صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۶ جوزا ۱۴۰۳

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

بازمانده‌های باستانی بوداییان در ساحه شیوه‌کی کابل کشف شد

بازمانده‌های باستانی بوداییان در ساحه شیوه‌کی کابل کشف شد

افغانستان ما: به تازگی باستانشناسان توانسته اند که چندین بازمانده باستانی بوداییان را از اطراف استوپه بزرگ منطقه شیوهکی کابل کشف کنند.
به گزارش طلوع نیوز هشت استوپه کوچک، برجهای استحکامی، دیوارها و 176 اثر باستانی دیگر، از جمله این بازماندههای باستانی استند که از منطقه شیوهکی کابل کشف شده اند.
دو سال قبل نه باستانشناس در ساحه شیوهکی کابل شروع به کار کرده و تا اکنون پنجاه فیصد این تپه کاووش شده است.
در این ساحه هم زمان با کاوش، بازماندههای باستانی این ساحه از سوی ۸۰ کارگر مرمت و بازسازی میشود.
باستانشناسان میگویند بازماندههای بدست آمده بوداییان در کابل، جلال آباد و لغمان نشان میدهند که این سه ولایت، ولایت «گنداهارای» قدیم بوده ‌‌است.
تاریخنگاران میگویند گنداهارا برای یک هزار سال مرکز مهم بودایی بوده و از همین‌‌جا بودیزم به کشورهای چین، کوریا، سریلانکا و حتا آسیای میانه پخش شده است.
نورآقا نوری، رییس باستانشناسی وزارت اطلاعات و فرهنگ در این باره اظهار داشته است: «از قرن سه پیش از میلاد تا قرن هفتم و هشتم میلادی نزدیک به یک هزار سال، بودیزم در افغانستان بوده است.»
وزارت اطلاعات و فرهنگ، اخیرا ساحههای تاریخی چون ساحه باستانی شیوهکی را نیز شامل حوزه فرهنگی کابل ساختهاست تا در آینده به یکی از مرکزهای بزرگ بازدید گردشگران مبدل گردد.
باستانشناسان میگویند حکومت با مرمت و نگهداری ساحههای باستانی از نابودی این مکانها پیشگیری و گذشته تاریخی کشور را مستندسازی کند.