صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۲۱ اسد ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

۶ نماینده دیگر اسکار اعلام شدند

۶ نماینده دیگر اسکار  اعلام شدند

با معرفی نمایندگان جمهوری چک، قرقیزستان، کنیا، اتیوپی، لتونی و کوزوو، تعداد نمایندگان کشورهای حاضر در اسکار امسال به ۵۶ کشور رسید.
به نقل از هالیوود ریپورتر، جمهوری چک، قرقیزستان، کنیا، اتیوپی، کوزوو و لتونی جدیدترین کشورهایی هستند که نمایندگان خود را برای اسکار بهترین فلم بینالمللی معرفی کردند.
قرقیزستان: قرقیزستان با اولین فلم بکزات پیرماتوف به رقابت اسکار وارد شد. این فلم با عنوان «آرورا» یا «سپیده دم» داستان  آسایشگاهی را در سواحل دریاچهای که در دامنه  کوهستانی در آسیای میانه واقع شده روایت میکند. این آسایشگاه اقامتگاهی آرام در پس زمینه طبیعتی زیباست اما ناگهان تعادل همه چیز به هم میخورد و زنجیرهای از وقایع برگشت ناپذیر اتفاق میافتد.
این فلم که در جشنواره بینالمللی فلم بوسان امسال برای نخستین بار دیده شد، دوازدهمین فلمی است که قرقیزستان پس از استقلال این کشور در سال ۱۹۹۱ تاکنون برای اسکار معرفی کرده است. این کشور تاکنون موفق نشده تا به فهرست نامزدهای اسکار راه یابد.
کنیا: کنیا با فلمی با عنوان «سابیرا» وارد رقابت شده که داستان زن جوانی را روایت میکند که هدفش شنا در اقیانوس است و به این منظور باید با محدودیتهای کلیشهای در جامعه سنتیاش مبارزه کند. این فلم را راونِت چادا ساخته که فلمسازی متولد هند و ساکن نایروبی است. 
این فلم با اقتباس از داستان کوتاهی به همین نام که سال ۲۰۰۷ منتشر و برنده جایزه شد ساخته شده است. این چهارمین حضور کنیا در رقابت اسکار است.
کوزوو: کوزوو با «زانا»  ساخته وارد رقابت فلم بینالمللی اسکار شد. این فلم اولین فلم بلند آنتونتا کاستراتی است که برای اولین بار در جشنواره تورنتو به نمایش درآمد.
این فلم که محصول مشترک کوزوو و آلبانی است داستان لومه با بازی آندریانا ماتوشی را روایت میکند که زنی آلبانیایی است که در دهکدهای در کنار همسر و مادرهمسرش زندگی میکند. او تنها فرزندش را یک دهه پیش و در جریان جنگ داخلی یوگوسلاوی از دست داده و تلاش دارد تا دوباره باردار شود.
کارگردان این فلم را در بیستمین سالگرد جنگ یوگسلاوی ساخته و تلاش دارد تا با آن یادآور روزگار سختی باشد که برمردم این سرزمین گذشت.
«زانا» ششمین حضور کوزوو در رقابت اسکار است.
اتیوپی: اتیوپی با «دویدن در برابر باد» وارد رقابت اسکار شده است. این فلم که ساخته یان فیلیپ وِیل کارگردان آلمانی است داستان 2 برادر را روایت میکند که عاشق کشورشان هستند.
این چهارمین حضور اتیوپی در رقابت اسکار و اولین فلمی است که از سوی وزارت فرهنگ این کشور به اسکار معرفی میشود. پیش از این تهیه کنندگان به صورت مستقل فلم خود را به اسکار معرفی میکردند.
ویل کارگردان فلم که آلمانی است و به زبانهای انگلیسی، آمهاریک، اسپانیایی و فرانسوی تسلط دارد این فلم را به زبان آمهاریک که زبان بومی اتیوپی است، ساخته است. وی سالهاست در اتیوپی زندگی میکند و از سال ۲۰۰۸ تاکنون با جمعآوری بیش از ۱۱۰ هزار دالر 2 مدرسه در این کشور ساخته است.
جمهوری چک: جمهوری چک نیز با فلم «پرنده نقاشی شده» وارد این رقابت شد. این فلم ساخته واسلاو مارهول درباره هولوکاست است و در جشنوارههای ونیز و تورنتو به نمایش درآمده است. این فلم سیاه و سفید با روایتی دردناک با اقتباس از رمانی به همین نام نوشته جرسی کوسینیکی ساخته شده و درباره پسربچه یهودی تنهایی در پولند تحت تسخیر نازیهاست. داستان فلم به حدی آزاردهنده است که چند روز پیش شماری از تماشاگران در جشنواره تورنتو سالن سینما را ترک کردند.
جمهوری چک از دهه ۱۹۶۰ با عنوان چکسلواکی در اسکار حضور داشت و با عنوان جمهوری چک از سال ۱۹۹۴ هر سال فلم هایش را به اسکار معرفی کرد و در ۱۵ سال اخیر ۳ بار نامزدی اسکار را کسب کرد. این کشور سال ۱۹۹۶ با فلم «کولیا» ساخته یان سوراک برنده اسکار شد.  2 برد دیگر نیز در دهه ۱۹۶۰ نصیب چکسلواکی شده بود.
لتونی: لتونی با «متحرک» وارد رقابت اسکار شد. این فلم ساخته دیویس سیمانیس داستان اسکار شیندلر اهل لتونی را روایت میکند که شماری از یهودیان را در جنگ جهانی از دست نازیها نجات داد. این فلم برمبنای داستانی واقعی ساخته شده است.
لتونی تاکنون از سال ۱۹۹۲ بارها نماینده خود را برای اسکار معرفی کرده اما هرگز نامزدی این بخش را کسب نکرده است.
به جز ایران، اوگاندا، تایوان، آفریقای جنوبی، اسلوونی، اسلواکی، صربستان، پرتگال، پولند، پرو، پاکستان، مکزیک، کاستاریکا، شیلی، بلغارستان، بوسنی و هرزگوین، بولیوی، اتریش، سویدن، مصر، اوروگوئه، فنلاند، برازیل، کوباا، جمهوری دومینیکن، هنگری، نپال، هالند، ناروی، اسپانیا، مراکش، کرواسی، تونس، مقدونیه شمالی، کلمبیا، جاپان، رومانی، ترکیه، الجزایر، بلجیم، کامبوج، اکوادور، استونی، گرجستان، آلمان، فلسطین، پاناما، کوریای جنوبی، سوئیس و اوکراین دیگر کشورهایی هستند که پیش از این نمایندگان خود را برای  نود و دومین دوره جوایز اسکار در بخش فلم بلند بینالمللی را به آکادمی معرفی کردند.