صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۲۳ اسد ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

انیو موریکونه، اسطوره‌ی موسیقی فلم‌ درگذشت

انیو موریکونه، اسطوره‌ی موسیقی فلم‌ درگذشت

انیو موریکونه، خالق موسیقی متن فلم‌‌های وسترن ایتالیایی مانند «روزی روزگاری در غرب» و ۵۰۰ فلم دیگر، در سن ۹۱ سالگی در رم  درگذشت. موسیقی او بسیاری از فلم‌‌ها را در تاریخ سینمای جهان ماندگار کرد.
انیو موریکونه آهنگساز، تنظیمکننده، رهبر ارکستر و نوازنده ایتالیایی در سن ۹۱ سالگی درگذشت. موریکونه بیش از همه به خاطر موسیقی فلم وسترن «روزی روزگاری در غرب» یا «خوب، بد، زشت» به شهرت رسید.
این آهنگساز مشهور با موسیقی متنی که برای وسترنهای ایتالیایی معروف به وسترن اسپاگتی، ساخته بود، در تاریخ سینما ماندگار شد؛ بسیاری از دوستداران سینما موریکونه را با سهگانه وسترنی به کارگردانی لئونه میشناسند که در دهه ۶۰ میلادی با بازی کلینت ایستوود بر پرده سینما رفت.
او از سن ۶ سالگی آهنگسازی را آغاز کرد و از سال ۱۹۳۸ تا ۱۹۵۶ در کنسرواتوار سانتا سیسیلیا در رم تحصیل کرد.
پس از پایان تحصیلات با نواختن ترومپت جاز در کلوپهای شبانه خرج زندگی خود را تامین میکرد.  فعالیت در تئاتر و همکاری با صنعت موسیقی آن روزها از پی آمد و بعدتر شغلی در یکی از شبکههای تلویزیونی ایتالیا به دست آورد.
از سال ۱۹۶۱ کار ساختن موسیقی برای فلم را آغاز کرد و از  به بعد در موفقیت و شهرت صدها فلم نقش مهمی ایفا کرد.
در سال ۱۹۶۱، زمانی که ۳۳سال داشت، اولین اثر سینماییاش موسیقی متن فلم «فاشیست» بود. سه سال بعد (۱۹۶۴)، با موسیقی مشهوری که برای فلم «به خاطر یک مشت دالر « نوشت، توجههای بینالمللی در عرصه موسیقی و فلم را به خود جلب کرد. در این فلم به کارگردانی سرجو لئونه (خالق ژانر وسترن اسپاگتی)  کلینت ایست وود بازی میکرد که در آن روزگاران هنوز چهرهای ناشناخته بود،
همکاری انیو و سرجو ادامه یافت و کارگردان مشهور ایتالیایی ساخت موسیقی فلم‌‌هایش «خوب، بد، زشت» و «روزی روزگاری در غرب» را هم به موریکونه سپرد. این سه گانه وسترن و نقشی که موسیقی بیبدیل آهنگساز ایتالیایی در موفقیت آنها داشت در تاریخ سینمای جهان ماندگار شدند. فلم به خاطر یک مشت دالر ، تنها موریکونه را به شهرت نرساند بلکه بازیگر نقش اصلی فلم یعنی کلینت ایست وود را هم مشهور کرد
اما هنرنمایی موریکونه تنها به ژانر وسترن خلاصه نشد و او تقریبا برای ۵۰۰ فلم از ژانرهای گوناگون موسیقی نوشت: «دیوانهوار» از رومان پولانسکی، فلم علمی-تخیلی و ترسناک «موجود» به کارگردانی جان کارپنتر یا «تسخیرناپذیران» برایان دیپالما نمونهای از این فلم‌‌ها هستند.
موریکونه از رم جدانشدنی بود و جدانشدنی ماند. بارها هالیوود تلاش کرد او را به آمریکا بکشاند؛ گاه با پیشنهادهایی وسوسهانگیز و حتی یک بار پای یک ویلای مجانی هم در میان بود. او اما همه این پیشنهادها را رد کرد. موریکونه انگلیسی نمیدانست. با وجود جوایز متعدد اما سالهای زیادی طول کشید تا به موریکونه جایزه اسکار داده شود. در فبروری سال ۲۰۰۷ اسکاری افتخاری به پاس کارنامهاش در آهنگسازی فلم به او داده شد. تا پیش از این اسکار افتخاری او از سال ۱۹۷۹ تا ۲۰۰۱، شش بار برای دریافت اسکار نامزد شده بود.
بالاخره در سال ۲۰۱۶ اسکاری برای موسیقی متن «هشت نفرتانگیز» به کارگردانی تارانتینو دریافت کرد.
موریکونه در سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ آخرین کنسرتهای خود را در تور خداحافظیاش اجرا کرد و امروز، ۶ جولای، در سن ۹۱ سالگی در بیمارستانی در شهر رم، چشم از جهان فروبست.