صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۸ جدی ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

داستان زن مبارز عراقی در حکومت صدام حسین مستند می‌شود

داستان زن مبارز عراقی در حکومت صدام حسین مستند می‌شود

زهرا غندور بازیگر فلم سینمایی «بغداد در سایه من» مستند زندگی هانا ادوارد، مبارز حقوق بشری در زمان حکومت صدام حسین را میسازد.
به نقل از ورایتی، زهرا غندور بازیگر فلم سینمایی «بغداد در سایه من» که در جشنواره فلم لوکارنو به نمایش گذاشته شد، اولین فلم مستند بلند خود را در رابطه با یک زن حامی حقوق بشر در عراق خواهد ساخت.
این فلم داستان هانا ادوارد را روایت میکند که قهرمان شجاع حقوق بشری عراق در دهه ۶۰ میلادی محسوب میشود. ادوارد در زمان حکومت دیکتاتوری صدام حسین بعد از مبارزه با سوء استفادههای حقوق بشری مجبور شد از این کشور فرار کند. او در سال ۲۰۰۳ به این کشور بازگشت و تاکنون به عنوان موسس و رئیس موسسه که یک موسسه حقوق بشری است، فعالیت میکند.
این بازیگر عراقی در این باره میگوید:تصمیم گرفتم که اولین فلم مستقلم را  در مورد چیزی که به شدت به آن عقیده دارم بسازم. به همین دلیل زنی را انتخاب کردم که سالها به من الهام میبخشید.
این مستند بر روی ادوارد تمرکز میکند که هم اکنون در حدود ۷۰ سال سن دارد. او در طول عمر، مدتها برای حقوق بشر و حقوق زنان مبارزه کرد؛ فلمبرداری این پروژه در بغداد، بصره، کردستان عراق، دمشق، بیروت، برلین و مسکو انجام خواهد شد.
زهرا غندور در مورد این پروژه گفت: چیزی که می خواهم به نمایش بگذارم این است، هانا زنی است که همه میدانند او راجع به چه چیزی صحبت میکند، اما آنها نمیدانند که او واقعا چه کسی است ولی برای عراقیها مهم است که داستان او را بدانند.
در فلم «بغداد در سایه من» غندور نقش زن عراقی را بازی میکند که قصد دارد زندگی جدیدی را در شهر لندن آغاز کند.