صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۲۳ سرطان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

تهیه کننده «گرگ وال‌استریت» به‌خاطر پولشویی دستگیر شد

تهیه کننده «گرگ وال‌استریت» به‌خاطر پولشویی دستگیر شد

«رضا عزیز» پول مسروقه از شرکت توسعه استراتژیک مالزیا را برای ساخت فلم «گرگ والاستریت» هزینه کرده است.
به گزارش سینماپرس به نقل از هالیوود ریپورتر، آژانس ضد فساد مالی مالزیا پنجشنبه ۱۳ سرطان اعلام کرد «رضا عزیز» پسرخوانده «نجیب رزاق» نخستوزیر پیشین این کشور و تهیهکننده فلمهای هالیوودی را به جرم فساد مالی و پولشویی بازداشت کرده است.
بازرسان آمریکایی میگویند «رضا عزیز» تهیهکننده، از طریق شرکت فلمسازیاش «تصویر گرانیت سرخ» پول مسروقه از شرکت توسعه استراتژیک مالزیا را برای ساخت فلمهای هالیوودی چون «گرگ والاستریت» به کارگردانی «مارتین اسکورسیزی» هزینه کرده است.
«لطیفه کویا» رئیس کمیسیون ضد فساد مالزیا اعلام کرد که «رضا عزیز» بخاطر فساد مالی بازداشت شد اما با سپردن وثیقه آزاد شد. خانم کویا در این مورد گفت: او باید اعلام حضور کند زیرا فردا قرار است در دادگاه تفهیم اتهام شود و این مورد مشمول معاهده سال ۲۰۰۱ مبنی بر «مبارزه با پولشویی» «مبارزه با حمایت مالی از تروریسم» و «مبارزه با درآمدهای حاصل از فعالیتهای غیرقانونی» میشود. گرگ وال استریت فلمی زندگینامهای بر پایه زندگی جردن بلفورت در گونه کمدی سیاه است.  مارتین اسکورسیزی کارگردانی این فلم را بر عهده دارد.  ترنس وینتر فلمنامه را نوشته و لئوناردو دیکاپریو با حضور همبازیهایی چون جونا هیل، ژان دوژاردن، راب رینر، کایل چندلر و متیو مککانهی، در نقش بلفورت بازی میکند.
این فلم پنجمین همکاری اسکورسیزی و دیکاپریو و دومین همکاری اسکورسیزی و وینتر بعد از سریال امپراتوری بوردواک را رقم میزند.  گرگ وال استریت، داستان یک دلال سهام نیویورکی است که از همکاری در رسیدگی به پرونده کلان عدم شفافسازی مالی اجتناب میکند که فساد در وال استریت، سیستم بانکداری یکپارچه و نفوذ جنایتکاران هم بخشی از آن است.
«گرگ والاستریت» نهتنها تبدیل به پرفروشترین فلم اسکورسیزی در گیشه شد بلکه توانست نظر منتقدان را نیز به خود جلب کند.  این فلم داستان از صفر به قله رسیدن دلال سخت کوشی است که اواخر دههٔ ۸۰ وارد این بازار شده و با این بدشانسی مواجه میشود که جواز خود را در روز دوشنبه سیاه، روز بزرگترین سقوط اقتصادی بعد از دههٔ ۲۰، به دست میآورد. او شغل خود را از دست میدهد اما مجدداً به عنوان یک تامین کننده وارد بازار سهام کم ارزش میشود. در این گوشه تاریک بازار اقتصادی کلاهبرداری به وفور دیده میشود و بلفورت با موج همراه میشود تا به ثروت برسد.
جالب اینکه «لئوناردو دیکاپریو»، «مارتین اسکورسیزی» و «جویی مکفارلند» نیز در کنار «رضا عزیز» دیگر تهیهکنندگان فلم «گرگ والاستریت» بودهاند.