صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۱۲ سرطان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

چرا «ایرلندی» نباید ساخته می‌شد: داستان واقعی نیست

چرا «ایرلندی» نباید ساخته می‌شد: داستان واقعی نیست

ایرلندی» فلم جدید مارتین اسکورسیزی که بر مبنای کتابی از چارلز برنت ساخته شده، ممکن است خیلی منطبق بر واقعیات نباشد.
به نقل از ایندی وایر، «ایرلندی» که گفته شده بر مبنای یک داستان واقعی ساخته شده، درباره فرانک شیران یک سرباز کهنهکار جنگ است که به قاتل حرفهای بدل میشود و در نهایت شروع به کار برای جیمی هوفا میکند. هوفا از رهبران اتحادیه کارگران در آمریکا بود که با مافیا و جرائم سازمان یافته ارتباط داشت. شیران در نهایت نقش مهمی در ناپدید شدن جیمی هوفا ایفا میکند.
استیو زیلیان فلمنامهنویس «ایرلندی» فلمنامه را با اقتباس از رمان چارلز برنت با عنوان «شنیدهام خانهها را رنگ میکنی» نوشته است که در آن نویسنده با مصاحبه با شیران واقعی درباره دوران او و دارو دستههای تبهکار، رمانش را شکل داده است.
شیران ادعا کرده که جیمی هوفا را با ۲ شلیک به پشت و سرش کشته و این کار را در خانهای در دیترویت انجام داده است. ادعای شیران توسط گزارشهای بازپرس و کارآگاه پرونده و اعضای افبیای در گزارش جدیدی که در دیلی بیست منتشر شد رد شده است. این گزارش در همان روزی که «ایرلندی» توسط نتفلیکس اکران شد منتشر شده است.
برمبنای گزارش دیلی بیست، خبرنگار این نشریه با دن مولدئا مامور تحقیق پرونده صحبت کرده است. وی سالها درباره پرونده هوفا بررسی کرده و در نهایت کتابی با عنوان «جنگهای هوفا» منتشر کرده است. در واقعیت، جسد هوفا هرگز پیدا نشد و خون او نیز در خانهای که ادعا میشد در آنجا به قتل رسیده، یافت نشد. همه اینها تنها به رمز و راز ادعای شیران افزوده است. مولدئا به دیلی بیست گفته است که او سال ۲۰۱۴ در دیداری چهره به چهره به رابرت دنیرو گفته است که این فلم را درست نکند، زیرا داستان آن واقعی نیست. دنیرو در این فلم در نقش شیران بازی کرده است. او کتاب را نخستین بار در سال ۲۰۰۴ خواند و بیش از یک دهه داشت تلاش میکرد تا این فلم ساخته شود.
مولدئا به دیلی بیست گفته است که دنیرو نمیتوانست دوست داشتنیتر از آن باشد که آن شب بود. یک مرد فوقالعاده. وی افزوده است: اما من پرخاشگرانه حرف زدم. میدانستم یک وقت محدود برای صحبت کردن با این مرد دارم. باید به نکته اصلی میرسیدم. به او گفتم باب، داری فریب میخوری.
وی می گوید دنیرو نیز با شنیدن این حرفها اندکی پرخاشگر شد.
گفته شده مولدئا عکسی از خودش با دنیرو را به دیلی بیست داده است که در دسامبر ۲۰۱۴ گرفته شده است.
«ایرلندی» اکران محدودش را از یکم نوامبر در شماری از سینماها شروع کرده و از ۲۷ نوامبر به صورت آنلاین از سوی نتفلیکس در اختیار علاقهمندان قرار میگیرد. 
این فلم که نخستین بار ۲۷ سپتامبر در جشنواره فلم نیویورک دیده شد با اقبال وسیع منتقدان روبه رو شدهاست. فلم چند روز بعد به عنوان فلم اختتامیه جشنواره فلم لندن به نمایش درآمد و نامش برای نمایش در جشنوارههای میلولی، همپتونز، لومیر، سن دیگو، بمبئی، رم، فیلادلفیا، شیکاگو، توکیو، کمرایمیج و لوس کابوس هم در فهرست قرار گرفت.