صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۵ دلو ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

زنان فلم‌ساز هنوز سقف شیشه‌ای دنیای مردانه سینمای تجاری را نشکسته‌اند

زنان فلم‌ساز هنوز سقف شیشه‌ای دنیای مردانه سینمای تجاری را نشکسته‌اند

ترکا تاتل درباره آمار و ارقام آثار این دوره فستیوال فلم BFI لندن از مسدود بودن راه زنان فلمساز به سوی دنیای سینمای تجاری و بفروش سخن گفت.
به نقل از گاردین، رییس فستیوال فلم BFI لندن با اعلام خبر افزایش فلم‌‌های کارگردانی شده توسط زنان در دوره پیش روی این جشنواره گفت: مردان سفید همچنان تصمیمگیران اصلی و نگهبانان دروازه فلم‌‌های بزرگ و و پرخرج سینما هستند و سقف شیشهای این حوزه هنوز برای زنان نشکسته است.
ترکا تاتل رییس فستیوال فلم BFI لندن پیش از این توضیح داد تعداد کلی فلم‌‌های دارای کارگردان زن، از ۳۸ درصد سال قبل به ۴۰ درصد رسیده است و در بخش مسابقه اصلی ۶۴ درصد فلم‌‌ها توسط فلمسازان زن ساخته شده است.
به گفته او، با همه تغییرات چند سال اخی، مشکل تک جنسیتی بودن سینما همچنان در بخش تجاری این صنعت به قوت خود باقی مانده است. تاتل گفت: من دوستان فلمسازی دارم که در سینما و تلویزیون کار میکنند و هنوز درباره دریافت بودجههای سنگینی که مردان برای ساخت فلم دریافت میکنند احساس ناامیدی دارند. او دلیل اصلی این مشکل را اینطور توضیح داد که افرادی که برای فلم‌‌های پرفروش تصمیمگیری میکنند هنوز به صورت سنتی و تیپیکال مردان سفیدپوست هستند.
تیم برگزاری جشنواره BFI لندن از ترکیب جنسیتی ۵۰ -۵۰ بهره میبرد و به قول مدیران آن، هر فردی تعصبات شخصی، احساس، تجربه و زندگی زیسته خود را به تیم تزریق میکند.
یکی از معدود آثار ساخته شده توسط زنان که گوشها را برای فصل جوایز سینمایی تیز کرده است و در جشنواره BFI به نمایش درخواهد آمد، فلم «یک روز زیبا در محله» به کارگردانی ماریل هلر و بازی تام هنکس است که زندگی یک مجری برنامههای کودک به نام آقای راجرز را به تصویر میکشد. در این دوره جشنواره فلم BFI لندن ۲۲۹ فلم بلند به نمایش در خواهد آمد که ۲۸ عدد از آنها اولین اکران جهانی خود را از سر خواهند گذراند.
این فستیوال از ۲ اکتبر آغاز میشود و تا ۱۳ اکتبر ادامه پیدا خواهد کرد.