صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۳ میزان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

جشنواره مراکش جایزه اصلی‌را به کلمبیا داد

جشنواره مراکش جایزه اصلی‌را به کلمبیا داد

دهکده ارواح» به عنوان برنده جایزه «ستاره طلایی» جشنواره بینالمللی فلم مراکش ۲۰۱۹ انتخاب شد.
به نقل از روایتی، هجدهمین دوره جشنواره بینالمللی فلم مراکش ستاره طلایی بهترین فلم خود را به «دهکده ارواح» از کلمبیا اهدا کرد. این فلم ساخته نیکلاس رینکون گیل است. وی در سخنرانی دریافت جایزه گفت: کلمبیا کشوری است که مردم دنیا اطلاعات کمی دربارهاش دارند اما من در این فلم سعی کردهام نگاهی به امروز این کشور بکنم و نشان دهم که ما چگونه در عمیق ترین سطح انسانی با هم ارتباط داریم.
جایزه هیات داوری به فلم «آخرین دیدار» از عربستان سعودی ساخته عبدالمحسن الدبان و فلم چینی «پرتره موزاییکی» ساخته ژای ییزیان اهدا شد.
جایزه بهترین کارگردان هم به کارگردان تونسی علاءالدین سلیم برای «تلامس» رسید. وی جایزهاش را به همه مردمی که رویایی برای رسیدن در زندگی دارند، اهدا کرد. جایزه بهترین بازیگر زن به صورت مشترک به  نیکلا برلی و رکسان اسکریمشاو بازیگران بریتانیایی در فلم «لین+لوسی» ساخته فیضال بولیفا رسید که یک تراژدی طبقه کارگری است. جایزه بهترین بازیگر مرد هم به توبی والاس بازیگر استرالیایی برای بازی در فلم «دندان شیری» ساخته شنون مورفی اهدا شد.
اسامی برندگان جوایز از سوی تیلدا سوینتون رییس هیات داوران اعلام شد. وی از پیش اعلام کرده بود وظیفه این جشنواره برداشتن مرزها در سینمای جهان است. در این دوره جشنواره برتران تاورنیه فلمساز بزرگ فرانسوی با دریافت جایزه یک عمر دستاورد هنری تجلیل شد و در سخنانش یادآوری کرد که از دیگران چیزهای زیادی یاد گرفته به ویژه از نویسندگان و کارگردانهای آمریکایی  که در دوره مککارتی در لیست سیاه جای داشتند و از مهاجران اروپایی از جمله اوتو پرمینگر که حس  شک و تردید را وارد سینمای هالیوود کرد.
در این دوره همچنین به سینمای استرالیا ادای احترام شد و مندلسون تاکید کرد استرالیایی خوب کسی است که به صورت سالم به اقتدار بیاحترامی کند. گیلین آرمسترانگ دیگر کارگردان استرالیایی هم تاکید کرد: ما خانهمان را دوست دایم، ما بازندگانمان را دوست داریم و از همه مهمتر این که دوست داریم به خودمان بخندیم.
جرمی توماس تهیه کننده بریتانیایی هم تاکید کرد دوست دارد همیشه تهیهکنندهای مستقل باشد، زیرا از وابستگی به جریان اصلی بدنه سینمای کشورش احساس ناراحتی می کند.
رابرت ردفورد هم که با جایزه یک عمر دستاورد هنری تجلیل شده بود، با دریافت جایزهاش گفت: بخشی از من همیشه یک حس غیرقانونی داشته است. برای همین هم از جورج روی هیل خواستم تا اجازه بدهد نقش ساندنس کید را بازی کنم نه بوچ کسیدی. بیشترین بخش زندگیام را سپری کردهام و مجبور شدم یاد بگیرم چطور با جریان اصلی کنار بیایم. برای همین هم تصمیم به ایجاد جشنواره ساندنس گرفتم.
امسال حدود ۶۵ فلم جدید در جشنواره بینالمللی فلم مراکش به نمایش درآمد که بیش از یک سوم آنها از آفریقا و خاورمیانه بودند.
برای حضور بیشترین مخاطبان، مراسم گرامیداشت پریانکا چوپرا بازیگر بالیوودی نیز دو روز پیش در میدان نمادین جما الفنای مراکش و در فضای باز برگزار شد و فلم پرفروش او در سال ۲۰۱۵ یعنی «باجیرو مستانی» نیز نمایش داده شد.
امسال به نسبت سالهای پیش جلسات پرسش و پاسخ دو برابرشده بود و همین موجب شد تا جذابیت بیشتری برای مخاطبان ایجاد شود. علاوه بر بخش رقابتی اصلی، بخش جانبی ۱۱ قاره و نیز نمایش ویژه استرالیا از بخشهای امسال این جشنواره بود.
سهم سینمای مراکش از جشنواره امسال نمایش ۱۲ فلم بود که نشاندهنده رشد بینالمللی سینمای این کشور است. امسال ۲ فلم مراکشی در جشنواره فلم کن به نمایش درآمده بودند.
فلم‌‌های مراکش در بخش رقابتی اطلس ورکشاپ موفق به کسب جوایز مهمی هم شدند.
دوره بعدی جشنواره بینالمللی فلم مراکش که نوزدهمین دوره آن خواهد بود در نیمه نوامبر برگزار میشود و چین و آلمانی از کاندیداهایی هستند که احتمال دارد به عنوان کشور در مرکز توجه انتخاب شوند.