صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۴ حوت ۱۴۰۲

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

شهر هرات ثبت میراث‌های فرهنگی یونسکو می‌شود

شهر هرات ثبت میراث‌های فرهنگی یونسکو می‌شود

افغانستان ما: وزارت اطلاعات و فرهنگ اعلام کرده است که یونسکو طرح افغانستان مبنی بر ثبت هرات در فهرست میراثهای فرهنگی را تایید کرده و به زودی این شهر شامل میراثهای فرهنگی جهان میشود.
در خبرنامهای که از سوی این وزارت منشتر شده آمده است که طرح وزارت اطلاعات و فرهنگ مبنی بر ثبت شهر هرات در فهرست میراثهای فرهنگی جهان، که قبلاً به یونسکو ارسال شده بود، از طرف آن سازمان تایید شده است.
این سازمان فرهنگی خواهان اسناد و مدارک لازم در این زمینه شده و سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ هم با استقبال از تاییدی یونسکو به منظور پذیرفته شدن شهر هرات در فهرست میراثهای فرهنگی جهان، تاکید کرده است که اسناد لازم در این زمینه آماده و به یونسکو ارسال شود.
در این جلسه سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ، خاطرنشان کرده است که شهر هرات با داشتن بناهای تاریخی و به ویژه بناهای تاریخی دورۀ اسلامی، برای دولت افغانستان و جهان مهم است و با شامل شدن آن در فهرست میراثهای فرهنگی جهانی، توجه جهانیان در زمینۀ حفاظت آن بیشتر میشود.
در خبرنامه همچنین آمده است که مسوول بخش فرهنگی بنیاد آقا خان از کار منار پنجم هرات معلومات داده و گفته است که دو سال دیگر تکمیل خواهد شد. معاون سفارت ازبکستان نیز از آمادگی کشورش به خاطر ترمیم باغ و مقبره امیر علی شیر نوایی اطمینان داده است.
در هرات آثار تاریخی منحصر به فردی وجود دارد. منارهای تاریخی، قلعه اختیارالدین، مسجد جامع بزرگ هرات، مجموعه تاریخی گازرگاه و مزارهای بیشمار مانند زیارت گاه خواجه عبدالله انصاری، مولانا حسین واعظ کاشفی و مولانا عبدالرحمن جامی در شهر هرات موقعیت دارد.