صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۶ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

«انسی» برندگانش را شناخت ؛ شگفتی از ایده خلاقانه یک انیمیشن

«انسی» برندگانش را شناخت ؛  شگفتی از ایده خلاقانه یک انیمیشن

«بدنم را گم کردم» دیشب به عنوان برنده اصلی، جایزه کریستال بهترین فلم جشنواره بینالمللی انیمیشن انسی ۲۰۱۹ را به خانه برد.
به نقل از ورایتی، «بدنم را گم کردم» ساخته جرمی کلاپین از فرانسه، شب پیش به عنوان برنده اصلی جشنواره بینالمللی انیمیشن «انسی» انتخاب شد و در عین حال جایزه مخاطب این جشنواره را نیز از آن خود کرد.
این انیمیشن که در جشنواره کن امسال موفق به کسب جایزه هفته منتقدان شده بود، از سوی شماری از منتقدان در حد یک شاهکار معرفی شده و از ایده اصلی موضوع آن به عنوان یکی از قویترین موضوعها یاد شده است.
موضوع این انیمیشن درباره دستی است که از بدن جدا شده و به دنبال یافتن پاسخهایی است که برای صاحبش در طول زندگی وجود داشته است.
جایزه تقدیر هیأت داوران انسی ۲۰۱۹ به فلم «بونوئل در لابیرنت لاکپشتها» ساخته سالوادور سیمو محصول مشترکی از اسپانیا و هلند رسید که داستان واقعی لوئیس بونوئل از چگونگی ساخته شدن فلم ۱۹۳۳ «سرزمین بینان» را روایت میکند. او مستند ۲۷ دقیقهای بسیاری انیمیشنی خلق کرد تا بتواند فلمش را به سورئال نزدیکتر کند. در واقع میتوان گفت انسی ۲۰۱۹ از خلاقانهترین ایدهها تجلیل کرد.
استعداد دیگری که انسی از آن تجلیل کرد جینتس زیلبالودیس فلمساز ۲۵ ساله لتونیایی بود که با فلم «دور شدن» جایزه استعداد نوظهور را دریافت کرد. این فلم انیمیشنی زیبا از چتربازی است که در جزیرهای فرود میآید و با موتورسیکلت به گشت و گذار در میان بیابانها، تالابها و جنگلهای آن میپردازد.
کریستال بهترین فلم کوتاه هم به برونو کولت از فرانسه برای «یادآوردنی» رسید که درباره هنرمندی است که سعی دارد آلزایمر را به عقب براند و دو چیز را هنوز به یاد دارد هنر نقاشی و اولین عشقش را و به این بهانه شماری از مهمترین نقاشان را مرور میکند از ونگوک تا جاکومتی و کوکوشکا تا هنر آبستره… این فلم موفق به کسب جایزه مخاطبان در بخش فلم کوتاه نیز شد.
جایزه هیأت داوران این بخش نیز به «عمو توماس» ساخته رجینا پسوآ محصول مشترک کانادا، فرانسه و پرتگال تعلق گرفت.
جایزه داوران برای قصهگویی نیز به «راندن» ساخته پدرو کاساوچیا محصولی از آرجانتین و فرانسه اهدا شد و جایزه داوران برای مفهوم اجتماعی به «نسل من» ساخته لودویک هوپلین از فرانسه تعلق گرفت.