صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۱۲ سرطان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

اهدای جایزه افتخاری به آندری کونچالوفسکی

اهدای جایزه افتخاری به آندری کونچالوفسکی

کارگردان کهنهکار روسی سینما و تئاتر آندری کونچالوفسکی طی بیستوسومین دوره جشنواره فلم شبهای سیاه تالین که در تاریخ ۲۶ نوامبر (۵ قوس) برگزار خواهد شد، جایزه افتخاری یک عمر دستاورد هنری را دریافت خواهد کرد.
کونچالوفسکی در کنار برادرش و برنده جایزه اسکار نیکیتا میخالکوف جزو معدود کارگردانان روسی هستند که با آثار فوقالعاده خود توانستند راهشان را برای حضور در هالیوود هموار کنند. فلم‌‌های انگلیسیزبان این کارگردان سه بار نامزد دریافت جایزه اسکار شده بودند. این فلم‌‌ها عبارتاند از: قطار فرار (Runaway Train )، دوئت برای یکی (Duet for One ) و تانگو و کش (Tango and Cash ).
این کارگردان طی سالیان اخیر تمرکز خود را بر روی تولید فلم‌‌های داخلی و اروپایی متمرکز کرده است. آخرین فلم او Sin (که با نام Il Peccato نیز شناخته میشود) یک فلم روسی-ایتالیایی بیوگرافیکال است که زندگی هنرمند رنسانس میکلآنژ را بهتصویر میکشد. این اثر کاملا در ایتالیا فلم‌‌برداری شد.
آندری کونچالوفسکی همیشه پای ثابت جشنواره فلم ونیز بود. او در این مراسم موفق شد دوبار جایزه شیر نقرهای بهترین کارگردانی (برای فلم‌‌های The Postman s White Nights و Paradise ) را دریافت کند. او در این جشنواره جایزه بزرگ هیئت داوران را نیز برای فلم House of Fools کسب کرده بود. در سال ۱۹۷۹ نیز برای فلم Siberiade جایزه بزرگ هیئت داوران را در جشنوراه کن دریافت کرد.
این کارگردان در حال حاضر بر روی فلم جدیدی به نام Dear Comrades کار میکند. داستان این اثر که بر پایه واقعیت است حوادث سال ۱۹۶۲ را در شهر نووچرکاسک روسیه نشان میدهد که طی آن کارگرانی که برای بهتر شدن اوضاع تصمیم به اعتراض گرفته بودند طی یک قتلعام بزرگ کشته شدند.
بهدلیل تمام خدمات کونچالوفسکی به سینمای جهان، امسال در جشنواره فلم شبهای سیاه تالین او جایزه یک عمر دستاورد هنری را دریافت خواهد کرد. تینا لوک مدیر این جشنواره گفت:

«اگر برخی کارگردانان را لزوما روسی بدانیم، کونچالوفسکی در اصل بیشتر یک کارگردان جهانی محسوب میشود. خلاقیت او به مانند یک آفتابپرست است و آثار هنریاش پیوسته تغییر میکنند. ولی جوهر کار این کارگردان همیشه همان است.»