صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۲۳ سرطان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

اخراج پرخرج تهیه کننده «سریع و خشمگین»

اخراج پرخرج تهیه کننده «سریع و خشمگین»

سختگیریهای حقوقی تهیه کننده و خالق مجموعه فلمهای «سریع و خشمگین» موجب شده تا کمپانی یونیورسال بخواهد به قیمتی گزاف او را از این مجموعه فلمها دور کند.
به نقل از آسوشیتدپرس، تهیهکننده فلمهای «سریع و خشمگین» از اسپینآف جدید این مجموعه یعنی «هابز و شاو» و همچنین تمامی فلمهای آینده آن اخراج شده اما به دلیل بندی در قرارداد او با یونیورسال استودیوز، احتمالاً به او میلیونها دالر پول پرداخت خواهد شد تا فقط از صحنه فلمبرداری دور بماند.
نیل موریتز در سال ۱۹۹۸ پس از آنکه یونیورسال مطلبی از مجله وایب را درباره یک گروه ماشینسواری غیرقانونی مخفی خیابانی در نیویورک در اختیار او گذاشت، فرنچایز «سریع و خشمگین» را شکل داد.
او راب کوهن را برای کارگردانی نخستین فلم این مجموعه در سال ۲۰۰۱ وارد پروژه کرد و از وین دیزل و پل واکر به عنوان بازیگران اصلی بهره برد. موریتز از آن موقع تا به حال تهیهکننده تک تک فلمهای «سریع و خشمگین» بوده و بیش از پنج میلیارد دالر برای این استودیو درآمدزایی کرده است.
اما حالا سر یک نبرد قانونی تلخ سر فلم «هابز و شاو» که روز اول آگوست اکران میشود، موریتز از این فلم و تمام پروژههای آینده از جمله قسمت نهم «سریع و خشمگین» که فلمبرداریاش چند هفته دیگر آغاز میشود، کنار گذاشته شده است اما حتی اگر مسئولان اجرایی استودیو نخواهند او در پروژه نقشی داشته باشد باید پولش را بدهند، بنابراین اخراج او حرکتی گران قیمت خواهد بود.
هنوز مشخص نیست پرداخت پول او چطور محاسبه خواهد شد. یونیورسال میگوید برای تمام فلمهای اصلی «سریع و خشمگین» به او پول خواهد داد اما در فلم «هابز و شاو» یا هر اسپینآف دیگری نام او را به عنوان تهیهکننده ذکر نخواهد کرد چون قرارداد او شامل اسپینآفها نمیشود اما موریتز میگوید او تفاهمی شفاهی با جیمی هوروویتز رئیس یونیورسال داشته که در این فلم کار کند و با فاصله کمی پیش از فلمبرداری اخراج شده است.
موریتز در برگههای دادگاهی میگوید نه تنها ایده این اسپینآف را در همراهی با کریس مورگان نویسنده مطرح کرده، بلکه ماهها وقت صرف توسعه و پیشبرد آن کرده است. استودیو حتی پول نقل مکان خانواده آماندا لوئیس شریک تهیه فلم او به لندن را هم برای نظارت بر فلم داده بود.
ظاهراً استودیو تاریخچهای طولانی و سخت از دعواهای قانونی با موریتز سر تک تک فلمهای این فرنچایز داشته و وقتی موریتز سر فلم «هابز و شاو» هم سختگیری کرد آنها تصمیم گرفتند او را به هر قیمتی شده کنار بگذارند.
فلم «هابز و شاو» از شخصیتهای دوین جانسون و جیسون استاتهام در قسمت هشتم «سریع و خشمگین» در یک ماجراجویی جداگانه بدون دیگر بازیگران این مجموعه استفاده میکند. با وجود اینکه عنوان کامل این فلم «سریع و خشمگین ارائه میکند: هابز و شاو» است، یونیورسال میگوید حضور تنها دو شخصیت برای اثبات حقوق مشارکت موریتز در فلم کافی نیست. موریتز خواستار نه تنها پول خود به عنوان تهیهکننده، بلکه میلیونها دالر دیگر در قالب آسیب واردشده به اعتبار حرفهایاش است.