صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۳۰ سرطان ۱۴۰۳

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

اهل تشیع حامی جمهوریت هستند نه بی طرف

-

اهل تشیع حامی جمهوریت هستند نه بی طرف

چند روز پیش به تاریخ 9 اسد، جلسه بزرگ رهبران سیاسی در ارگ ریاست جمهوری و امروز (11 اسد 1400) نشست فوق العاده مشترک هر دو جرگه شورای ملی برگزار گردید و در هر دو نشست به اتفاق آرا از نظام جمهوری اسلامی و از نیروهای دفاعی و امنیتی کشور حمایت قاطع به عمل آمد و ضمن حمایت از صلح عادلانه و پایدار، تشدید خشونت و جنگ ها توسط گروه طالبان محکوم گردید.
غیر از این دو جلسه رسمی، در ده ها جلسه دیگر در ماه های اخیر، تمام مردم افغانستان از همه اقوام و از اهل تشیع و تسنن و در 34 ولایت کشور از جمهوریت و دستاوردهای 20 ساله حمایت کرده و انزجار شدید خود را از جنایات طالبان اعلام داشته اند. در همه این جلسات بزرگان اهل تشیع اعم از رهبران احزاب سیاسی، وکلای مردم در شورای ملی، علما، زنان، جوانان و فعالین نهادهای مدنی و فرهنگی اشتراک داشتند و از نظام حمایت کرده اند.
در این میان کسی به نام حاجی سیروس علاف در یک جلسه ای در هرات به نمایندگی از اقوام اهل تشیع ادعا کرده که «جامعه تشیع هرات با در نظرداشت همه جانبه اوضاع سیاسی به طور کامل بی طرف بوده و می باشد».
آقای علاف را از نزدیک می شناسم و از نگاه شخصی احترام دارم. ایشان از نگاه شخصی حق دارند پیرو هر نوع تفکری باشد اما ایشان حق ندارد چنین سخنی را به نمایندگی از اهل تشیع مطرح کند. ایشان تا دیروز دروازه به دروازه تلاش داشت که در همین حکومت جایگاهی داشته باشد و من هم شخصا صادقانه کوشش و کمک کردم تا این که ایشان به عنوان مشاور رئیس جمهور مقرر شد و در طول چند سال اخیر به این مشاورت افتخار هم می کرد اما اکنون در مصاف بین گروه جنگ طلب طالبان و دولت جمهوری اسلامی، ایشان نه تنها از جانب خود بلکه از جانب جامعه تشیع اعلام بی طرفی می کند!
هر شخصی حق دارد که نسبت به حکومت یا رهبران حکومت اعتراض و یا گلایه داشته باشد. اما حساب حکومت غیر از حساب نظام جمهوری اسلامی است. هیچ یک از مردم اهل تشیع نسبت به نظام سیاسی کنونی و قانون اساسی فعلی نه تنها اعتراض و مخالفتی ندارد بلکه از حامیان جدی و قاطع نظام هستند.
هزاره ها که اکثریت شیعه افغانستان را تشکیل می دهند و تمام شیعیان دیگر اعم از اقوام قزلباش، بیات، سادات شیعه، تاجیکان شیعه، خلیلی، بلوچ، پارسیوان ها و گروه های شیعی دیگر که علاوه بر کابل و هرات و بلخ در 20 ولایت دیگر افغانستان هم سکونت دارند، همگی در کنار سایر اقوام کشور، در طول 20 سال اخیر هم در نظام سازی و دستاوردهای نظام، نقش خلاق داشته اند و هم در این نظام مورد حمایت قرار گرفته اند و به همین دلیل نه تنها بی طرف نیستند که با همه وجود و توان خود از آن دفاع می کنند و هم اکنون در عمل در بسیاری از مناطق، مردم شیعه با شجاعت تمام در مقابل تهاجمات اخیر طالبان دست به مقاومت زده اند.
من این سخن را از آن جهت نمی گویم که خود در حکومت هستم، بلکه از آن جهت که از دردها، آرزوها، خواسته ها، مطالبات، باورها و مواضع فکری و سیاسی مردم شیعه از نزدیک اطلاع دارم. مردم شیعه هرات نیز از هر قومی که هستند در کنار سایر هراتیان قهرمان از نیروهای دفاعی و امنیتی و از خیزش و مقاومت های مردمی هرات حمایت می کنند و دوشادوش سایر برادران و خواهران خود، در مقابل تهاجم طالبان، از حریم عزت هرات دفاع می کنند.
مردم شیعه با طالبان هیچگاه دشمنی ذاتی ندارند و به همین جهت طرفدار صلح عادلانه و پایدار و فراگیر هستند و از طالبان می خواهند که به طور معنا دار صلح و مشارکت ملی را بپذیرند و از کشتار و خونریزی دست بردارند. اما از طرف دیگر همگی می دانیم که گروه طالبان در زمان حاکمیت سیاه خود در دهه 70 با شیعیان چه کردند و حتی در همین سال های اخیر و در همین ایام در مناطق شیعه نشین و هزاره نشین چه جنایاتی را مرتکب شده اند! و اکنون هم بر این باوریم که تفکر طالبان هیچ تغییری نکرده و آنان همچنان بر تعصب، تحجر، انحصار طلبی و حاکمیت مستبدانه خود پافشاری دارند و مخالف عدالت، آزادی، جمهوریت، انتخابات، نقش مردم در تعیین سرنوشت و سایر اصول و ارزش های مدنیت هستند و حقوق شهروندی اقوام و پیروان همه مذاهب را نمی پذیرند.
بنا بر این یکبار دیگر تأکید می کنیم که همه شیعیان و اقوام اهل تشیع کشور از نظام جمهوریت و قانون اساسی و دستاوردهای 20 ساله اخیر حمایت قاطع خود را اعلام می دارند و هرگاه فرد یا افرادی دیدگاه دیگری داشته باشند، نباید آب به آسیاب دشمن بریزند و جاده صاف کن گروه ظالم طالبان شوند و نباید دیدگاه شخصی خود را به نمایندگی از دیگران مطرح کنند.

دیدگاه شما