صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۱ عقرب ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

کارگردان برنده جایزه اسکار درگذشت

کارگردان برنده جایزه اسکار درگذشت

یرژی منتسل کارگردان برنده اسکار اهل جمهوری چک در سن ۸۲ سالگی درگذشت.
به نقل از روایتی، یرژی منتسل نویسنده، کارگردان و بازیگر اهل جمهوری چک بعد از تحمل یک دوره طولانی مدت بیماری روز گذشته در سن ۸۲ سالگی درگذشت. همسر او اواخر روز یکشنبه با انتشار پستی در صفحه مجازی مرگ او را تایید کرد.
منتسل در سال ۱۹۶۶ با فلمی به نام «قطارهای تحت نظر» که در مورد اشغالگری نازیها بود، جایزه بهترین فلم خارجی زبان اسکار را دریافت کرد. او به همراه شخصیتهایی مثل میلوش فرومن و ورا چیتیلووا در بین چهرههای اصلی موج نو چک قرار دارد. او در سال ۱۹۸۶ هم دوباره در بخش بهترین فلم خارجی زبان با اثری به نام «دهکده عزیز و کوچک من» توانست نامزد اسکار شود.
او همکاری طولانی مدتی را با بهومیل هرابال، رمان نویس اهل چک داشته است. هرابال نویسنده رمانی بود که فلم سینمایی «قطارهای تحت نظر» با اقتباس از آن ساخته شد. منتسل همینطور از دیگر رمان دیگر وی به نام «کوتاه کردن آن» و «چکاوکهای روی بند» اقتباس کرده بود. در آخرین فلم یاد شده، به تبعید جواد به اردوگاهها اشاره شده بود  که البته تا پس از انقلاب مخملی در سال ۱۹۸۹ اجازه اکران به این فلم داده نشد.
منتسل که جایزه شیرطلایی جشنواره چک را به دلیل دستاوردهای هنری دریافت کرده و از سوی جشنواره کارلووی واری نیز مفتخر به دریافت جایزه شده، سابقه دریافت مدال لیاقت را  نیز دارد.
او در فلم‌‌های سینمایی و همینطور تلویزیونی نیز سابقه بازی داشت و در ۸۰ پروژه به نقش آفرینی پرداخته بود. آخرین نقشآفرینی منتسل به فلمی ساخته مارتین سولیم با نام «مترجم» باز میگردد. منتسل از سال ۲۰۱۷ پس از آنکه جراحی مغز انجام داده بود، توسط همسرش مراقبت میشد.