صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۱۵ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

باکس آفیس؛ چراغ جادو کار خودش را کرد

باکس آفیس؛  چراغ جادو کار خودش را کرد

فلم علاءالدین محصول کمپانی دیزنی در رقابت میان فلمهای باکس آفیس توانست همهی رقبایش را پشت سر بگذارد و با فروش تقریبی ۱۱۲.۷ میلیون دالر در عرض چهار روز در ۴۴۷۶ سینما صدرنشین گیشهی فروش شود.
«علاءالدین» پنجمین فلم پرفروش تاریخ سینما در چهار روز تعطیلی روز یادبود شد و از فلم «مردان ایکس: روزهای گذشته آینده» که سال ۲۰۱۴ با ۱۱۰.۴ میلیون دالر در ردهی پنجم قرار داشت جلو زد. دیزنی با فلم «دزدان دریایی کارائیب: پایان جهان» که ۱۳۹ میلیون دالر فروخت رکورددار فروش تعطیلات است.
«علاءالدین» به سادگی توانست فراتر از حد انتظارات فروش کند و تأییدی شود بر استراتژی بازسازی انیمیشنهای کلاسیک این استودیو مثل «دیو و دلبر» و «کتاب جنگل». در این فلم که بازسازی انیمیشن محصول ۱۹۹۲ است منا مسعود نقش علاءالدین را بازی میکند و ویل اسمیت غول چراغ جادوست. نائومی اسکات جازمین است و مروان کنزاری نقش جعفر را دارد. گای ریچی هم فلم را کارگردانی کرده است.
فلم «علاءالدین» یک جوان شیطان خیابانی است که قلب مهربانی دارد و وزیر بزرگی که عاشق قدرت است و هر دوی آنها دنبال چراغ جادو هستند. چراغی که این قدرت را دارد که عمیقترین آرزوهایشان را به حقیقت تبدیل کند.
این فلم دو ساعته با بودجهی کلان ۱۸۳ میلیون دالر ساخته شده و البته منتقدان از آن دل خوشی ندارند. امتیاز فلم در سایت متاکریتیک ۵۴ از ۱۰۰ است. مت سینگر یکی از منتقدان دربارهی فلم نوشته است: «بهترین چیزی که دربارهی «علاءالدین» ۲۰۱۹ میتوانم بگویم این است که این فلم در بهترین لحظاتش مرا یاد انیمیشنی انداخت که در کودکی بسیار دوستش داشتم.» به گفتهی بقیهی منتقدان البته فلم بامزه است و هیچوقت تبدیل به تجربهای ناخوشایند نمیشود. اما به خوبی آن انیمیشنی که شما به یاد میآورید نیست. فلم معمولی است که دلیل خاصی برای دیدنش نمیشود برشمرد. فلم واقعا نتوانسته جهان جدیدی بسازد.
«جان ویک ۳: پارابلوم» محصول کمپانی لاینزگیت در دومین هفته اکرانش با ۳۱ میلیون دالر فروش در ردهی دوم قرار گرفت و فروش آن به ۱۰۷.۶ میلیون دالر در عرض ۱۱ روز اکران رسید. استودیو یک هفته پیش اعلام کرد که چراغ سبز «جان ویک ۴» برای سال ۲۰۲۱ روشن شده است.
فلم «انتقامجویان: پایان بازی» در پنجمین هفتهی اکرانش با فروش ۲۲.۳ میلیون دالر در ۳۸۱۰ سینما در ردهی سوم قرار گرفت و فروشش را در گیشهی سینماهای آمریکا به ۸۰۳.۳ میلیون دالر رساند. این دومین فلم پرفروش گیشهی سینماهای آمریکا در تاریخ سینماست. اولین رتبه در اختیار «جنگ ستارگان: نیرو برمیخیزد» با ۹۳۶ میلیون دالر فروش است. به علاوه در گیشهی بینالمللی هم با فروش ۲.۶۸ میلیارد دالر فقط صد میلیون دالر با «آواتار» که رتبهی اول در اختیارش است، فاصله دارد.
منتقدان از فلم ترسناک برایت برن منزجر شدهاند.
فلم «برایت برن» (Brightburn ) توانسته بعد از «پوکمون: کارآگاه پیکاچو» خودش را در جمع پنج فلم پرفروش قرار بدهد. این تریلر ترسناک محصول کمپانی سونی است و در ۲۶۰۷ سینما اکران شده و فروشی معادل ۹.۵ میلیون دالر داشته است. فلم «برایت برن» ساختهی دیوید یاروفسکی با بازی الیزابت بنکس با بودجهای بین ۶ تا ۷ میلیون دالر ساخته شده است. فلم داستان خانوادهای است که نمیتوانند بچهدار شوند و یک شب یک سفینه فضایی از آسمان نزدیک خانهشان میافتد که بچهای در آن است. اما این بچه به جای این که تبدیل به قهرمانی برای زمین شود به نظر میرسد بیشتر یک نیروی اهریمنی است.
منتقدان فلم را دوست نداشتهاند و به آن امتیاز ۴۵ از ۱۰۰ را دادهاند. منتقد ورایتی گفته که فلم قابل دیدن است اما ترکیب بهشدت احمقانهای از المانهای ابرقهرمانی و فلمهای وحشت کودکمحور است که از هیچ کدام هم نتوانسته به درستی الهام بگیرد.
اولین فلم الیویا وایلد، بازیگر مشهور توانسته نظرها را جلب کند.
فلم «خوره کتاب» (booksmart ) اولین ساختهی الیویا وایلد دیگر فلمی است که در اولین هفتهی اکرانش توانسته به جدول پرفروشها راه پیدا کند. الیویا وایلد بازیگر آمریکایی اولین فلمش را کارگردانی کرده است. یک کمدی بامزه که موقع دیدنش با صدای بلند خواهید خندید. داستان دو دختر که تازه از دبیرستان فارغالتحصیل شدهاند و میخواهند حالا دیگر قوانین را بشکنند. میخواهند کمتر کار و بیشتر تفریح و بازی کنند. انگار که بخواهند همهی آن چهار سال تحصیل را جبران کرده باشند. در عرض یک شب میخواهند فقط دست به خوشی و سرگرمی بزنند. منتقدان گفته بودند که این یکی از کاملترین کمدیها دربارهی بلوغ و پا گذاشتن به جامعه است. الیویا وایلد بازیگر فلمهای تجاری است اما فلمی ساخته که مورد توجه منتقدان هم قرار گرفته. فلمی هوشمندانه و در عین حال دوستداشتنی.

فلم امتیاز خوب ۸۵ از ۱۰۰ را از منتقدان دریافت کرده است. اریک کوهن، منتقد ایندیوایر گفته که این بهترین کمدی از زمان «سوپربد» است. این فلم غیر قابل پیشبینی گاهی این حس را به شما میدهد که مشغول تماشای چند فلم در یک فلم هستید. مهمترین اتفاق این بوده که وایلد میدانسته چقدر باید قهرمانهایش را جدی بگیرد.
بقیه فلمهای جدول فروش همانهایی هستند که در هفتههای قبل هم شاهد حضورشان در جدول باکس آفیس بودیم.
در گیشهی بینالمللی هم فلم «علاءالدین» به خصوص در سینماهای چین توانسته با اختلاف بقیهی فلمها را پشت سر بگذارد و ۱۹ میلیون دالر در این کشور فروش کند.