صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۳ عقرب ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

کتابخانه آنلاین گنجینه‌های دانشگاه کمبریج در گوگل راه‌اندازی شد

 کتابخانه آنلاین  گنجینه‌های دانشگاه کمبریج در گوگل راه‌اندازی شد

دفترچه یادداشت آیزاک نیوتون، ریاضی دان و فیزیکدان اهل انگلستان، به علاوه مجموعه های دیگری از «گنجینه های» تاریخی در قالب یک گالری آنلاین به صورت مجانی عرضه شدهاند.
کتابخانه دانشگاه کمبریج نیز مانند کاخ سفید و کتابخانه بریتانیا، تصاویر اشیاء تاریخی با وضوح بالا ( High Resolution ) را در سایت اینترنتی هنری و فرهنگی گوگل ارائه کرده است. از جمله تصاویر موجود در این مجموعه دیجیتال، عکس قدیم ترین شیء یافته شده یعنی یک کتیبه سفالی ۴۰۰۰ ساله است.
کتابخانه دانشگاه کمبریج می گوید که مراجعان به این صفحه می توانند روی اشیاء زوم کنند، جزییات دقیق آنها را ببینند و همچنین «روایت های بسیار جالب درباره این اجسام منحصر به فرد» را بخوانند.
این کتیبه سفالی توسط یک کاتب سومری حدود ۲۲۰۰ سال پیش از میلاد نگاشته شده است کتابخانه گنجینه های دانشگاه کمبریج شامل نسخه های خطی، کتاب و سایر اشیای مهم تاریخی است. دکتر جسیکا گاردنر، از کتابداران دانشگاه کمبریج، می گوید: در شرایط کنونی مردم کمتر می توانند سفر کنند و مشارکت ما با گوگل مثال خوبی از عرضه کتابخانه برای استفاده میلیون ها نفر در سرتاسر جهان است. بخش فرهنگی و هنری گوگل شامل شش میلیون شیء است و به همه مراجعه کنندگان به این سایت امکان می دهد که به طور مجازی گالری های مختلف را از سرتاسر جهان ببینند.
گوگل درباره این مجموعه گفته است: رسالت ما محافظت از فرهنگ و هنر جهان و ارائه آنلاین آن است تا برای همه مردم در همه نقاط جهان قابل دسترسی باشد. کتابخانه دانشگاه کمبریج بیش از ۶۰۰ سال پیش تأسیس شد و یکی از قدیمی ترین کتابخانه های دانشگاهی جهان است.
این کتابخانه می گوید که نسخه هایی از تقریبا همه کتاب ها، رمان ها و آثار ادبیات کودکان را که از سال ۱۷۱۰ میلادی در بریتانیا و ایرلند چاپ شده، در مجموعه اش نگه داری می کند. تعداد اقلام نگه داری شده در ۱۷ طبقه این کتابخانه حدود ده میلیون است و قفسه بندی آن طولی معادل ۲۰۰ کیلومتر دارد. اکنون بیش از ۱۴۰ تصویر از مجموعه موجود در این کتابخانه در گوگل عرضه شده و قرار است در آینده به این تعداد افزوده شود. بعضی مؤسسات دانشگاهی دیگر مانند موزه فیتزویلیام نیز برنامه مشابهی برای عرضه مجموعه هایشان در گوگل دارند.