صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۱۵ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ناکارآمدشدن طرح های تروریستی هراس افکنان رها. نیک آئین

-

ناکارآمدشدن طرح های تروریستی  هراس افکنان  رها. نیک آئین

در هفته ها و ماه های اخیر نیروهای امنیتی کشور موفق شدند طرح های تروریستی زیادی را در کابل پایتخت وسایر ولایات کشور خنثی نموده و در موارد زیادی تمام انتحار کنندگان را قبل از اجرای عملیات تروریستی از پای در بیاورند. کشتن افراد انتحاری قبل از آنکه بتوانند خود را در اهداف مورد نظر منفجر کنند، عملا طرح های تروریستی در افغانستان را با دشواری مواجه کرده است. دستگیری چندین انتحاری تروریست در کابل و از پای در آوردن تمام حمله کنندگان انتحاری به ساختمان اداری پنجشیر بخشی از این موفقیت های نیروهای امنیتی کشور بود. این گونه عملیات ها بخوبی نشان می دهد که پلیس و نهادهای امنیتی کشور در صورتی که با دقت و هوشیاری لازم عمل نمایند؛ می توانند بسیاری از طرح های تروریستی و تخریبی مخالفان مسلح را خنثا نمایند.

ریاست عمومی امنیت ملی روز پنج شنبه اعلام کرد که کارمندان این ریاست موفق شدند یک گروه انتحاری که می خواستند بر بخش هایی از کابل حمله کنند را قبل از اجرای عملیات شان دستگیر نمایند. در یک عملیات پلیس شش حمله کننده انتحاری با واسکت های انتحاری و مواد انفجاری ازحوزه هفده هم امنیتی شهر کابل، بازداشت شدند. این درحالیست که هراس افکنان بدلیل شکست در جبهه جنگ و ناتوانی از رویارویی با نیروهای ارتش و پلیس ملی به عملیات های گروهی انتحاری روی آورده اند. به گفته مقامات گروهی که اخیرا در کابل دستگیر شده اند به دستور شبکه تروریستی حقانی در همکاری با برخی سازمان های استخباراتی خارجی درنظر داشتند بالای تاسیسات دولتی در کابل حمله های انتحاری و تهاجمی را انجام دهند. اما ریاست امنیت ملی با وجود آنکه از آماده گی های جدی برای مهار این گونه حمله ها خبر می دهد بر این نکته نیز تاکید دارد که شبکه های هراس افگن اکنون نسبت به هر زمان دیگر بیشتر در تلاش ناامن ساختن افغانستان هستند.

اخیرا با کشتار افراد انتحاری قبل از وقوع حملات آنان امیدها به آینده بهتر امنیت و ثبات کشور افزایش یافته است. مردم وقتی شاهد موفقیت های پلیس و نیروهای امنیتی در کشف و خنثا سازی طرح های تروریستی باشند با اطمینان و اعتماد بیشتری از نیروهای امنیتی حمایت خواهند کرد. پس از آنکه چندی قبل نیروهای پلیس تمامی انتحار کنندگانی که قصد حمله به میهمان خانه سازمان ملل متحد در کابل را داشتند را از پا در آوردند روز چهار شنبه نیز نیروهای پلیس در ولایت شمال شرقی پنجشیر توانستند شش مهاجم انتحاری را از پا در آورند. والی پنجشیر گفت یک انتحاری خود را منفجر کرد و باقی پنج مهاجم در درگیری با پلیس از پای در آمدند. این طرح تروریستی که با شش حمله کننده انتحاری باید اجرا می شد یک کشته و دو زخمی بر جای گذاشت. در حالی که پیش از این چنین حملاتی تلفات و خسارات سنگینی را بدنبال داشته است بطور نمونه هفته گذشته نیز طالبان با انجام حمله انتحاری، بر شورای ولایتی ولایت بغلان جان ۱۴ تن را به شمول رییس شورای ولایتی بعلان گرفتند. گروه طالبان پیش از این اعلام کرده اند که عملیات بهاری شان را زیر نام " خالد بن ولید " در افغانستان آغاز می کنند.

به نظر می رسد با افزایش توانایی نیروهای ارتش و پلیس در جبهه جنگ و شکست سنگین طالبان و سایر گروه های مخالف مسلح باعث شده است که مخالفان مسلح به عملیات های انتحاری در شهرها و مناطق مسکونی روی بیاورند. به همین دلیل اخیرا رشته حملات انتحاری در نقاط مختلف کشور روبه افزایش بوده است. شکست در جبهه جنگ باعث عصبانیت شدید مخالفان مسلح شده و به همین دلیل آنان دست به حملات مرگبار انتحاری علیه اهداف غیر نظامی و ملکی می زنند. طبق اعلامیه خبری وزارت داخله در عملیات های مشترک تصفیه یی نیروهای امنیتی افغان وبین المللی در ۲۴ ساعت گذشته ،۵۸ شورشی طالب کشته شده اند. در اعلامیه امده است این عملیات ها که در مربوطات ولایت های هلمند ، پکتیا ، غزنی ، ارزگان ، زابل ، کندهار و ننگرهار به همکاری نیروهای اردوی ملی ، امنیت ملی و نیروهای ایتلاف راه اندازی گردیده بود ،۷ شورشی زخمی و یک شورشی بازداشت گردیده است.

همین اقدامات نیروهای امنیتی و پلیس در نقاط مختلف کشور و تحمیل شکست سنگین بر طالبان این گروه را وادار کرده است به انجام عملیات های تروریستی در اهداف ملکی و غیر نظامی روی بیاورند. دو روز قبل  دو فرد انتحاری بر دفتر ساحوی کمیته بین المللی صلیب سرخ در شهر جلال آباد ننگرهار حمله کردند که به گفته مسئولان محلی در این حمله به شمول دو فرد انتحاری یک محافظ دفتر صلیب سرخ کشته و یک کارمند خارجی آن زخم برداشته است.  

با توجه به اقدامات موفقیت آمیز پلیس و نیروهای مسلح در هفته ها و ماه های اخیر می توان پیش بینی کرد که این نیروها توانایی رهبری و مدیریت عملیات های نظامی و گرفتن مسئولیت امنیت کشور را دارند. افزایش آمار تلفات مخالفان مسلح و کاهش تلفات ملکی در افغانستان نشان می دهد که نیروهای مسلح افغانستان در برخی موارد موفق تر از نیروها ناتو عمل کرده اند. در عملیات های شبانه ی که توسط سربازان ارتش افغانستان صورت می گیرد میزان تلفات ملکی کاهش یافته است و اشتباهات نیروهای ناتو کمتر تکرار شده است. از این رو باید بر تقویت تجهیزات و امکانات این نیروها بیشتر توجه شود تا این نیروها بتوانند بیش از پیش در تامین امنیت سرتاسری در افغانستان موفق باشند. زیرا بدیهی است که همزمان با افزایش توانایی های نیروهای امنیتی افغان؛ هراس افگنان نیز حمله های شان را بیشتر میسازند، از همین رو نیاز است تا پولیس بیشتر تجهیز شود. این درحالیست که پس ازسال دوهزارو چهارده میلادی بر مسئولیت های نیروهای امنیتی افغان افزوده خواهد شد و نیروهای امنیتی با آزمون های جدی تری روبه رو خواهند شد.

نباید فراموش کرد که این ظرفیت های که درافغانستان ایجاد شده است مانند پولیس و اردوی ملی برای دشمنان افغانستان غیرقابل تحمل است بنا بر این آنها در تلاش خواهند بود تا سال ۲۰۱۴ را یک سال پر از خطر نشان دهند و انگیزه و ظرفیت های نیروهای امنیتی را کم و ضعیف نشان دهند. از این رو نیروهای ارتش و پلیس باید بعد از این با دقت و ظرافت بیشتر عمل کنند و  در پلان گذاری ها بویژه درعملیات های شبانه بسیار دقیق باشند. زیرا مخالفان مسلح زمانیکه احساس کنند در جبهه جنگ متحمل شکست سنگین شده اند به توطئه چینی علیه نیروهای مسلح روی می آورند در آن صورت اشتباهات این نیروها می تواند بهانه های را در اختیار مخالفان مسلح قرار دهد.

اما موفقیت این نیروها در انجام عملیات های تصفیوی علیه مخالفان نشان داده ست که توانایی ها و ظرفیت های ارتش و پلیس روز بروز در حال افزایش است و به همین دلیل اکنون عملیات های تروریستی و انتحاری نیز کارایی خود را از دست داده است. بایسته است با هوشیاریی و زیرکی تمام بعد از این در جبهه مقابله علیه تروریزم و دهشت افکنی همچنان ایستاد و تا پیروزی کامل بر جبهه ترور و خشونت باید رزمید.

دیدگاه شما