صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۹ دلو ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

سینما پارک بر خلاف مخالفت‌های زیاد، تخریب شد

سینما پارک بر خلاف مخالفت‌های زیاد، تخریب شد

افغانستان ما: سینما پارک بر خلاف مخالفتهای وزارت اطلاعات و فرهنگ، ریاست افغان فلم و شماری زیاد از هنرمندان و شهروندان، شب گذشته (دوشنبه) تخریب شد.
تصاویر منتشر شده در فضای مجازی نشان میدهد که ساختمان این سینما کامل خراب شده است.
شب هنگام روز دوشنبه، صحرا کریمی رئیس افغان فلم در حالی که گریه میکرد، میگفت که نیروهای امنیتی به زور او را از ساختمان بیرون کرده تا سینما را تخریب کنند.
خانم کریمی با اعلام تصمیم امرالله صالح معاون اول ریاست جمهوری، گفته بود که در ساختمان اعتصاب غذایی میکنم تا مانع تخریب ساختمان سینما پارک شوم.
پیش از این نیز ریاست افغان فلم، در یک خبرنامه گفته بود که ویران کردن یک مکان تاریخی و فرهنگی ادامه ویرانی فرهنگ یک جامعه است و به شدت با تخریب این مکان مخالفت کرده بود.
وزارت اطلاعات فرهنگ نیز به تخریب این مکان واکنش نشان داده و گفته بود که این سینما به دلیل قدمت آن، جز آثار باستانی محسوب میشود.
محمد طاهر زهیر سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ در فیسبوکش نوشته بود که  سینما پارک، بر فرض اینکه هیچ کاربردی نداشته باشد- یکی از میراثهای مهم فرهنگی قابل حفظ و جزیی از خاطرههای هنری هنرمندان کشور است.
علاوه بر سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ و رئیس افغان فلم؛ فرهاد دریا هنرمند، احمد ناصر سرمست رئیس انستیتوت موسیقی، کاظم کاظمی شاعر و دهها تن از فرهنگیان و هنرمندان کشور به این موضوع واکنش نشان داده بودند.
اما شهرداری کابل و معاونت اول ریاست جمهوری بدون توجه به این خواستهها شب گذشته (دوشنبه) ساختمان را به طور کامل تخریب کردند.