صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۳ دلو ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

یوروویژن در اسرائیل؛ اجرای مدونا در ابهام و درخواست تحریم مسابقات

یوروویژن در اسرائیل؛  اجرای مدونا در ابهام و درخواست تحریم مسابقات

مدونا: من نه اجرای موسیقی را به خاطر برنامههای سیاسی کسی متوقف میکنم و نه صحبت درباره نقض حقوق بشر را در هر جای دنیا که باشد
برگزارکنندگان رقابتهای موسیقی یوروویژن میگویند ممکن است مدونا در مسابقات موسیقی یوروویژن اجرایی نداشته باشد چون به گفته آنها او هنوز قرارداد اجرا برای هنرمندان مهمان را امضا نکرده است.
مرحله نهایی این رقابتها روز شنبه ۱۸ می ( ۲۸ ثور) در شهر تلآویو در اسرائیل برگزار میشود.
یون اولا ساند، مدیر یوروویژن، روز دوشنبه گفت "اتحادیه پخش اروپایی تا کنون اجرای مدونا را تایید نکرده است. اگر قرارداد امضا نشود او نمیتواند روی صحنه حاضر شود."
پیشتر مدیران برنامههای مدونا در آمریکا و بریتانیا از حضور او به عنوان خواننده مهمان در یوروویژن خبر داده بودند.
آنها گفته بودند که این ستاره موسیقی پاپ دو آهنگ در این مراسم اجرا خواهد کرد؛ یکی از آلبوم جدید "مادام اکس" و دیگری از آهنگهای قدیمی او که گفته میشد آهنگ Like A Prayer خواهد بود.
در آن زمان برگزارکنندگان یوروویژن خبر اعلام شده از سوی مدیر برنامههای مدونا را تایید نکردند و گفتند که هنوز تصمیم نهایی گرفته نشده است، هر چند به نظر میرسید که قرارهای اولیه گذاشته شده است.
روزنامه اسرائیلی جروزالمپست گزار ش داده است که مدونا برای تمرین اجراهای خود روز چهارشنبه وارد تلآویو خواهد شد.
اگر برنامه مدونا لغو شود مشخص نیست که یوروویژن چگونه میخواهد جای او را در نیمه مسابقات پر کند.
هر چند که اجراهای دیگری هم از هنرمندان مهمان مانند برندگان سابق یوروویژن انجام خواهد شد.
مسابقات امسال برای اولین بار در اسرائیل برگزار می‌‍شود که نمایندهاش نتا توانست با آهنگ اسباببازی در رقابتهای سال ۲۰۱۸ برنده شود.
اما برخی فعالان حقوق بشر از هنرمندان و شرکتکنندگان خواستهاند این رقابتها را به دلیل کارنامه حقوق بشری اسرائیل تحریم کنند.
در ماه جنوری تعدادی از هنرمندان و چهرههای سرشناس بریتانیایی از جمله پیتر گابریل، راجر واترز، ویوین وستوود و مایک لی با امضای نامهای از بیبیسی خواستند پخش رقابتهای یوروویژن سال ۲۰۱۹ را لغو کند.
امضاکنندگان این نامه از اسرائیل به دلیل اشغال مناطق فلسطینی انتقاد کردند و نوشتند: "ممکن است یوروویژن رقابتی برای تفریح و سرگرمی باشد اما از ملاحظات حقوق بشری استثنا نیست و ما نمیتوانیم نقض سیستماتیک حقوق فلسطینیان از سوی اسرائیل را نادیده بگیریم."
مخالفان تحریم اسرائیل میگویند چنین اقدامی با "روح همبستگی" یوروویژن مغایرت دارد. چهرهای مشهور دیگری مانند استیون فرای و شارون آزبورن نامهای در مقابل نامه درخواستکنندگان تحریم امضا کردهاند و در آن نوشتهاند "جنبش تحریم فرهنگی هم به ضرر اسرائیلیها و هم فلسطینیها است که تلاش میکنند با مصالحه، مبادله و شناخت متقابل به سوی صلح قدم بردارند."
در این میان مدونا گفته است که طرفدار حقوق بشر به هر شکل ممکن است.
او در بیاینهای که در اختیار خبرگزاری رویترز گذاشته نوشته است: "من نه اجرای موسیقی را به خاطر برنامههای سیاسی کسی متوقف میکنم و نه صحبت درباره نقض حقوق بشر را در هر جای دنیا که باشد... هربار که درباره از دست رفتنم جان انسانهای بیگناه در این منطقه میشنوم قلبم میشکند."