صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۷ جدی ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

فلم‌‌هایی با بهترین سکانس‌های ترسناک

فلم‌‌هایی با بهترین سکانس‌های ترسناک

جامپ اسکرها، همان سکانسهایی که مخاطبان را به طور ناگهانی و غیر منتظره تا سر حد ترس و اضطراب میبرند، معمولا به دلیل کم ارزش و ناکارآمد بودن مورد انتقاد قرار میگیرند. چرا که معتقدند این روش صرفا مخاطب را برای چند لحظه ای از جا میپراند و هراس طولانی مدت در دل مخاطب نمیاندازند.
فاصله بسیار زیادی بین احساس بی قراری در طول فلم و ترسیدن در یک لحظه آنی است. اولی تا پایان فلم و یا حتی بیشتر در ذهن شما خواهد ماند و گزینه دوم تنها به ترساندن لحظهای مخاطب فکر میکند.  راههای مناسبی نیز برای استفاده از جامپ اسکرها وجود دارد. اگر این ترساندن ناگهانی به جا و به موقع انجام شود میتواند مورد توجه قرار بگیرد و تنشی را در مخاطب ایجاد کند. در اینجا فلم‌‌های ژانر وحشت که در این موضوع موفق بوده اند را مرور خواهیم کرد.
موجود «Thing »
فلم سینمایی «موجود» هیچگاه برای ایجاد بی قراری و ترس در مخاطبان خود به سراغ جامپ اسکرها نمیرود و این کار را به طرز شگفت انگیزی با تنشهای چشمگیر و برخی جلوهها انجام میدهد. با این حال یکی از بهترین سکانسهای ترس ناگهانی در این فلم قرار دارد. در این فلم کارکنان پایگاه تحقیقاتی آمریکایی در قطب، با گونهای موجود فضایی روبرو میشوند که در واقع مانند انگل بدن موجودات زنده دیگر را آلوده میکند و در آن پنهان میشود و زمانی که لو میرود کالبد جسمانی قربانیان خود را به گونهای ترسناک و خونخوار تغییر میدهد.
احضار «Conjuring »
مجموعه فلم‌‌های سینمایی احضار، پر از سکانسهایی با ترسهای ناگهانی است، بعضی از آنها خوب و برخی نیز غیر قابل تحمل هستند. نسخه ۲۰۱۳ این فلم سینمایی به کارگردانی جیمز وان به دلیل آن که بدون استفاده از صحنههای خشونت آمیز، به شدت مخاطب را میترساند بسیار تحسین شده است. داستان احضار درباره خانواده پرون با پنج دختر است که در سال ۱۹۷۱ به یک خانه بزرگ و کهنه در روستایی در ایالت رود آیلند اسبابکشی میکنند و با نیرویی عجیب و نا شناخته دست و پنجه نرم میکنند.
توطئه آمیر «Insidious »
این فلم سینمایی نیز که به سبک فلم‌‌های «احضار» ساخته شده از ترسهای ناگهانی زیادی استفاده میکند و در مواردی در ترساندن مخاطب موفق ظاهر میشود. شاید بهترین سکانس آن نیز زمانی باشد که با چرخش دوربین یک شیطان با صورتی سرخ پشت سر شخصیت اصلی فلم ظاهر میشود. چرا که این سکانس کاملا آرام است و ترس و وحشت آخرین چیزی است که در ذهن مخاطب میآید. این فلم داستان یک زن و شوهر است که پسرشان بدون توضیح وارد کما میشود و ارواحی هستند که میخواهند از یک بعد دیگری از جهان وارد دنیا شوند و زندگی خود را پس بگیرند و یک بار دیگر زندگی کنند.
مجموعه فلم‌‌های مقصد نهایی «Final Destination »
این مجموعه سینمایی نیز معمولا به خاطر ترسهای ناگهانی شناخته نمیشوند، اما یکی از سکانس های این فلم که برخورد اتوبوس با یکی از شخصیتهای فلم است دلهره زیادی به دل مخاطب میاندازد. البته این سکانس کمی هم بی منطق است چرا که ممکن است از خود بپرسید چرا این شخص از صدای اتوبوس متوجه حضور آن نشد، اما در شوکه موفق عمل کرده است. داستان این مجموعه فلم معمولاً در رابطه با حادثهای وحشتناک است که یک نفر که در آن جا حضور دارد، بهطور ماوراطبیعی متوجّه اتفاق میشود و معمولاً هفت نفر را از آن حادثه نجات میدهد و افرادی که نجات پیدا کردهاند هم به مرور زمان با اتفاقی ناگوار کشته میشوند، تا زمانی که چند نفرِ آخر که هنوز نمردهاند جلوی اتفاقاتی که هنوز رخ نداده است را میگیرند و خود را نجات میدهند.
شوم «Sinister »
داستان فلم از این قرار است که اسوالد آلیسون یک نویسنده واقعی جرم و جنایت است. او برای نوشتن داستان جدیدش به خانهای که در آن یک جنایت اتفاق افتاده است، نقل مکان میکند. اسوالد در آنجا یک جعبه فلم ۸ میلیمتری پیدا میکند که برای کمک به تحقیقات، فلم‌‌ها را نگاه میکند و در هر یک از فلم‌‌ها داستان قتل یک خانواده در همان خانه است.
او متوجه میشود که خانواده او نیز در خطر است و به خانه جدیدی نقل مکان میکند، اما وضعیت هیچ تغییری نمیکند. این فلم چندین فاکتور را در کنار هم آورده و چندین ترس ناگهانی به موقع را در مخاطب ایجاد میکند.