صاحب امتیاز: داکتر حسین یاسا

مدیر مسوول: محمد رضا هویدا

پنجشنبه ۵ قوس ۱۳۹۴

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

افغانها بزرگترین گروه مهاجران در جهان

-

افغانها بزرگترین گروه مهاجران در جهان

کمیساریای عالی در امور پناهندگان سازمان ملل اعلام کرده است که در سال جاری میزان مهاجرت و پناهندگی نسبت به سال های قبل به مراتب افزایش یافته است. در این گزارش آمده است که بیشترین رقم پناهنده گان را ساکنان کشورهایی تشکیل میدهد که میزان بی ثباتی و بیجا شدن مردم به دلیل درگیری ها ، بحران اقتصادی و خشونت در آنها بالاست و در این میان افغانستان هنوز هم مقام اول را نسبت به کشورهایی دارد که از این کشورها مردمش دست به مهاجرت زده اند.

براساس این گزارش تنها در نیمه دوم سال تعداد مهاجران تازه به ۴۲۰ هزار تن رسیده است. گزارش سازمان ملل متحد که تحت عنوان میزان تقاضای پناهندگی و روند تقاضاها در کشورهای صنعتی برای نیمه اول سال ۲۰۱۱ تهیه شده است نشان میدهد که تعداد تقاضاهای پناهندگی از کشورهای یاد شده در شش ماهه اول سال جاری ۱۹۸ هزار و ۳۰۰ مورد بوده است که در مقایسه با ۱۶۹ هزار و ۳۰۰ تقاضا در سال ۲۰۱۰ افزایش قابل توجهی را نشان می دهد.

از سویی بر بنیاد یافته های این گزارش افغانستان با ۱۵ هزار و ۳۰۰ تقاضا، چین با ۱۱ هزار و ۷۰۰ ، عراق ۱۰ هزار و ۱۰۰ و ایران با هفت هزار و ۶۰۰ از جمله کشورهای هستند که اتباع انها بیشترین تقاضای پناهند گی را برای کشورهای صنعتی کرده اند.

بر اساس یافته های این گزارش، قاره اروپا در سطح جهان با ثبت ۷۳ درصد از کل موارد تقاضای پناهند گی در جایگاه نخست قرار دارد، امریکا با پذیرش ۳۶ هزار ۴۰۰ تقاضا بیشترین پناهنده گان را ثبت کرده و فرانسه با ۲۶ هزار و ۱۰۰ دومین کشور پس از امریکا است که بیشترین متقاضی را داشته است.

این گزارش تصویری بود که وضعیت مهاجرت در جهان که افغانها با توجه به گسترش خشونت ها و فقر و بی کاری مقام اول جهان را دارا می باشد. مهاجرت پدیده خطرزا و همیشه با استرس و دست و پنجه کردن با زندگی انسان پناهنده است به همین دلیل در طول سی سال گذشته هزاران و شاید دهها هزار افغان مهاجر در این راه جان خود را از دست داده اند، مسیرهای پاکستان و نیز ایران و در سال های بعدی استرالیا و اروپا و امریکا و کانادا مملوی است از افغانهایی که در این راه جان باخته اند تا به سر منزل مقصود برسند و این سرنوشت تا کجاهای زمان ادامه پیدا خواهد کرد هنوز روشن نیست.

آخرین تلفات افغانهای مهاجر غرق شدن کشتی 380 نفری در دریای اندونزیا است که اکثریت آنها را افغانها تشکیل می دادند که از جمع این افراد تعدادی اندکی نجات یافتند و بقیه در هوای رسیدن به استرالیا جان باختند و مانند دیگر مهاجران در مسیر استرالیا طعمه کوسه ها گردیدند این مهاجران نیز با دان جان شان نصیب کوسه ها گردیدند.

گفته می شود که از این جمع تنها حدود 70 نفر نجات یافته اند و بقیه همه جان باخته اند. طی دوماه اخیر این دومین بار است که کشتی حامل پناهجویان در راه رسیدن به استرالیا غرق شده اند. کشتی اول حامل پناهجویان حدود 50 نفر بودند که همگی در دریا غرق شدند.

با آن که دولت استرالیا بارها اعلام کرده است که از پذیرش پناه جویان خود داری می کند و یا تلاش داشت که اردوگاهی در خارج از این کشور برای مهاجران ایجاد نماید، اما درهمه این تلاش ها ناکام ماند و آخرین تلاش های این کشور این بود که مهاجرانی که قبول نمی شوند، به کشورهای شان بازگردانند که این تلاش هم فعلا ناکام مانده و به همین دلیل باردیگر سیل مهاجرت افغانها به سوی استرالیا اغاز گردیده است و مسیری که بازی کردن با جان آدمی است، زیراطی سه ماه زمستان اقیانوس به شدت متلاطم است و تلاطم دریا کشتی های کشته مهاجران را به راحتی در کام امواج خود فرومی برد و به همین دلیل اگر دقت شود بیشترین کشتی های حامل پناهندگان در مسیر استرالیا در سه ماه زمستان غرق شده اند.

آنچه جای تاسف است این است که قاچاق بران انسان هیج رحمی به جان مهاجران نمی کنند، آنها به طمع رسیدن به پول قاچاق مهاجران را تشویق به رفتن می کنند و بدون این که از خطرات موجود در مسیر آنها را آگاه نمایند.
مسیر دیگری که مهاجران افغان به سوی سراب غرب روانند، مسیر ترکیه است، مسیر ترکیه به اندازه ای از مهاجران افغان شلوغ است که هرشب چهار تا 5 خانواده افغان وارد ترکیه می شوند، برخی از این مهاجران خود را به کمیساریای عالی سازمان ملل معرفی می کنند و برخی دیگر که تعداد بیشتر مهاجران را تشکیل می دهد مسیر اروپا را به صورت قاچاق طی می کنند، در استانبول مسیرهای مختلفی برای مهاجران وجود دارد که بسیار خطرناک است و تعداد زیادی از مهاجران تلف شده اند، مسیر رسیدن مهاجران از ایران به ترکیه نیز یکی از مسیرهایی است که تعداد زیادی از مهاجران افغان در مسیر راه تلف شده اند.

طی چهار ماه اخیر که خود شاهد تلفات افغانهای مهاجر از مسیر ایران به ترکیه بودم، به چندین نفر می رسند که یا براثر تصادف و سرعت بیش از حد موتر قاچاق بران کشته شده اند و یا این که در قله ها و کوههای مرتفع هنگام عبور پایین دره سقوط کرده اند.

یونان یکی از کشورهایی است که دهها هزار مهاجر افغان اکنون در آن زندگی می کنند، و در بدترین شرایط زندگی می کنند، زیرا در این کشور نه کار است و نه از امکانات زندگی مناسب بر خوردارند، تعدد مهاجران سبب گردیده است که تعدادی از جوانان یونانی با گرایش به فاشیزم همیشه مهاجران را اذیت و ازار می دهند.

ترکیه در سال 2011 بیشتری مهاجرت افغانها را داشته است، زیرا با توجه به برداشته شدن یارانه ها در ایران وسخت تر شدن زندگی افغانها در این کشور سیل مهاجران به سوی ترکیه کنده شده اند، در همین شرایط زمستانی و زلزله بازهم سیل مهاجران همچنان از ایران می آیند و احتمالا این روند بعد از مهلت سه ماهه ایران به افغانهای مهاجر، بیشتر و بیشتر نیز خواهد شد و به همین دلیل برخی از مسئولین سازمان ملل را واداشته است تا راهکاری برای جلوگیری از مهاجرت افغانها به سوی ترکیه بیابند.

حتی گفته می شود سازمان ملل طرحی را روی دست دارند که ترکیه را بقبولاند که مهاجران افغان را تا ده سال دیگر در کشور خود نگهدارد و پذیرش مهاجران افغان را از طریق سازمان ملل متوقف نماید و بعد از ده سال آنها را به افغانستان بازگردانند، امنا این طرح هنوز عملی نشده است .

به هرحال داستان غم انگیز مهاجران همچنان ادامه دارد، به قصه هزار یکشب تبدیل گردیده قصه که پایانی ندارد و به سوی سرنوشت نامعلوم و ناکجاآباد در حرکت هستند. در این روزهای سرد زمستان معلوم نیست که چندین افغان دیگر در مسیر ایران به ترکیه و مسیر ترکیه به یونان و بلغاریا و نیز دریای ایتالیا جان می دهند و غرق می شوند و این داستان تکراری با تراژدی خودش همچنان برای افغانها ادامه دارد تا افغانستان مقام اول کشوری را کسب کند که مهاجر صادر می کنند و مردمش در بدر و آواره هستند و ناکجا آباد را بر کشور شان ترجیح می دهند.

دیدگاه شما