صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۱۷ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

جشنواره کن ۲۰۱۹ با رژه زامبی‌ها کلید خورد

جشنواره کن ۲۰۱۹ با رژه زامبی‌ها کلید خورد

هفتاد و دومین دوره جشنواره کن شب گذشته با رژه بازیگران فلم جدید جیم جارموش که درباره زامبیها ساخته شده روی فرش قرمز این رویداد، کار خود را آغاز کرد.
به نقل از ورایتی، بیل موری، آدام درایور و سلنا گومز از جمله بازیگران فلم «مردهها نمیمیرند» جیم جارموش بودند که شب پیش بیرون کاخ جشنواره روی فرش قرمز رفتند و جشنواره فلم کن ۲۰۱۹ را شروع کردند.
البته اینها تنها نامهای بزرگی نبودند که در برابر دوربین عکاسان و هواداران سینما قرار گرفتند و خاویر باردم، ال فانینگ، تیلدا سوینتون نیز از جمله بازیگرانی بودند که در شب افتتاحیه در برابر جمع مشتاق حاضر شدند.
مراسم شب افتتاحیه با حضور ادوارد بیِر بهعنوان مجری برگزار شد و او بار دیگر درباره نبودن نتفلیکس در جشنواره صحبت کرد و گفت فلم سینمایی را باید بشود در سینما دید و همین علت نبودن این کمپانی بزرگ فلمسازی در جشنواره کن است.
در این افتتاحیه آلخاندرو گونزالس ایناریتو کارگردان برنده اسکار برای «بردمن» و «بازگشته از گور» نیز روی صحنه رفت و قدرت آزادیبخش سینما را تحسین کرد و افزود: داستانها و ایدهها میتوانند زندگیها را عوض کنند، این تجربه مشترک زیباست.
ایناریتو که ریاست هیأت داوران جشنواره امسال را هم برعهده دارد، ساعتی پیش از افتتاحیه در نشست رسانهای خود درباره سیاستهای ترامپ هشدار داده بود.
روی صحنه یک صندلی خالی به یاد آنیس واردا بانوی فقید سینمای فرانسه که به تازگی فوت شد قرار گرفته بود که رویش نام وی درج شده بود.
جشنواره فلم کن کارش را با نمایش فلم «مردهها نمیمیرند» ساخته جیم جارموش آغاز کرد.
از این فلم به نوعی به عنوان فلمی ضد ترامپ یاد شده، زیرا زامبیها بر اثر تغییرات آب و هوایی ایجاد شدهاند و در عین حال به شعار «آمریکا را بزرگ میکنیم» با شعار «آمریکا را دوباره سفید میکنیم» ارجاع داده است.
امسال گرچه کارگردانهای آمریکایی جایگاه زیادی در کن ندارند، ولی کن بار دیگر به قول خودش برای تمرکز بر کارگردانهای دیگر کشورها وفادار بوده و پدرو آلمادوار با فلم زندگینامهای خود با عنوان «رنج و افتخار»، برادران داردن بلجیمی با فلم «احمد جوان» و آرنو دپلشن کارگردان فرانسوی با فلم «اوه مرسی!» در جشنواره حاضر خواهند بود.
هفتاد و دومین دوره جشنواره فلم کن که از دیشب کارش را شروع کرد تا ۲۵ ماه می به کار خود ادامه میدهد.