او در توئیتر نوشت که شهر کن تمام تلاشهای خود را با فستیوال فلم کن و مدیر آن تیری فرمو هماهنگ خواهد کرد تا بتواند از کمکهای هالیوود هم در این تلاش بهره بگیرد.
شهر کن که خانه این رخداد سینمایی مشهور است، ۱۰ هزار یورو (۱۱۳۰۰ دالر) برای صندوق بازسازی این کلیسا اهدا میکند و همچنین از طریق تالار شهر کمکهای مردمی را جمعآوری خواهد کرد.
رئیس جشنواره فلم کن یعنی پییر لسکور نیز عکسی از حرکت جینالوو بریجیدا در برابر کلیسا را که مربوط به فلم «گوژپشت نوتردام» محصول ۱۹۵۶ بود، توییت کرد.
ستارههای فلم فرانسه هم همدردی خود را اعلام کردند. ماریون کوتیار عکسی از کلیسا را منتشر کرد و نوشت: «من به شدت غمگین هستم، پاریس عشقم. پاریس زمین من در اندوه. بانوی شگفتانگیزمان. برای شکوهت سوگواری میکنم.»
لو دویلون دختر خواننده جین برکین و ژاک دویلون کارگردان فلم «رودن» هم ویدئویی را منتشر کردند که در آن لو در دهه هشتاد میلادی کودک بوده و دارد روی سقف کلیسا سر میخورد. آنها در متن آن نوشتند: «دوام بیاور عزیزم.»
جلیل لیسپرت کارگردان فلم «ایو سن لوران» عکسهایی را از آتش در حال گسترش منتشر کرد که به نظر میرسید آن را از کنار رودخانه نزدیک نوتردام گرفته باشد. او نوشت: «حرفی ندارم. هولناک است».
ستاره سابق سریال «سیاسآی» گری دوردان که حالا در پاریس زندگی میکند هم عکسی از کلیسا را در شب منتشر کرد و اموجیهای قلب شکسته و دعا کردن را کنارش گذاشت.
عمر سای ستاره «اکس-من» هم یک اموجی قلب شکسته با «چه غمی» گذاشت و ژولیت بی نوش عکسی کلوزآپ از یکی از نقاشیهای سیما دا کونجیلیانو را منتشر کرد که قلبی شکسته در یکی از دستانش داشت. ژان دوژاردن ستاره فلم «آرتیست» به آینده نگاه کرد و نوشت: «به امید بازسازی…»
اما بزرگترین کمکها از سوی صنعت مد رسید.
فرانسوا-هنری پینو رئیس گوچی و شوهر سلما هایک بلافاصله از طریق شرکت سرمایهگذاری خانوادگیاش یعنی آرتمیس ۱۰۰ میلیون یورو (۱۱۲ میلیون دالر) برای بازسازی کلیسا ارسال کرد. برنارد آرنو رئیس گروه الویاماچ هم بعد از او ۲۰۰ میلیون یورو (۲۲۵ میلیون دالر) برای این منظور اختصاص داد.