صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۱۸ اسد ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

کرونا جان هنر را در جهان گرفت

کرونا جان هنر را در جهان گرفت

این بیماری نخست از چین موجودیت یافت و سپس به دیگر نقاط دنیا از جمله کشورهای اروپایی، آسیایی و آمریکایی سرایت کرد. روزنامه هنر چاپ لندن در گزارشی مبسوط، آنچه را این ویروس بر سر موزه ها و مراکز فرهنگی جهان آورده، شرح داده است.
اروپا
ایتالیا اولین کشور در اروپا و دومین کشور پس از چین بود که بیش از سایر کشورها تحت تاثیر این ویروس قرار گفت و درپی اعلام وضعیت فوق العاده در ایتالیا، موزه ها و میراث فرهنگی این کشور تا ۳ آپریل (۱۵ حمل ۹۹) تعطیل خواهد بود.
این تصمیم بدان معناست که برگزاری نمایشگاهی از آثار رافائل نقاش دوره رنسانس ایتالیا به مناسبت پانصدمین سال مرگ وی، فعلا منتفی است. قرار بود این نمایشگاه تا ۲ جون (۱۳ جوزا ۹۹) دایر باشد. موزه واتیکان نیز هم جهت با سیاست های اتخاذ شده دولت ایتالیا، تا اطلاع ثانوی تعطیل است.
امسال، دو سالانه معماری ونیز به جای ۶ ماه، ۳ ماه برگزار می شود. مراسم گشایش این دو سالانه از ۲۳ می (۳ جوزا ۹۹) به ۲۹ اوت (۸ سنبله ۹۹) موکول شد. تاریخ اختتامیه این دو سالانه نیز ۲۹ نوامبر (۹ قوس ۹۹) اعلام شده است.
اسپانیا دومین کشور در اروپاست که بیش از سایر کشورها کرونا در آن شایع شده است. وزارت فرهنگ و ورزش اسپانیا همه موزه های دولتی و آرشیوها در سراسر این کشور را تا اطلاع ثانوی بسته است. دولت اسپانیا قبلا موزه های بزرگ مادرید همچون پرادو (Prado )، رینا سوفیا (Reina Sofía ) و تیسن بورنمیسا (Thyssen-Bornemisza ) را تعطیل کرده بود.
مسئولان کلیسای ساگرادا فامیلیا (Sagrada Família ) در بارسلون نیز عملیات مرمت و بازسازی این مکان را متوقف کرده اند و بازدید از این مکان ممنوع شده است.
در آلمان نیز بنیاد میراث فرهنگی پروسیان (Prussian ) اعلام کرد موزه های دولتی برلین از ۱۴ مارچ (۲۴ حوت) تا ۱۹ آپریل (۳۱ حمل ۹۹) تعطیل است. همچنین کاخ ها و منازل مجلل در برلین و برندنبورگ بسته است و یازدهمین دو سالانه برلین به حال تعلیق درآمده است.
دولت برلین پیشتر کنسرت ها و تئاترهای محل تجمع بیش از ۵۰۰ نفر را بسته بود و دهها موزه آلمانی از این رویکرد تبعیت کردند.
با این حال، کارمندان موزه یهودی برلین گفتند که کار روی موزه کودکان و نمایشگاه جدید آنوها (ANOHA ) را که قرار است طبق برنامه اواسط ماه می (اواخر ثور ۹۹) تکمیل شود، ادامه می دهند. مونیکا گروترس (Monika Grütters ) وزیر فرهنگ آلمان به موسسات فرهنگی و هنرمندانی که از قبل شیوع کرونا خسران مالی می بینند، قول کمک مالی داده است.
مدیران موزه های اتریش نیز تصمیم گرفتند برای جلوگیری از شیوع کرونا همه موزه های عمومی فدرال را تا آخر مارچ (۱۲ حمل ۹۹) تعطیل کنند. همچنین تاریخ افتتاح موزه جدید آلبرتینا مدرن (Albertina Modern ) در وین در روز ۱۳ مارچ (۲۳ حوت) تا اطلاع ثانوی به بعد موکول شده است.
موزه های فرانسه نیز هم راستا با ممنوعیت تجمعات بیش از ۱۰۰ نفر در این کشور، تا اطلاع ثانوی بسته اند. این موزه ها و اماکن شامل موزه لوور، موزه اورسی، موسسه فرهنگی – هنری پمپیدو و گراند پله یا کاخ بزرگ پاریس و کاخ ورسای است. برج ایفل نیز بسته شده است. نمایشگاه هایی که قرار بود در ماه های مارچ و آپریل (حوت ۹۸ و حمل ۹۹) برگزار شود، به زمان دیگری موکول شده است.
موزه لوور که پربازدیدترین موزه جهان است، اعلام کرده که تنها افرادی که بلیط آنلاین رزرو کرده اند، حق ورود به این موزه را دارند. بهای بلیط های خریداری شده این موزه از قبل، پس داده می شود.
هلند نیز تجمعات بیش از ۱۰۰ نفر را ممنوع کرده و به همین دلیل، موزه هایی چون موزه ون گوگ در این کشور تا ۳۱ مارچ (۱۲ حمل ۹۹) تعطیل شده است. در همین حال، دولت فدرال بلژیک دستور تعلیق فعالیت های هنری را از ۱۴ مارچ (۲۴ حوت) تا ۳ آپریل (۱۵ حمل ۹۹) صادر کرده است. این دستور شامل همه فعالیت های هنری صرف نظر از اندازه و بزرگی آن و خصوصی یا دولتی بودن شان است.
شورای فدرال سوئیس ۱۳ مارچ (۲۳ حوت) رویدادهای عمومی یا خصوصی با بیش از ۱۰۰ نفر را تا پایان آپریل (۱۱ ثور ۹۹) ممنوع برشمرد که شامل موزه ها نیز می شود.
کشور پرتگال نیز تا ۹ آپریل (۲۱ حمل ۹۹) وضعیت فوق العاده ملی اعلام کرد و تجمعات بیش از یک هزار نفر در فضای بسته و بیش از ۵ هزار نفر در فضای باز را ممنوع دانست. موزه ها، نگارخانه ها، کتابخانه ها و تئاترهای شهر لیسبون تعطیل شد. همچنین موزه گالوست گلبنکیان (Calouste Gulbenkian ) تا ۳ آپریل (۱۵ حمل ۹۹) و موزه هنر، معماری و فناوری بلجیم تا اطلاع ثانوی بسته است.
موسسات فرهنگی از جمله موزه ملی، نگارخانه ملی و موزه هنرهای مدرن لوئیزیانا (Louisiana ) در دانمارک نیز تا ۲۷ مارچ (۸ حمل ۹۹) تعطیل است. اما سوئد پس از آنکه توصیه های بهداشتی را برای مردم صادر کرد، به موزه ملی استکهلم و موزه هنرهای معاصر و مدرن استکهلم (Moderna Museet ) اجازه ادامه فعالیت داد مشروط براینکه تعداد بازدیدکنندگان در هر زمان از ۵۰۰ نفر فراتر نرود.
از سویی، نگارخانه ملی فنلاند سه مرکز واقع در هلسینکی را طبق روال عادی فعال نگه داشت اما تعداد مراجعان را به حداکثر ۵۰۰ نفر کاهش داد. موزه آموس رکس (Amos Rex ) هلسینکی که از محل بودجه خصوصی اداره می شود، شمار بازدیدکنندگان خود را به ۳۰۰ نفر رساند. در این میان، همه رویدادهای فرهنگی در نروژ ممنوع شده و به همین منظور، درهای موزه مونک (Munch ) در اسلو تا اطلاع ثانوی بسته است. موزه های ایرلند از جمله موزه ملی ایرلند، نگارخانه ملی ایرلند و موزه هنرهای مدرن آیریش (Irish ) در دوبلین و تئاترهای بزرگ تا ۲۹ مارچ (۱۰ حمل ۹۹) تعطیل اعلام شده است. وزارت فرهنگ یونان نیز اعلام کرد موزه ها و اماکن باستان شناسی این کشور تا ۳۰ مارچ (۱۱ حمل ۹۹) بسته است.
انگلیس
مجموعه ولکام (Wellcome ) لندن که بر موضوعات مشترک بین بهداشت و فرهنگ متمرکز است، اعلام کرد که از ۱۷ مارچ (۲۷ حوت) بازدید کارکنان و مردم از این مکان را ممنوع می کند.
روسیه
روسیه نیز برای جلوگیری از شیوع کرونا تمهیداتی را اندیشیده است. آنتون بلوف (Anton Belov ) مدیر موزه هنرهای معاصر گاراژ در مسکو اعلام کرد که این موزه، مرکز آموزش، کتابخانه و آرشیو پارک گورکی (Gorky Park ) از روز ۱۴ مارچ (۲۴ حوت) بسته است.
آمریکای شمالی شماری از موزه های آمریکا از جمله موزه هنرهای مدرن، موزه سولومون گوگنهایم (Solomon R. Guggenheim )، موزه هنر آمریکایی ویتنی (Whitney )، مجموعه فریک (Frick )، موزه بروکلین (Brooklyn ) و غیره روز ۱۲ مارچ (۲۲ حوت) تعطیلی خود را برای مقابله با کرونا اعلام کردند. کتابخانه و موزه مورگان، موزه هنر فولک آمریکا (American Folk Art )، موزه هنرهای برانکس (Bronx )، موزه نوگوچی (Noguchi )، موزه استودیو هارلم (Studio Museum ) و موزه دل باریو (del Barrio ) نیز به فهرست اماکن تعطیلی افزوده شدند. به علاوه موسسات هنری و موزه های دیگری در سراسر آمریکا خبر از توقف فعالیت خود در روزهای کرونایی دادند. موزه ملی کانادا نیز اعلام کرد موسسات آن در سراسر این کشور از جمله نگارخانه ملی کانادا در اوتاوا و موزه تاریخ کانادا از ۱۴ مارچ (۲۴ حوت) تا اطلاع ثانوی تعطیل است. نگارخانه هنری انتاریو و موزه هنرهای معاصر تورنتو نیز خبر تعطیلی خود تا اوایل آپریل (اواسط حمل ۹۹) را اعلام کردند. آسیا اما خبر خوب در مورد کرونا اینکه موزه های آسیا پس از تعطیلی طولانی مدت، قرنطینه شهرها و آزمایش های انجام شده روی افراد مبتلا، شروع به بازگشایی کرده اند. در همین راستا، موزه های واقع در چین، کوریای جنوبی و جاپان پس از سرکوب این بیماری، فعالیت خود را از سرگرفته اند.