صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۱ عقرب ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

شیر طلای ونیز به فلم ساز چینی رسید

شیر طلای ونیز به فلم ساز چینی رسید

به نقل از رویترز، شب گذشته ۸ سپتامبر آن هوی فلم ساز چینی پس از نمایش فلم «عشق پس از عشق» شیر طلای یک عمر دستاورد هنری را از دست کیت بلانشت رییس هیات داوران امسال جشنواره ونیز دریافت کرد.
در بیانیه معرفی این فلم ساز آلبرتو باربرا از آن هوی به عنوان یکی از برجستهترین کارگردانهای آسیا یاد کرده بود که در طول ۴ دهه در ژانرهای مختلف فلم ساخته است و از چهرههای برجسته موج نوی سینمای هنگکنگ شناخته میشود. موج نو جنبشی بود که در دهه ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ انقلابی در سینمای هانگ کانگ پدید آورد.
این کارگردان با معرفی فلم جدید «عشق پس از عشق» از ساخت این فلم به عنوان مبارزهای خارقالعاده یاد کرد زیرا زمانی ساخته شد که اعتراضهای دموکراسی خواهانه در هانگکانگ آغاز شده و همهگیری کرونا همه سفرها را متوقف کرده بود.
این کارگردان ۷۳ ساله در فلم جدیدش داستانی از عشق را در روابط پرپیچ و خم و فساد اخلاقی جامعه هنگ کنگ پیش از جنگ جهانی دوم تصویر کرده است.
این فلم برمبنای داستانی کوتاه نوشته آیلین چانگ ساخته شده و شخصیت اصلی آن یک دختر مدرسهای از شانگهای است که از عمه ثروتمندش کمک میگیرد تا با افراد جدید و متفاوت آشنا شود.
هوی گفت: وقتی داشتیم فلمبرداری میکردیم جنبش اعتراضی هانگکانگ داشت شروع میشد و هر روز از طبقه پایین صدای شلیک گازهای اشکآور را میشنیدیم و حتی میتوانستیم بوی آن را هم حس کنیم و من مجبور بودم هر شب با مترو به خانه برگردم. پس از ۵ ماه کار کردن در شرایط اعتراضها و پاندمی سرانجام فلم وارد مرحله پس از تولید شد و در این شرایط ارتباط گروه تولید از طریق مجازی بود.
وی عنوان کرد: خیلی سخت همدیگر را به صورت مجازی ملاقات میکردیم و برای همین است که ساخت این فلم را یک مبارزه خارقالعاده می خوانم.
هوی که حدود ۳۰ فلم بلند ساخته است، در عین حال یادآوری کرد بهتر است خیلی از وضعیت سخت ساخت این فلم صحبت نکند زیرا فلم با سرمایه کمپانیهای چینی ساخته شده و آنها اجازه ساخت فلم را دادند اما کار در موارد جزیی با کاتهای سانسور روبرو شده است.
تیلدا سوینتون دیگر برنده شیر طلای یک عمر دستاورد، جایزه خود را در مراسمی که ۲ سپتامبر در شب افتتاحیه برگزار شد، دریافت کرده بود.