صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

سال 2001 روز يازدهم سپتامبر: نابودي مرکز تجارت جهاني توسط تروريست هاي اسلام گرا و تغيير جهان براي هميشه

-

سال 2001 روز يازدهم سپتامبر: نابودي مرکز تجارت جهاني توسط تروريست هاي اسلام گرا و تغيير جهان براي هميشه

روز سه شنبه یازده سپتامبر سال 2001 تروریست های اسلام گرا چهار حمله هماهنگ بر اهدافی در داخل خاک ایالات متحده انجام دادند.
این حملات تحت هدایت اسامه بن لادن یکی از شناخته شده ترین تروریست های عربستان صورت گرفته بود. او از خانواده ثروتمند یمنی – سعودی بود اما در دهه 1980 میلادی با پول های سازمان جاسوسی امریکا یعنی سیا و عربستان سعودی جهادی (در واقع با همکاری همان مجاهدین سابق)  را علیه شوروی سابق در افغانستان به راه انداخته بود. در اواخر سال 1988 در کامپیوتر او لیست هزاران داوطلب جهادی برای ایجاد شبکه ترور شکل گرفت، این شبکه ترور القاعده نام دارد ( یعنی زیربنا، پایگاه یا دیتابیس)
بن لادن به این فکر افتاده بود حالا که شوروی سابق را مجبور به خروج از افغانستان کرده بود می تواند ایالات متحده را از عربستان سعودی و خاورمیانه مجبور به خروج کند. او اشاره کرده بود که چطور ایالات متحده در سالهای 1970 از ویتنام ، 1980 از بیروت لبنان و 1990 از سومالیا خارج شد ، او به این نتیجه رسیده بود که مردم امریکا تحمل جنگ های طولانی و پر تلفات را ندارند. او در تلاش بود که ضربه بزرگی به ایالات متحده بزند تا از خاورمیانه دست بکشد. او ایده استفاده از مسافران هواپیما برای انجام حملات انتحاری را بکار برد.
معمار این حملات خالد شیخ محمد پاکستانی بود. در طرح او 19 تروریست هواپیما ربا با چهار هواپیما در نظر گرفته شده بود. در بین مردان انتخاب شده هیچ زنی وجود نداشت، 15 نفر از عربستان سعودی، 2 نفر از امارات متحده عربی، یک نفر از مصر و مابقی از لبنان بودند. همگی در حدود 20 سالگی زندگی شان بودند.
طرح در دفتر مرکزی القاعده در افغانستان هماهنگ شده بود، اما جلسات و پیگیری مالی آن در ایالات متحده، خلیج فارس، مالزی و جاهایی بین این کشورها صورت گرفته بود.
اکثر هواپیما رباها پیش از حملات  یازده سپتامبر در ایالات متحده مستقر شده بودند تعدادی از آنها در آنجا آموزش خلبانی دیده بودند. در 11 سپتامبر 2001، نوزده  تروریست در چهارهواپیما از خطوط هواپیمایی تجاری در ساحل شرقی پرواز کردند: پرواز شماره یازده امریکن ایرلاین از بوستون و پرواز شماره شصت و شش از دالاس و پرواز شماره 175 یونایتد ایرلاین از بوستون و پرواز نودوسه از نیوارک بودند، تمامی پروازها داخلی و قرار بود در ساحل غربی نشست کنند .
در ساعت 08:46 پرواز شماره یازده به برج شمالی مرکز تجارت جهانی نیویورک اصابت کرد. در ساعت 09:03 پرواز شماره 175 به برج جنوبی کوبید. هر دو برج در شعله های آتش می سوخت. در ساعت 09:59 برج جنوبی سقوط کرد و برج شمالی 29 دقیقه بعدتر از آن فرو ریخت.ساختمان های اطراف برج ها خسارات شدیدی دیدند، سه ماه طول کشید تا آتش های گسترده کاملا خاموش شوند. در ساعت 09:37 پرواز شماره 77 به سمت جنوب شرقی به ساختمان پنتاگون خود را کوبید و در ساعت 10:03 پرواز شماره 93 در نزدیکی شانزوویل در ایالت پنسیلوانیا پس از آنکه مسافران هواپیما توانستند هواپیما رباها را به کنترل خود در آورند سقوط کرد.
در زمان حملات به مرکز تجارت جهانی ، جورج دبیلیو بوش در حال بازدید از مکتبی در ساراسوتای فلوریدا بود. پروتکل اضطراری اجرا و او فورا به هواپیمای ایر فورس وان منتقل شد و تا شب هنگام هواپیمای حامل وی به زمین ننشست. در ساعت 20:30  او از اتاق بیضوی برای مردم سخنرانی کرد و قول داد واکنش ایالات متحده در برابر تروریستان و حامیان آنها یکی خواهد بود. تروریستان و حامیان آنها هر دو را تنبیه خواهد کرد.
رییس جمهور بوش در چهارده سپتامبر از محل مرکز تجارت جهانی دیدن کرد. او توجه مردم را به کامیونی در آتش جلب کرد، هنگامی که یکی از کارگران نجات با صدای بلند فریاد میزد تا او بشنود گفت: « من صدای تو را مشنوم، دنیا صدای تو را میشنود و کسانی که این ساختمان را از بین برده صدای ما را بزودی می شنود»
این مرگبارترین حمله هماهنگ شده در خاک ایالات متحده بود تعداد تلفات حتی از تلفات حمله ژاپن به پیرل هاربر در سال 1941 هم بیشتر بود. در مجموع در نتیجه حملات چهار هواپیما در یازده سپتامبر 2750 نفر در نیویورک ( به شمول بیش از 400 تن پلیس و آتش نشانان) ، 184 نفر در پنتاگون و 40 نفر در پنسیلوانیا کشته شدند.
فیلم حملات تروریستی بارها و بارها برای مخاطبان بین المللی پخش شد و نام القاعده که نسبتا ناشناخته بود ناگهان در صدر خبرهای جهان قرار گرفت.
این حملات، جنگ ایالات متحده علیه تروریسم را به راه انداخت و ماده پنج ناتو اولین بار در تاریخ، راه اندازی یک حمله بین المللی در افغانستان برای ریشه کن نمودن و نابود سازی القاعده و طالبان  را در اختیار آنان قرار داد.
پیش بینی بن لادن این بود که در نتیجه این حملات ایالات متحده چند موشک کروز به افغانستان شلیک خواهد . در خروج نیروهای امریکایی از خاورمیانه دچار خطای محاسباتی شد. در عرض دوماه طالبان از قدرت رانده شده بود و ایالات متحده کاملا درگیر جنگی شد که از آن به عنوان طولانی ترین جنگ تاریخ این کشور یاد می شود. با این حال، با یک نگاه بلند مدت نشان می دهد ، جنگ متعاقب آن عراق، بهار عربی، زمستان عرب و افزایش انزوا طلبی آمریکا،که حملات 11 سپتامبر نقش مهمی در شکل گیری اخیر خاورمیانه ایفا کرده است.
پس از حملات یازده سپتامبر بن لادن به مهمترین شخص تحت تعقیب بین المللی در روی کره زمین تبدیل شد برای هرگونه اطلاعاتی که منجر به دستگیری وی زنده یا مرده می شد 25 میلیون دالر تعیین شده بود، در پایان، او در 2 مه 2011 توسط نیروی دریایی نیروی دریایی ایالات متحده در یک عملیات شبانه بر روی یک ویلا در ابیت آباد، شمال پاکستان، جایی که او پنهان شده بود، کشته شد.
19 هواپیما ربا همگی در حملات انتحاری کشته شدند. شیخ خالد محمد مغز متفکر آنان توسط سیا و آی اس آی پاکستان در تاریخ اول مارچ 2003 در راولپندی پاکستان دستگیر شد. و در یک کمپ ویژه تروریستی در پایگاه نیروهای دریایی ایالات متحده در گوانتانامو خلیج جنوب شرقی کوبا باقی می ماند.

دیدگاه شما