صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۷ اسد ۱۴۰۰

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

بازیگر مطرح سینمای آمریکا پیتر فوندا درگذشت

بازیگر مطرح سینمای آمریکا پیتر فوندا درگذشت

پیتر فوندا بازیگر قدیمی هالیوود و برادر جین فوندا در ۷۹ سالگی درگذشت.
به نقل از انترتینمنت ویکلی، پیتر فوندا بازیگری که بیش از همه برای بازی در فلم «ایزی رایدر» شناخته میشود بر اثر سرطان درگذشت. پیتر فوندا که پسر هنری فوندا و برادر کوچکتر جین فوندا بود، در ۷۹ سالگی درگذشت.
خانواده این بازیگر با صدور بیانیهای این خبر را روز جمعه اعلام کردند. وی که ۲ نامزدی اسکار را در کارنامه داشت بر اثر عوارض سرطان ریه در خانه و در کنار خانوادهاش در لسآنجلس جان باخت. آنها در بیانیه خود ضمن این که خواستند تا به سوگواری خانواده به صورت خصوصی احترام گذاشته شود، درخواست کردند تا از او به عنوان فردی مدافع آزادی یاد شود.
پیتر فوندا که پس از بازی در فلم متفاوت «ایزی رایدر» در سال ۱۹۶۹ به شهرت جهانی رسید متولد نیویورک و فرزند هنری فوندا و فرانسس فورد سیمور بود.
او در کنار خواهر بزرگترش جین بزرگ شد و وقتی این دو ۱۰ و ۱۲ سال داشتند با خودکشی مادرشان به دلیل بیماری روانی روبه رو شدند.
پیتر در کتابی که سال ۱۹۹۸ با عنوان «به بابا نگو: خاطرات» منتشر کرد از این واقعه به عنوان رویدادی یاد کرد که برای پدر سختگیرشان که اغلب دور از خانه بود، سخت بود و تلاش داشت تا درباره آن دروغ بگوید و آن را نادیده بگیرد.
بعدها و با پیشنهاد یک نقش به او توسط پدرش که نقش وندا نوادا در سال ۱۹۷۹ بود، پیتر با پدرش آشتی کرد.
پیتر در رشته بازیگری تحصیل کرده بود و اولین بار در سال ۱۹۶۱ در برادوی روی صحنه رفت. وی همان سال با سوزان بریور ازدواج کرد که حاصل آن دو فرزند دختر است.
او دو سال بعد به دنیای سینما پا گذاشت و اولین نقشش را در فلم «تامی و دکتر» ایفا کرد و در نهایت با «ایزی رایدر» به شهرت جهانی رسید. او در این فلم تهیهکننده و از نویسندگان فلمنامه هم بود و نامزدی اسکار را برای بهترین فلمنامه غیراقتباسی کسب کرد.
وی در خاطراتش نوشته که پس از آن در دریای مواد مخدر و زندگی بیبندو بار غرق شد و که موجب جدایی از همسرش در سال ۱۹۷۲ شد. وی سه سال بعد دوباره ازدواج کرد و به بازیگری ادامه دارد که فلم‌‌های چون «طلای اولی» و «قطار ۳ و ۱۰ دقیقه به یوما» از جمله آنها هستند.
او کارگردانی چندین فلم مستقل را هم انجام داد و نامزدی ۴ گلدن گلوب را کسب کرد و ۲ مورد از آنها را برد. یک نامزدی امی و یک نامزدی اسکار دیگر از جمله موفقیتهای بعدی وی بود.
از جدیدترین نقشآفرینیهای وی بازی در سریالهای «سیاسآی: نیویورک»، «هاوایی فاویو-او»، «بلک لیست» و «قانون میلو مورفی» بوده است.
در زمان درگذشتش او در حال پیش تولید فلمی جدید بود که قرار بود سال ۲۰۲۰ اکران شود.