صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۹ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

10 نکته عجیب درباره اسکار ۲۰۲۰

10 نکته عجیب درباره اسکار ۲۰۲۰

فاصله کوتاه بین مراسم بفتا و اسکار موجب شده واکین فینیکس فرصت کافی برای شستن تاکسیدویی که گفته برای حفاظت از محیط زیست در کلیه مراسمها رسمی خواهد پوشید، نداشته باشد.
هنرپیشه اصلی فلم جوکر فقط یکی از ستارههایی است که باید بلافاصله از لندن به لسآنجلس پرواز کند تا به موقع در مراسم اسکار شرکت کند.
مراسم امسال کمی زودتر برگزار میشود به این امید که مانع از کاهش ارزش اسکار در میان رویدادهای سینمایی شود. به نظر میرسد تعداد زیاد جشنوارههای سینمایی موجب شده علاقه به اسکار کم شود؛ رویدادی که به عنوان اختتامیه فصل جوایز سینمایی در نظر گرفته میشود.
۱- اسکارلت یوهانسون عضو یک باشگاه نسبتا انحصاری شده
او دوازدهمین فردی است که در یک سال دو بار نامزد دریافت جایزه شده است. یوهانسون برای «داستان ازدواج»، نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگر زن نقش اصلی و برای خرگوش جوجو، نامزد گرفتن اسکار نقش مکمل زن شده است.
اسکارلت یوهانسن در داستان ازدواج ( سمت چپ) و جوجو ربیت
یازده نفر دیگری که در یک سال در دو رشته نامزد شدهاند از جمله سیگورنی ویور (۱۹۸۹)، آل پاچینو (۱۹۹۳)، اما تامسون (۱۹۹۴)، جیمی فاکس (۲۰۰۵). آخرین نفرشان کیت بلانشت (۲۰۰۸) بود.
البته هیچ کس تاکنون نتوانسته در هر دو بخش برنده شود.
۲- پانزده سال از زمانی که برنده بهترین فلم و بهترین نقش اول زن از یک فلم بودند گذشته
خیلی کم پیش میآید که برنده نقش اول زن در بهترین فلم اسکار درخشیده باشد. آخرین باری که این اتفاق افتاد هیلاری سوانک برای فلم عزیز میلیون دالری (۲۰۰۴) بود.
بعید است این قضیه امسال تغییر کند.
رنه زلوگر، بخت اصلی در این بخش برای بازی در فلم جودی است؛ فلمی که برای جایزه بهترین فلم حتی نامزد هم نشده است.
۳- سینتیا اریوو میتواند برنده چهارگانه شود
اگر سینتیا اریوو برنده اسکار شود، دستاوردی فوقالعاده کسب کرده و جوانترین فرد در تاریخ خواهد شد که برنده چهار جایزه معتبر امی، تونی، گرمی و اسکار شده است.
اریوو دو شانس برای دستیابی به این هدف در شب اسکار دارد. او هم در بخش بهترین بازیگر نقش اول و هم بهترین ترانه (او نویسنده مشترک ترانه فلم هریت است) نامزد است.
۴- اگر سام مندس بهترین کارگردان شود، این طولانیترین فاصله بین جایزه بهترین کارگردانی است
سام مندس که بتازگی لقب شوالیه دریافت کرده، سال ۲۰۰۰ با فلم زیبای آمریکایی برنده جایزه بهترین کارگردانی شد و حالا با فلم حماسی ۱۹۱۷ بار دیگر بخت بردن این جایزه را دارد.
تا الان رکورد بیشترین فاصله بین دو جایزه کارگردانی متعلق به بیلی وایلدر بود. او سال ۱۹۶۰ برای فلم آخر هفته گم شده برنده جایزه بهترین کارگردانی اسکار شد و ۱۵ سال بعد با فلم آپارتمان (۱۹۶۰) این افتخار را تکرار کرد.
۵- در بخش بهترین فلم یک زوج رقابت میکنند
گرتا گرویگ و نوا بامبک دو کارگردانی هستند که از سال ۲۰۱۱ شروع به قرارهای عاشقانه کردند، یک بچه دارند و البته در اسکار هم رقیب یکدیگرند.
گرویگ برای فلم زنان کوچک نامزد است و بامبک برای داستان ازدواج. آنها همچنین اولین «زوج کارگردانی» هستند که برای جایزه بهترین فلم رقابت میکنند. لارا درن (راست) هم در زنان کوچک ساخته گرتا گرویگ بازی کرده و هم در فلم داستان ازدواج، اثر نوا بامبک. این اتفاق به نوعی در سال ۲۰۰۹ هم افتاد، زمانی که جیمز کامرون و کاترین بیگلو برای دریافت جایزه بهترین فلم با هم رقابت میکردند؛ البته این دو حدود ۱۸ سال قبل از آن طلاق گرفته بودند.
گرویگ و بامبک برای دو بخش متفاوت نویسندگی (بهترین فلم‌‌نامه اقتباسی و بهترین فلم‌‌نامه غیراقتباسی) هم نامزد هستند. به طور تصادفی لارا درن در فلم هر دو بازی میکند؛ بازیگری که نامزد دریافت بهترین بازیگر نقش مکمل زن است.
۶- زنان کوچک و داستان ازدواج البته هیچکدام شانس چندانی برای بردن جایزه بهترین فلم ندارند
چرا؟ تا حدی به این دلیل که معمولا فلمی که برای کارگردانی نامزد اسکار نشده، جایزه بهترین فلم را نمیبرد. گرویگ و بامبک هیچکدام در فهرست کاندیداهای بهترین کارگردانی قرار ندارند. با این حال غیرممکن هم نیست.
پارسال، کتاب سبز اسکار بهترین فلم را برد، آن هم در حالی که کارگردانش پیتر فارلی حتی نامزد بهترین کارگردانی هم نشده بود. پیش از آن آرگو آخرین فلمی بود که بدون نامزدی کارگردانش (بن افلک)، اسکار بهترین فلم سال ۲۰۱۳ را برد.

۷- داستان اسباب بازی ۴ اگر اسکار بگیرد، رکورد داستان اسباببازی ۳ را بهتر خواهد کرد
جایزه بهترین فلم بلند انیمیشن از سال ۲۰۰۱ در اسکار گنجانده شد و از آن زمان تنها فلمی که دنباله یک فلم دیگر بوده و این جایزه را برده، داستان اسباب بازی ۳ بوده است.
بنابراین اگر داستان اسباب بازی ۴ اسکار بگیرد نه تنها دومین دنباله از یک فلم انیمیشن بلند است که این جایزه را برده، بلکه برای دومین بار یک قسمت از این مجموعه موفق به کسب اسکار شده است.
۸- فلم انگل تا کنون رکورد شکسته و اگر اسکار ببرد رکوردی دیگر به جا خواهد گذاشت
این اولین فلم کرهایست که نامزد اسکار بهترین فلم شده، همین‌‌طور ششمین فلم تاریخ که هم در این رشته کاندید شده هم در بخش بهترین فلم خارجی.
از جمله فلم‌‌هایی که پیش از انگل در این دو بخش نامزد اسکار شده بودند، رم (۲۰۱۹)، عشق (۲۰۱۲) و ببر غران و اژدهای پنهان (۲۰۰۰) هستند.
۹ - جاناتان پرایس شمهای از واقعیت در بخش بهترین بازیگر نقش اصلی مرد است
ستاره فلم دو پاپ تنها نامزد در بخش بهترین بازیگر نقش اصلی مرد است که نقش یک شخصیت واقعی - پاپ فرانسیس- را بازی کرده. لئوناردو دیکاپریو، آنتونیو باندراس، آدام درایور و واکین فونیکس، سایر نامزدهای این بخش همگی شخصیتهایی خیالی را به تصویر کشیدهاند.
البته در فلم درد و افتخار هم پدرو آلمادوار برخی از تجارب شخصی‌‌اش را در کاراکتر کارگردان گنجانده که آنتونیو باندراس آن را بازی میکند. اما در بخش بهترین بازیگر نقش اول زن، زندگی واقعی نقش پررنگتری دارد. رنه زلوگر نقش جودی گارلند را بازی کرده، سینتیا اریوو شخصیت هریت تابمن، فعال ضد بردهداری را به تصویر میکشد و شارلیز ترون هم در نقش میگن کلی، مجری فاکس نیوز ظاهر شده است.
۱۰ - مجلات، زمینی حاصلخیز برای ایده فلم‌‌ها بودهاند
دو مورد از فلم‌‌های مطرح در فصل جوایز امسال بر اساس مقالاتی ساخته شدهاند که در مجلات به چاپ رسیده.
یک روز زیبا در محله از مقاله‌‌ای الهام گرفته شده که تام جونود، خبرنگار آمریکایی در رابطه با فرد راجرز، مجری سرشناس برنامه کودکان نوشت و سال ۱۹۹۸ در مجله اسکوایر چاپ شد.
جنیفر لوپز، بازیگر شیادان و تام هنکس، هنرپیشه فلم یک روز زیبا در محله
فلم شیادان هم بر اساس تحقیقاتی که ساخته شده جسیکا پرسلر، خبرنگار مجله نیویورک در سال ۲۰۱۵ منتشر کرد.
هر دوی این فلم‌‌ها در فصل جوایز سینمایی -از جمله در گلدن گلوب- در بخشهای مختلف نامزد شده بودند اما تنها یک روز زیبا در محله توانست به فهرست کاندیداهای آکادمی اسکار راه یابد. جنیفر لوپز برای اولین نامزدیاش در اسکار باز هم باید منتظر بماند.