صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۱۶ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

پایان ناپیدای جنگ و رسالت دولت و ملت

-

پایان ناپیدای جنگ و رسالت دولت و ملت

در روزهای اخیر و با باز گشت رئیس جمهور کرزی از هند کابل پایتخت و برخی نواحی دیگر کشور یک بار دیگر شاهد سازماندهی حملات سخت مخالفان مسلح بود. اما قوای مسلح و نیروهای پلیس با از پای در آوردن تمامی شورشیان و حمله کنندگان نشان دادند که این نیروها توانایی مقابله با هر نوع عملیات تخریبی و طرح های تروریستی را دارند. اما یک پرسش جدی همچنان باقی است که این حمله کنندگان چگونه توانسته اند خود را در نقطه حساس و مهم کابل و نزدیک میهمان خانه یوناما جابجا نمایند. این تعداد حمله کننده انتحاری و مسلح چگونه توانسته اند از چک پست های امنتی بگذرند و مواد های انفجاری را با خود در این ناحیه کابل منتقل نموده و جابجا شوند ؟

اما خشونت آفرینی های طالبان تنها به کابل منتهی نمی شود در روزهای اخیر در مناطق مختلف کشور شاهد تشدید حملات و عملیات های تخریبی طالبان بوده ایم. طالبان مدعی اند در ولسوالی وردوج ولایت بدخشان 19 پلیس را کشته و زخمی ساخته اند و آنانرا در محاصره کامل در آورده اند. اما مقامات امنیتی در محل درگیری ها با این شورشیان مسلح را تایید و اعلام کرده آنان تلفات سنگینی را بر طالبان تحمیل کرده و ادعای طالبان را رد نمود است. اما اصل حملات طالبات بر نیروهای پلیس مورد تایید دو طرف است. درهمین حال این روزها طالبان با نیروهای اردو و پلیس در برخی ولسوالی های ولایت غزنی به شدت درگیر است و روز گذشته نیز شاهد تداوم جنگ های رو در روی طالبان با نیروهای پلیس و ارتش بودیم.

طالبان علاوه بر سازمان دهی حملات بر پایگاه های نیروهای امنیتی سعی دارند با جاسازی موادهای انفجاری و ماین های کنار جاده ی میزان تلفات نیروهای پلیس و حتی شهروندان عادی را برای تحت فشار قرار دادن دولت بالا ببرند که در این زمینه هر روز شاهد انفجار های خونین در گوشه و کنار کشورهستیم. جنرال ظاهرعظیمی، سخنگوی وزارت دفاع ملی می گوید که در انفجار ماین های کناری جاده در محلات مختلف کشور، چهار نظامی اردوی ملی کشته شدند. در اعلامیه نشر شده از سوی وزارت دفاع گفته شده در این انفجار، چند نظامی دیگر زخمی شده اند اما در مورد رقم دقیق آن چیزی گفته نشده است. وزارت دفا ع ملی میگوید که این رویداد در جریا ن 24 ساعت گذشته، در مناطق مختلف کشور رخ داده است اما محل آن در اعلامیه مشخص نشده است. گفته شده است که از سال گذشته شمار تلفا ت نظامیان اردوی ملی کشور، سی و پنچ درصد افزایش یافته است. وزارت دفاع کشور می گوید که در سال روان، 18 هزار عملیات نظامی انجام داده است.

این آمارهای وزارت دفاع و رویداد های خونین همه روزه در گوشه و کنار کشور نشان دهنده این واقعیت تلخ است که پایان جنگ در افغانستان همچنان ناپیدا است. به نظر می رسد گروه های تروریستی بزرگ بین المللی همچنان پشت پرده ماجرای جنگ و خشونت در افغانستان اند زیرا طالبان به عنوان یک گروه شورشی محلی هر گزی توانایی مقاومت و ایستادگی در برابر نیروهای ارتش و پلیس افغانستان و همین طور قوای ناتو را ندارند. نقل وانتفال محموله های بزرگ مواد انفجاری در نقاط مختلف کشور از جنوب تا شمال و غرب و شرق کشور نشان از آن دارد که گروه های افراطی و تروریستی در کشورهای منطقه با شورشیان مسلح در افغانستان همکاری دارند. بطور نمونه روز گذشته ماموران اداره امنیت ملی از کشف یک محموله بزرگ در ولایت قندوز خبر دادند. این اداره با نشر اعلامیه ای گفته است که در جریان یک عملیات خاصی با همکاری مردم در ولایت قندز شش هزار کیلوگرام موا د انفجاری را کشف کرده اند. در خبر نامه منتشر شده از سوی این اداره آمده است که ماموران امنیت ملی مواد انفجاری را از سرای میوه بندر تالقان ولایت قندز که به طور ماهرانه در 267 بوری کچالو جابجا شده بود کشف و بدست آوردند.

این رویداد بروشنی نشان میدهد که چنین محموله های از جنوب کشور تا شمال انتقال داده نمی شود بلکه چه بسا از سوی گروه های ترویستی بیرون از مرزهای کشور وارد ولایات شمالی افغانستان می شود. قندوز در شمال کشور از ولایات امن کشور است که گروه طالبان در بخش های این ولایت فعالیت گسترده دارد. حملات انتحاری و کارگذاری ماین های کنارجاده ای از تاکتیک های اصلی جنگی طالبان دراین ولایت است که بدون پشتوانه های بیرونی امکان پذیر نیست.  نوع و کیفیت مواد های انفجاری و جاسازی آن نشان از دست های نیرومند پشت پرده در حوادث تروریستی افغانستان دارد. در خبر نامه اداره امنیت ملی آمده است شش هزار کیلوگرام مواد انفجاری 8 بسته فلیته ثانیه سوز، هشت پایه مخابره دور برد نوع آیکم،18 پایه مخابره دارای برد کوتا نوع آیکم25 عدد بتن انفجاری،و75 عدد تخت ریموت کنترول بدست نیروهای اداره امنیت ملی آمده است.

براستی این تجهیزات و امکانات تخریبی در افغانستان چگونه بدست شورشیان مسلح می رسند؟ چه دست های درنقل و انتقال و جابجایی این مواد ها با شورشیان همکاری می کند؟ این ها پرسش های است که اذهان عمومی را با خود درگیر می نماید. جای هیچ تردیدی باقی نیست که تروریزم در افغانستان همچنان یک تهدید جدی است زیرا گروه های تروریستی از بیرون از مرزهای افغانستان تقویت و تجهیز می شود و تا زمانیکه این توان برای تروریست ها باقی باشد جنگ در افغانستان ادامه خواهد یافت. التبه حمایت های بیرونی از تروریستان امر واضح و روشنی است و مقامات امنیتی افغانستان بخوبی این مسنله را درک می کنند. مقام ها در وزارت امور داخله کشور می گویند که گروه های طالبان، شبکه حقانی و القاعده در حملات روز جمعه کابل دست داشته اند. آقای صدیقی افزود که در عقب این افراد (انتحاری ها) گروه های بزرگ تروریستی قرار دارند و هدف شان نا امن ساختن افغانستان است. صدیقی همچنین می گوید که در حملات چند هفته گذشته بالای مواضع مخالفان مسلح دولت، بیش از دو صد شورشی کشته و بازداشت و مقداری ماین و مواد منفجره نیز کشف شده است. به گفته صدیقی، در این عملیات ها، 35 پولیس ملی نیز کشته و 113 تن دیگر زخمی شده اند.

اما نکته مهم و حیاتی این است که هم ملت و هم دولت افغانستان باید خود را برای رویارویی طولانی با تروریستان آماده کنند و با برگذاری انتخابات عادلانه و شفاف با حضور حد اکثری مردم، نظام کنونی را استحکام بیشتر بخشند. با انتخاب رئیس جمهور اصلح وشایسته با حمایت حد اکثری مردم توان دولت در مواجهه با تروریزم را بالاتر ببرد. بنا براین دولت مردان باید با زمینه سازی های انتخابات عادلانه و شفاف و توجه به خواسته های اقشار مختلف مردم و توزیع عادلانه منابع ثروت و قدرت درکشور دلگرمی مردم را نسبت به نظام کنونی افزایش دهد. وقتی مردم در صحنه باشند و با قدرت تمام از یک نظام حمایت کند هیچ گاهی تهدیدی متوجه نظام نخواهد بود.

بنا براین سال آینده سال سرنوشت ساز و مهمی برای افغانستان است بویژه دولت مردان باید سعی کنند ضمن مقاومت و ایستادگی در برابر جبهه ترور؛ زمینه های حضور حد اکثری مردم پای صندوق های رای و جلب حمایت آنان را فراهم نماید. این مهم فقط با توزیع عادلانه منابع قدرت و ثروت و تقویت اعتماد وانسجام ملی ممکن است. بایسته است دولت و ملت افغانستان در جنگ طولانی علیه ترور و دهشت افکنی استوار و نیرومند از خود دفاع نموده و آینده روشنی را برای افغانستان رقم بزند.

دیدگاه شما