صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۱۶ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

کشتار غیر نظامیان دلیل ضعف مخالفان مسلح در جبهه جنگ

-

کشتار غیر نظامیان دلیل ضعف مخالفان مسلح در جبهه جنگ

سلسله عملیات های تصفیوی ارتش و پلیس ملی در نقاط مختلف کشور توانسته است مخالفان مسلح را تحت فشار قرار دهد و شکست سنگینی را در جبهات مختلف بر آنان تحمیل نماید. در روزهای اخیر صد ها مخالف مسلح طی این عملیاتهای تصفیوی کشته و مجروح یا بازداشت شده اند. تنها روز گذشته در عملیات های مشترک تصفیه یی نیروهای امنیتی افغان وبین المللی،۱۷ شورشی طالب کشته و 25 تن زخمی و ده ها تن بازداشت شده اند.  وزارت داخله با نشراعلامیه می گوید این عملیات ها در مربوطات ولایت های ننگرهار ، زابل ، پکتیا ، هرات و هلمند به همکاری نیروهای اردوی ملی ، امنیت ملی و نیروهای ایتلاف راه اندازی گردیده بود ، هم چنان نیروهای پولیس ملی ، ۱۴ حلقه ماین مختلف النوع را از مربوطات ولایت های پروان ، کندهار و ارزگان کشف و از بین برده اند.  این ماین ها به تازه گی از سوی شورشیان طالب به منظور اعمال تخریبی وتروریستی جاسازی شده بود .

در هفته های اخیر همه روزه تعداد زیاد از مخالفان مسلح کشته و مجروح یا دست گیر شده اند این نشان می دهد که فشارهای سنگینی بر مخالفان مسلح تحمیل شده است. در مقابل مخالفان مسلح بدلیل ضعف و ناتوانی در رویارویی با سربازان ارتش و پلیس به اهداف غیر نظامی در نقاط مختلف کشور تمرکز کرده اند تا با افزایش تعداد تلفات ملکی در کشور دولت و جامعه جهانی را تحت فشار قرار دهند. روز گذشته در یک حمله یی انتحاری در ولایت پکتیا ۹ غیر نظامی به شمول دانش آموزان مکتب و یک پولیس محلی کشته و 16 تن دیگر به شمول یک پولیس محلی زخم برداشتند. به گفته فرمانده پولیس پکتیا، انتحار کننده مواد همراه اش را دریک محل غیر نظامی در ولسوالی سمکنی این ولایت منفجرساخت. در همین حال صبح روز گذشته در یک انفجار ماین کنار جاده در ولایت لغمان ۷ غیر نظامی کشته شدند. این غیرنظامیان صبح روزدوشنبه هنگامی در منطقه حکیم آباد شهر لغمان کشته شدند که موتر حامل شان با یک ماین کنار جاده برخورد کرد. چهار زن دو کودک و یک مرد مشمول کشته شده گان این رویداد استند. دررویداد دیگر در نتيجه ي انفجار ماین در ولایت ارزگان 4 غيرنظامي کشته شدند.  سخنگوی والی ارزگان می گوید، این رویداد زمانی رخ داد که یک موتر حامل افراد ملکی در شهر ترینکوت مرکز ارزگان، با ماین کنارجاده برخورد کرد.  به گفته وی، در این رویداد 4 فرد ملکی کشته شده و 9 تن دیگر زخم برداشته اند.

این رویدادها به خوبی نشان میدهد که طالبان مسلح به دلیل شکست های سنگینی که در جبهات جنگ متحمل شده اند اکنون به روش های دیگر برای خشونت افرینی در افغانستان روی آورده اند. به نظر می رسد مخالفان مسلح امنیت و ثبات افغانستان با همکاری های گسترده سازمان های و شبکه های تروریستی بیرون از مرز های افغانستان در ارتباط بوده و از جانب آنان حمایت و تجهیز می شوند. در همین راستا مسوولان و باشندگان ولسوالی دشت ارچی ولایت قندوز ميگويند که تعداد تروریست های مسلح خارجى در اين ولسوالى، رو به افزايش است.  به گفتۀ آنها، اگر جلو تحرکات آنان گرفته نشود، دامنۀ ناامنی ها به ساير مناطق قندوز نیز گسترش خواهد یافت.  بنا به اظهارات شیخ صدرالدین سعدی، ولسوالی دشت ارچی، در روزهای اخیر، بيش از يکصد طالب مسلح از برخی کشورهای همسایه، با تغییر قیافه و شکل با ریش‌های تراشیده و دریشی‌، به این ولسوالی آمده‌ و دست به فعالیت‌های ضددولتى ميزنند. وى علاوه کرد: "بيشتر اين طالبان، با لباس پولیس محلی، اردوى ملی و سلاح‌های مختلف مجهز هستند." سعدى افزود که يکتعداد اين طالبان، اتباع چيچن و ازبکستان بوده و مربوط تحريک اسلامى ازبکستان مى شوند.

حمایت ها وارتباطات بیرونی مخالفان مسلح با شبکه های تروریستی بین المللی نشان از ین  واقعیت تلخ است که افغانستان یک بار دیگر به میدان جنگ علیه تروریزم بین المللی تبدیل شده است و جامعه جهانی در شرائط حساس کنونی نباید افغانستان را در این مبارزه سخت و دشوار تنها بگذارد. متاسفانه همانگونه که دیده می شود در منطق ترور و دهشت افکنی جان انسانهای بی گناه و بی دفاع هیچ حرمت و احترامی ندارد و این گروه ها معمولا از غیر نظامیان به عنوان ابزاری برای تحمیل خواسته های خود استفاده می کنند چنانچه دیده می شود این گروه ها هنگامیکه در جبهه جنگ رو در رو با ارتش و پلیس و نیروهای مسلح شکست می خورند به کشتار غیر نظامیان بی دفاع روی می آورند افزایش تلفات غیر نظامیان در روزهای اخیر یکی از نشانه های روشن برای اثبات این مدعا است. از این رو افغانستان باید برای یک روریاروی طولانی با جبهه ترور  دهشت افکنی خود را آماده نماید ارتش افغانستان و نهادهای امنیتی و استخباراتی افغانستان باید توانایی خود در کشف و خنثا سازی طرح های تروریستی که در آن غیر نظامیان هدف قرار می گیرد تقویت نماید. درغیر این صورت عملیات های انتحاری و بمب گذاری های کنار جاده یی افزایش خواهد یافت و تلفات غیر نظامیان نیز قطعا افزایش خواهد یافت.

تحولات میدانی در افغانستان در عرصه مبارزه با هراس افکنان نشان می دهد که قوای مسلح افغانستان با راه اندازی عملیات های تصفیویی در نقاط مختلف کشور توانسته اند امنیت بهتر شهروندان را تامین و مخالفان مسلح را از این مناطق پاکسازی نمایند. مردم نیز نسبت به دست آوردهای قوای مسلح کشور خوشبین بوده و از تامین امنیت در مناطق مختلف کشور ابراز رضایت می کنند. معمولا در راه اندازی عملیات تصفیوی علیه طالبان درمناطق مختلف کشور تلفات سنگینی بر طالبان وارد می شود. توانایی نیروهای مسلح کشور باعث شده است که طالبان توان جنگ رو در رو با این نیروها را کاملا از دست بدهند.

این درحالیست که در کنار دست آوردهای قوای مسلح کشور در برابر شورشیان در سالهای اخیر قیام های مردمی علیه جبهه ترور و خشونت در ولایت های مختلف کشور افزایش یافته است که این مسئله نیز در تضعیف این گروه های مسلح مخالف خود سر در کشور کمک کرده است. این نشان میدهد که به رغم حملات تروریستی که بعضا طالبان در برخی مناطق راه می اندازد شواهد و قرائن بروشنی نشانگر این واقعیت است که طالبان کاملا در موضع ضعف قرار دارد.

کاهش محبوبیت طالبان در میان مردم و شکل گیری مقاومت های مردمی علیه آنان و همینطور اقتدار روز افزون نهادهای امنیتی و استخباراتی کشور باعث شده است که گروه های تروریستی مخالف توسعه و ثبات کشور برای تحت فشار گذاشتن مردم و دولت به کشتار کودکان و غیر نظامیان روی آورند. می توان گفت پیشرفت های نیروهای امنیتی همراه با بیشرفت های دیگر در مواجهه با تروریزم در کشور بیانگر یک تحول عمیق در افغانستان است.  بدون تردید راز این موفقیت های امنیتی در جنگ های شدید و سلاح های دارای تاثیر بزرگ نهفته است. ارتش راهی جز این ندارد که با آن دسته از مخالفانی که سلاح بر زمین نمی گذارند و دست از کشتار و ترور برنمی دارند و به فاجعه آفرینی در کشور ادامه می دهند بجنگند.

در پایان باید گفت در کنار تلاشهای صلح با آنانکه به کشتار و به خاک و خون کشیدن مردان وزنان این مرز و بوم ادامه می دهند مسلما باید به شدت برخورد صورت گرفته و از تداوم فعالیت های تخریبی آنان ممانعت صورت بگیرد در این زمینه هم شهروندان و هم دولت وظیفه ورسالت خطیری به عهده دارند. اما آنانکه دست از کشتار و فاجعه آفرینی بر دارند مسیر صلح برای آنانا باید برای همیش باز باشد.

دیدگاه شما