صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۱۵ قوس ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

برنده نخل طلای کن در سن‌سباستین هم رقابت می‌کند

برنده نخل طلای کن در سن‌سباستین هم رقابت می‌کند

فلم «پارازیت» یا «انگل» برنده نخل طلای جشنواره فلم کن امسال، از جمله شرکتکنندگان در جشنواره سن سباستین ۲۰۱۹ در بخش «صدفها» است.
به نقل از هالیوود ریپورتر، «پارازیت» برنده نخل طلای کن ۲۰۱۹ یکی از هشت فلمی است که در بخش جانبی جشنواره فلم سن سباستین اسپانیا حاضر خواهد بود. شصت و هفتمین جشنواره بینالمللی فلم سن سباستین که از ۲۰ تا ۲۸ سپتمبر  برگزار میشود اسامی اولین فلمهایی را که در بخش رقابتی صدف شرکت دارند اعلام کرد که در این میان دو فلم مشهور از جشنواره کن حضور دارند: «پارازیت» ساخته بونگ جون-هو و «متاسفیم جا ماندی» ساخته کن لوچ.
بونگ اولین بار در جشنواره سن سباستین حضور بین المللی خود را تجربه کرد که سال ۲۰۰۰ با فلم «سگهایی که پارس میکنند هیچوقت گاز نمیگیرند» بود که در بخش رسمی به نمایش درآمد و بعد با فلم «خاطرههای قتل» برنده صدف نقرهای برای بهترین کارگردان شد.
«متاسفیم جا ماندی» نگاهی به اقتصاد بریتانیا از زاویه دید کن لوچ ۸۳ ساله است که سال ۲۰۱۶ با «من، دانیل بلیک» موفق به کسب جایزه مخاطبان این جشنواره شده بود.
در بخش جانبی «صدفها» در سن سباستین فلمهایی به نمایش درمیآیند که در جشنوارههای دیگر دیده شدهاند، اما برای اولین بار در اسپانیا به نمایش درمیآیند. ابن بخش ۲ جایزه میدهد که به ارزش ۵۰ هزار یورو برای بهترین فلم و ۲۰ هزار یورو برای بهترین فلم اروپایی اهدا میشود. هر ۲ جایزه به توزیع کننده اسپانیایی فلمهای برنده اهدا میشود.
در بخش صدفها فلم دیگری هم از جشنواره کن امسال حضور دارد که اولین فلم بلند لاج لی و برنده جایزه ویژه هیات داوری، اقتباسی جدید از «بینوایان» است. فلم «خاصها» ساخته اولیویه ناکاشه و اریک تولدانو که در بخش خارج از رقابتی کن نمایش داده شد و درباره دو دوست است که تشکیلاتی برای حمایت از کودکان اوتیستی راه میاندازند، نیز در این بخش دیده خواهد شد.
از بخش نوعی نگاه کن امسال نیز فلم اولیویه لاکس برنده جایزه هیات داوران با عنوان «آتش خواهد آمد» و فلم «قد دراز» ساخته کانتمیر بالاگوف برنده جایزه بهترین کارگردانی که در باره ۲ زن و تلاش آنها برای زندگی در پایان جنگ جهانی دوم است، اکران میشود.
۲ فلم از جشنواره برلین نیز در این بخش سن سباستین حضور دارند که شامل «بدرود، پسرم» ساخته وانگ ژیائوشوای فلمساز چینی برنده بهترین بازیگر مرد و بازیگر زن از جشنواره برلین درباره ۲ زوج با تفاوت اجتماعی و اقتصادی در دهه ۱۹۸۰ چین است.
«زیبایی شگفتانگیز» از آلن الیوت و سیدنی پولاک نیز که در برلیناله در بخش خارج از رقابتی شرکت داشت، در سنسباستین نمایش داده میشود. این فلم درباره کنسرتهای آرتا فرانکلین در سال ۱۹۷۲ است.