صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۱۲ قوس ۱۴۰۲

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

فرش سرخ جشنواره کن میزبان صحرا مانی با لباس زنان بامیانی

فرش سرخ جشنواره کن میزبان صحرا مانی با لباس زنان بامیانی گزارش: غضنفر کاظمی

جشنواره سالانه کن از تاثیرگذارترین و باشکوه‌ترین رویدادهایی سینمایی جهان برای پیش نمایش فلم‌های جدید از تمامی ژانرها از جمله مستند به شمار می‌آید. این جشنواره همه ساله از سوی دولت فرانسه در شهر کن فرانسه برگزار می شود. کارگردانان و تهیه کنندگان، جشنواره کن را به عنوان ویترین برای فلم‌هایشان بسیار مهم می‌دانند .
در جشنواره امسال صحرا مانی از کارگردان‌های موفق کشور نیز با فلم مستند سینمایی «کابل ملودی» در این جشنواره شرکت کرده است .
این کارگردان چندی پیش از شرکت این فلم در بخش ویژه‌ای فلم‌های مستند بازار جشنواره بین المللی کن خبر داده بود .
صحرا مانی گفته بود که خانه‌ای سینمای افغانستان به عنوان یک تهیه کننده‌ای مستقل برای نخستین بار توانسته با دومین فلم بلند خود به این بازار راه یابد .
صحرا مانی هم‌چنین یادآوری کرده بود که این فلم مستند سینمایی در مورد فعالیت‌های انستیتیوت ملی موسیقی افغانستان با تمرکز بر زندگی دختران ارکستر زهره این نهاد است. در این فلم نشان داده می‌شود که این دختران با وجود محدودیت‌های اجتماعی و خانوادگی برای مبدل شدن به موسیقی‌دان‌های آینده کشور مبارزه می‌کنند .
اکنون که جشنواره کن در جریان است و تا اتمام آن بیشتر از یک هفته باقی نمانده است، صحرا مانی از اینکه فلم کابل ملودی جزو پروژه‌های ویژه این جشنواره انتخاب شده، خبر داده است .
او در گفتگو با رسانه‌ها گفته است که یک پرودکشن کانادایی و یک پرودکشن فرانسه‌ای حاضر به تکمیل پروسه پس از تولید فلم کابل ملودی گردیده‌اند .
صحرا مانی با گذاشتن عکس‌های از این جشنواره در صفحه فیسبوکش گفته که برای اولین بار روی فرش سرخ این جشنواره قدم گذاشته است .
او هم‌چنین در این پستش نوشته است: «لباس دست‌دوز زنان بامیان را پوشیدم هم برای محکوم کردن کشتار هزاره‌ها، برای محکوم کردن هر آنی که خون انسان را می‌ریزد، و هم برای بزرگداشت از فرهنگ و هنر و زندگی
صحرا مانی با اولین فلم بلند خود به نام «هزار و یک زن چون من» در سطح جهانی مطرح شد. او با این فلم توانست بیست و پنج جایزه معتبر از جشنواره‌های بین المللی دریافت کند .
از فلمهای کوتاه ساخته صحرا مانی نیز میتوان به «شب طولانی»، «فراسوی برقع»، «ریتم لندن»، «مدرسه کالو»، «مکثی که وجود نداشت»، «طلاق قلبی»، «یک روز از زندگی من»، «مزار مدیا»، «سینمای دیوید لینچ»، «بادبادک»، «رویای کوهستان» و «اولین روز درس» اشاره کرد .