صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۷ حوت ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

آیا چین قطب جدید سینمای جهان می‌شود؟

آیا چین قطب جدید  سینمای جهان می‌شود؟

فروش تکت فلمهای سینمایی در چین برای اولین بار در سال ۲۰۲۰ از ایالات متحده امریکا پیشی گرفته است. در حالی که فروش گیشه سینماهای آمریکای شمالی سال گذشته میلادی با ۸۰ درصد کاهش به ۲.۳ میلیارد دالر رسید که کمترین رقم در ۴۰ سال گذشته به شمار میرود، مجموع فروش بلیت سینما در چین به ۲.۷ میلیارد دالر افزایش یافت.
هر چند به دلیل محدودیتهای کرونایی و تعطیلی سالنهای سینما در چین، فروش گیشهها در این کشور نیز طی سال ۲۰۲۰ روند نزولی داشته ولی کوتاهتر بودن این دوره تعطیلی و پایینتر بودن افت فروش گیشهها در مقایسه با آمریکا، موجب شد تا صنعت سینمای چین رکود پایینتری را تجربه کند.
چین همچنین در سال ۲۰۲۰ موفق شد فلم پرفروش سال یعنی «هشتصد»(The Eight Hundred ) را به نمایش عمومی بگذارد. درآمد حاصل از این فلم نزدیک به ۴۶۹ میلیون دالر بود. در مجموع در میان ۱۰ فلم پردرآمد سال ۲۰۲۰ میلادی سه فلم چینی دیگر از جمله «مردمم، میهنم»، «ژیانگ زیا» و «ایثار» حضور داشتند.
البته سالهاست که تحلیلگران صنعت سینما پیشبینی میکنند که گیشه چین به بزرگترین منبع درآمد صنعت جهانی سینما بدل خواهد شد. اگرچه این اختلاف فروش در چین و آمریکا در سال استثنایی ۲۰۲۰ و به مدد کورنا کم شده اما این اختلاف در سال ۲۰۱۹ نیز به حدود ۲ میلیارد دالر کاهش یافته بود. چین برای دائمی کردن برتری خود در صنعت سینما، در مقایسه با آمریکا ساخت سالنهای جدید خود را به سرعت ادامه می دهد. تنها در سال ۲۰۱۹ میلادی چین نه هزار و ۷۰۸ پرده جدید سینما به سالنهای نمایش خود اضافه کرد. این کشور همچنین قصد دارد تا سال ۲۰۲۳ میلادی چهارصد سالن نمایش جدید افتتاح کند.
سالنهای نمایش فلم در چین که از ماه جولای گذشته با پایان قرنطینه کرونا بازگشایی شده همچنان به فعالیت خود ادامه میدهند، این در حالی است که در سایر کشورهای جهان از جمله آمریکا شیوع ویروس کرونا همچنان با سرعت ادامه دارد و گمان نمیرود که رونق به این زودیها به صنعت سینما در سایر نقاط جهان بازگردد. بنابراین سینمای چین سال ۲۰۲۱ را نیز بهتر از مهمترین رقیب خود یعنی آمریکا آغاز کرده و احتمال دارد برتری خود در سال ۲۰۲۰ را بار دیگر تکرار و چه بسا برای همیشه تثبیت کند.