صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۱۶ اسد ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

نمایندگان مکزیک و تونس برگزیده شدند

نمایندگان مکزیک و تونس برگزیده شدند

جشنواره فلم قاهره ۲۰۱۹ روز جمعه به پایان رسید و دو فلم از مکزیک و تونس جوایز اصلی این جشنواره را به خانه بردند.
به نقل از روایتی، «دیگر اینجا نیستم» درامی درباره مهاجرت و هویت ساخته فرناندو فریاس کارگردان جوان مکزیکی برنده بزرگ جشنواره فلم قاهره شد که جمعه به کار خود خاتمه داد.
این فلم که درباره یک جوان ۱۷ ساله از قبیلهای محلی است که با یک کارتل مکزیک را به مقصد کویینز ترک میکند و در آنجا به دلیل لباس و موهایش در مرکز توجه قرار میگیرد، به عنوان بهترین فلم جایزه اصلی هرم طلایی قاهره را دریافت کرد. این فلم که جایزه بازیگری را نیز برای خوان دانیل گارسیا تروینو دریافت کرد، پیشتر جایزه بهترین فلم را از جشنواره مورلیا در مکزیک دریافت کرده بود.
ریاست هیات داوران بخش رقابتی جشنواره قاهره امسال برعهده نویسنده-کارگردان آمریکایی استوین گاگان کارگردان «سیریانا» بود که جایزه هرم نقرهای را به «روح استوایی» ساخته باس دووس کارگردان کهنهکار بلجیمی داد.
جایزه هرم برنز نیز که به اولین یا دومین کار یک کارگردان اهدا میشود به طور مشترک به دو اثر تعلق گرفت. ژانگ چونگ و ژانگ بو کارگردانهای چینی با فلم «چهارمین دیوار» که تصویری از دو فرد آسیب دیده با گذشتهای مشترک در دنیای فانتزی است و تریلر روانشناسانه میچال هوگنائر کارگردان چک با عنوان «یک نوع خاص سکوت» در این بخش به عنوان برنده معرفی شدند.
جایزه فلمنامه هم به ناجوا مادر نویسنده-کارگردان فلسطینی برای درامی با عنوان «بین بهشت و زمین» درباره طلاق رسید.
جایزه بهترین بازیگر زن هم نصیب بازیگر فیلیپینی جودی آن سانتوس برای بازی در فلم ملودرام «میندانائو» و برای ایفای نقش مادری رسید که یک فرزند بیمار دارد.این فلم که ساخته بریلانته مندوزا است، جایزه بهترین کار هنری را هم برد.
برنده بزرگ بخش مجزای رقابتی بهترین فلم عربی هم به مهدی برسویی کارگردان تونسی برای فلم «پسر» شد. این فلم که درباره پدری است که پسرش در یک حمله تروریستی مجروح شده، جایزه ویژه داوران را هم برد.  «پسر» در جشنواره فلم ونیز موفق شده بود تا جایزه بهترین بازیگر مرد بخش افقها را برای سامی بوجیلا که نقش پدر را ایفا کرده، از آن خود کند. درام مهند هایال کارگردان عراقی با عنوان «خیابان حیفا» که در یکی ازخطرناکترین مکانها در جریان جنگ داخلی در بغداد ۲۰۰۶ میگذرد نیز دو جایزه دریافت کرد: جایزه بهترین کارگردان عرب و بازیگری برای علی تامر که در نقش یک تک تیرانداز ظاهر شده است. این فلم به تازگی موفق به کسب جایزه بوسان هم شد.
امسال چهل و یکمین دوره جشنواره فلم قاهره برگزار شد و این دومین سالی بود که محمد حفظی تهیهکننده مصری مدیریت آن را برعهده داشت.
آکادمی اسکار امسال اعلام کرد که فلم‌‌های لایو اکشن و انیمیشن کوتاه این جشنواره مستقیم وارد رقابت اسکار میشوند.
این جشنواره ماه پیش با امضای تعهد برابری جنسیتی که از سوی جشنوارههایی چون کن و ونیز پذیرفته شده، به عنوان نخستین جشنواره دنیای عرب، این اصل را پذیرفت.
مستند «پایانه بیروت» ساخته الی کمال که محصول مشترک امارات-لبنان است و از یک راهآهن متروک برای کشف مفاهیمی درباره مرزها و هویت در جامعه آشفته لبنان استفاده میکند، جایزه بهترین فلم مستند را از آن خود کرد.