صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۴ میزان ۱۴۰۰

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

«کلئوپاترا»، یک پروژه‌ی مهم و پیچیده در هالیوود

«کلئوپاترا»، یک پروژه‌ی مهم و پیچیده در هالیوود

خبر مهم دیگری که دیروز منتشر شد و در کافه بازتاب پیدا نکرد، انتخاب گل گدوت برای بازی در نقش کلئوپاترا در فلمی عظیم با فلمنامۀ لیتا کالوگریدیس و کارگردانی پتی جنکینز بود که کمپانی پارامونت ساختش را بر عهده گرفته است. می دانید که سال هاست کمپانی سونی مشغول توسعۀ فلمی متفاوت و عظیم بر مبنای کتاب «کلئوپاترا» نوشتۀ استیسی شیف و با تهیه کنندگی ایمی پاسکال و اسکات رودین است. برایان هلگلند، اریک راث و دیوید اسکارپا نسخه های مختلفی از فلمنامه را نوشته اند و از آنگ لی، پل گرین گرس، جیمز کامرون و دیوید فینچر به عنوان گزینه های کارگردانی فلم نام برده می شد. همین طور در مقطعی نام آنجلینا جولی (که بعد از بالا رفتن سنش از پروژه کنار کشید) و لیدی گاگا (بعد از نامزدی اسکار برای بازی در فلم «ستاره ای متولد می شود») به عنوان گزینه های بازی در نقش کلئوپاترا مطرح می شد. سونی هم ادعا کرده بود که این فلم قرار است «بر باد رفته»ی دوران ما باشد. دیوید اسکارپا در اواخر سال 2018 در مصاحبه ای اعلام کرد که فلم نامه اش نه یک اثر تاریخی متعارف با زمان سه ساعت و صحنه های مجلل و لهجه های انگلیسی، بلکه یک تریلر سیاسی خونین دو ساعته با صحنه هایی کثیف و بی پرده، با الهام از فلم Z کوستا گاوراس و با تمرکز بر قتل های فراوان رخ داده در مصر باستان، خواهد بود. ضمن این که اقتباس او از زاویۀ دید زن داستان به آن دوران نگاه کرده و از ان نظر به شدت «فمینیستی» است. اواخر سال 2017 خبرهایی منتشر شد مبنی بر این که دنیس ویلنوو مشغول مذاکره برای کارگردانی این فلم است. اما بعد درگیر ساخت فلم «تل ماسه» شد. اواخر سال قبل هم در مصاحبه ای اعلام کرد که با وارنر شرط کرده که از روی «تل ماسه» دو فلم بسازد. پیش از اکران «تل ماسه» در سال 2020، ویلنوو توضیح داد که همه گیری ویروس کرونا مراحل ساخت فلم را مختل کرده و برای این که به تدوین دلخواهش برسد به زمان بسیار بیشتری نیاز دارد که در پی آن اکران این فلم یک سال به تاخیر افتاد. در همان روزها جیک جیلنهال، در پادکست تیم دیکینز، گفت با دنیس ویلنوو مشغول کار روی پروژه ای تازه است. حرفی که با تایید ویلنوو مواجه شد که ضمن تایید این همکاری، اضافه کرد بعد از دوفلم با مقیاس غول آسا، بازگشت به فلمی کوچک (30 میلیون دالری) در مقیاس «سیکاریو» بسیار هیجان انگیز است [1].
با توجه به این توضیحات، سوالم از کافه این است که آیا می شود نتیجه گرفت پروژۀ جدید جنکینز، همان پروژه ای است که ویلنوو قرار بود بسازد؟ آیا در رسانه ها اشاره ای به این موضوع شده است؟ [2]
پی نوشت: 1. احتمالا پروژه ای که جیلنهال به آن اشاره کرده، اقتباسی از رمان «پسر» نوشتۀ یو نسبو است که چند سال قبل قرار بود ویله نوو با بازی و تهیه کنندگی جیلنهال بسازد.
2. خبرنگار ددلاین گفته که به تازگی «شنیده» اریک راث به طور مستقل مشغول کار روی فلم نامۀ «کلئوپاترا»ی سونی است. و این یعنی رقابت بین سونی و پارامونت برای تولید و عرضۀ هر چه سریع تر فلمی بر اساس این شخصیت. نمی دانم اعتبار «شنیده» های خبرنگار ددلاین چقدر است اما منطقی نیست دو کمپانی عظیم در شرایط بیماری کرونا و تعطیلی سالن های سینما، به فکر عرضۀ هم زمان یا حتی با فاصلۀ اندک دو فلم عظیم دربارۀ یک شخصیت و یک دورۀ تاریخی باشند. مخصوصا که «زن شگفت انگیز» برای بازی در یکی از این دو فلم انتخاب شده باشد، یک زن فلمنامه را نوشته باشد و یک زن دیگر هم کارگردانی را بر عهده داشته باشد. در دوران برابری های جنسیتی و... فلم از این فمینیستی تر؟ برای همین ممکن است این دو فلم، در واقع یک فلم باشند یا این که یکی از این دو فلم با تاخیر خیلی زیاد ساخته شود یا این که هرگز ساخته نشود. فقط می ماند این سوال که اگر روزی روزگاری دنیس ویلنوو «کلئوپاترا» را بسازد، مصر باستان از دریچۀ دوربین راجر دیکینز چگونه خواهد بود؟