صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۱۲ سرطان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

«آپولو ۱۱» بهترین مستند سال ۲۰۱۹ شد

«آپولو ۱۱» بهترین مستند  سال ۲۰۱۹ شد

مستند «آپولو ۱۱» از سوی انجمن منتقدان مستند آمریکا ۵ جایزه از جمله بهترین فلم مستند را دریافت کرد.
به نقل از روایتی، «آپولو ۱۱» جایزه بهترین فلم مستند جوایز سالانه انجمن منتقدان  را دریافت کرد. در مجموع این مستند برنده بزرگ این جشنواره بود و ۵ جایزه شامل بهترین مستند آرشیوی، بهترین مستند علمی-طبیعی و بهترین تدوین را دریافت کرد.
جایزه بهترین کارگردانی این جشنواره به طور مشترک به پیتر جکسون (کارگردان سه گانه ارباب حلقه ها) با مستند «آنها نباید پیر شوند» و همچنین استوین بوگنار و جولیا ریچرت برای مستند «کارخانه آمریکایی» رسید؛ باراک اوباما و همسرش تهیه کنندگان این مستند بودند.
«آنها نباید پیر شوند» همچنین جایزه بهترین مستند خلاقانه رادریافت کرد و کارخانه آمریکایی نیز جایزه بهترین مستند سیاسی را دریافت کرد.دیگر برندگان این جشنواره، مستندهای «لیندا رونستاد: نوایی از صدای من»، «تکههایی که من هستم» و «ستارههای غربی» هستند.
«آپولو ۱۱» بهترین مستند سال ۲۰۱۹ از نگاه منتقدان شد.
فردریک وایزمن در این جشنواره جایزه پنی بیکر را دریافت کرد. این جایزه که پیش از این با عنوان جایزه یک عمر دستاورد هنری به انتخاب منتقدان شناخته میشد، بعد از در گذشت دی. ای. پنی بیکر، مستند ساز مشهور، به اسم وی نام گذاری شد.
مستند «آپولو ۱۱»که از مدعیان بخش مستند اسکار نیز محسوب می شود، بر روی ماموریت فضایی به همین نام در سال ۱۹۶۹ تمرکز دارد؛ ماموریتی که اولین فضانورد با مسافر انسان به ماه سفر کرد. این مستند در جشنواره فلم ساندنس نیز مورد توجه منتقدان قرار گرفته و در زمان اکران نیز در حدود ۱۲ میلیون دالر فروخت.