صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۲۲ قوس ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

شکست یا پیروزی در افغانستان: 2018 سال تصمیم گیری است

-

شکست یا پیروزی در افغانستان: 2018 سال تصمیم گیری است

اداره ترامپ می گوید همه چیز را در اختیار دارد تا در جنگ افغانستان پیروز شود؛ اما زمان محدود دارد تا اثبات کند این کار شدنی است.
جنگ افغانستان در سال 2018 تعیین کننده خواهد بود، نظامیان امریکا در واشنگتن طرحی را مورد بررسی قرار می دهند که آیا این طرح به اندازه کافی موثر خواهد بود که جنگ افغانستان را یکسره نماید و به این درگیری طولانی پایان دهد یا خیر؟ در صورت تایید به زودی اجرا خواهد شد.
کاخ سفید اکنون معتقد است با حمایت متحدین سابق و نیروهای نظامی با استراتیژی جدید همه چیز برای پیروزی جنگ در افغانستان  را در اختیار دارد. از مشاوران ارشد نظامی تا وزیر دفاع جیم متیس می گویند آنها می توانند کاری را که دو دولت قبلی و نیروهای چندگانه نتوانستند آنها به پایان برسانند. شکست طالبان با پشتیبانی غرب و نیروهای محلی ، مذاکرات صلح، ایجاد دولت توانمند و مورد قبول مردم در کابل و تلاش برای اینکه کشور بار دیگر به مکان امن برای تروریستان تبدیل نشود از مواردی است که دولت های قبل در آن ناکام ماندند.
اما آنها از طرف سیاستمداران و پوپولیست های داخل کشور و متحدان همیشگی امریکا از بیرون مورد انتقاد قرار دارند آنها به این باور هستند که امریکا در یک جنگ دایمی در حال غرق شدن هست چرا که استراتیژی امریکا بیشتر بر رویکرد نظامی استوار هست و برنامه درستی برای محو سیستم فساد در کشور مرد سالار افغانستان ندارد. باید دید چه وقت این استراتیژی تازه تآیید خواهد شد و چقدر می تواند مردم امریکا و متحدین آنها را راضی نماید با توجه به صبر محدود اداره ترامپ سال 2018 شاهد آن خواهیم بود، تا فعلا چیزی جز توهم غلطی بیش نیست.
در اوایل ماه  نوامبر، ژنرال ارتش چک پتر پاول و مقام ارشد پالیسی و استراتیژی ناتو در حاشیه کنفرانس امنیت بین المللی در هالیفاکس به خبرنگار ایالات متحده گفت هر ساله یک موضوع مهمی را برجسته می کنند و برای رسیدن به هدف تعیین شده تمرکز می شود ، در این سال می گوییم سال 2018 با سایر سال ها فرق خواهد داشت. 
اداره ترامپ استراتیژی جدیدی را برای منطقه آسیای جنوبی در ماه آگست منتشر کرد، که جیم متیس وزیر دفاع به شرکای ناتو خود که مشتاق شنیدن آن بود در اوایل ماه نوامبر توضیح داد. این امر موجب افزایش تقریبا 4000 نیروی آمریکایی و قوانین جدیدی از تعامل می شود که به آنها امکان حمله شدیدتر بیشتر به طالبان و دیگر افراط گرایان را می دهد و همچنان منابع درآمد آنان و مخفیگاه های که قبلا غیر قابل دسترسی بود در مکان هایی مانند همسایگی پاکستان مورد تعقیب قرار دهند.
در این طرح علاوه بر آن، پاول، مسئول کمیته نظامی ناتو بر روی انتخابات پارلمان افغانستان متمرکز شده است. مطمین نیست که آیا دموکراسی در این کشور ریشه می گیرد یا نه ، همچنان انتخابات 2019 در پیش است رهبران افغان امیدوارند که باردیگر افتضاح انتخاباتی رخ ندهد و از آنچه که به نام سهم گیری در قدرت به صورت که در انتخابات قبلی بوجود آمده جلوگیری شود. و او بر اهمیت روایت جدید برای شکست دادن طالبان تأکید کرد، یکی از فشارها از طریق نیروهای ناتو است به جای تلاش برای فرستادن نیروهای افغان برای شکست دادن شبکه نظامی شورشیان آنها را مجبور به بازگشت به میز مذاکره کند  .
رویکرد جدید ایالات متحده با استقبال گرم متحدین آنها در ناتو روبرو شده است آنها در نتیجه اجلاس سران کشورها متعهد شدند که 3000 نیرو بیشتر بفرستند و تعداد نیروها در افغانستان که وظیفه مشاوره، آموزش را دارند به 13500 نفر میرسد. نیمی از آنها امریکایی هستند و بخشی از 7000 سرباز همچنین عملیات های ضد تروریسم انجام می دهند. تعداد سربازانی که ایالات متحده از ناتو درخواست کرده بود تکمیل نشده؛ اما مقامات رسمی می گویند آنها انتظار دارند ناتو در سال آینده به تعهدات شان عمل کنند.
دبیرکل ناتو جنرال جینس استولتنبرگ در نشست بروکسل گفت ما در افغانستان تا وقتی که لازم باشد می مانیم ، ما 16 سال آنجا بودیم، ناتو و متحدان نیروهای افغان را کمک می کنند چرا که ثبات افغانستان برای امنیت آنها مهم است. بعضی نیز درمورد امنیت داخلی به افغانستان کمک می کنند. به عنوان مثال، کشور لاتویا عضو سابق شوروی، اکنون یکی از جدیدترین اعضای ناتو است، یک گروه نیروهای ویژه جدید برای کمک به ماموریت آموزشی افغانستان ارسال می کند.
وزیر خارجه لاتویا می گوید ما باید همکاری کنیم همانطوری که ما به کمک همدیگر نیاز داریم اگر ازطرف روسیه یا کشوری مورد تعرض قرار گیریم، طبق توافق نامه ناتو هر عضوی مورد تهدید قرار گیرد ناتو پشتیبانی خواهد کرد. لاتویا تا بحال 100 فیصد درخواستی که ایالات متحده نموده است برآورده ساخته است. اما همه شرکای نزدیک در باره تلاش هایشان خیلی خوش بین نیستند. برخی از آنها با رهبران سیاسی در ایالات متحده پیوستند که منتقد طرح امریکا برای خروج بی برنامه و بدون جدول زمان بندی هستند آنها می ترسند وارد درگیری ناخواسته و تحمیلی امریکا شوند.
وزیر دفاع فنلاند جوزی نینیتسو به خبرگزاری ایالات متحده اوایل ماه نوامبر در جریان گفتگوهای عمومی در رابطه با ادامه حمایت از جنگ گفت به نظر نا امید کننده به نظر میرسد. فنلاند با وجودی که عضو ناتو نیست در همکاری نزدیک از سال 2001 به افغانستان نیرو فرستاده است. گرچه تعداد سربازان آنها در مقایسه با آیالات متحده و بریتانیا یا جورجیا اندک است؛ اما تعهد بالایی را در انجام عملیات های ویژه و آموزگاران نظامی داشته است. نینیتسو میزبان روسای دفاعی کمتر شناخته شده اروپای شمالی به نام گروه شمالی بود متیس وزیر دفاع امریکا در این نشست قبل از سفر به بروسل برای اعلام استراتیژی جدید ایالات متحده حضور کوتاهی داشت.
نینیتسو گفت اگر افغانستان رهبر مناسب پیدا کند که کشور را متحد نگه دارد آنها امیدوار خواهند بود اما حالا چنین به نظر نمی رسد، در واقع بسیاری از مشکلاتی که افغانستان با آن روبرو است ناشی از عدم اعتماد مردم به دولت و مقامات هست، بسیاری از آنان به فساد گسترده ای دست دارند. یک گزارش بازرس کل ایالات متحده نشان می دهد که فساد مقامات خطر جدی و پیچیده برای دولت افغانستان است عاملی است که میلیاردها دالر از درآمد این کشور را می بلعد.
عبدالله عبدالله رییس اجراییه افغانستان، پستی که بعد از انتخابات 2014 طی جنجال های انتخاباتی با رقیب اش اشرف غنی که رییس جمهور شد بوجود آمد می گوید بحث و گفتگو مشروع است؛ اما واقعیت های هم هست که باید در نظر گرفت، نمی توان با تهدیدات به آسانی مقابله کرد در حالی که این تهدیدات نه تنها علیه مردم افغانستان بلکه علیه صلح جهانی و امنیت است آرزو می کنم امکان می داشت. امیدواری برای ریشه گرفتن دموکراسی در افغانستان به انتخابات پارلمان در سال آینده و انتخابات ریاست جمهوری آینده گره خورده است. انتظار برگزاری انتخابات عادلانه هنگامی که رییس کمیسیون مستقل انتخابات از طرف رییس جمهور اوایل این ماه برکنار شد زیر سوال رفته است. این کمیسیون اعلام کرد به دلیل عدم اعتماد از جانب غنی و دونرهای بین المللی رییس اش را اخراج کرده است.
اما سایر مردم می پرسند آیا غنی فکر می کند انتخابات گذشته افغانستان موفقانه بوده است، عبدالله ترجیح می دهد آن را یک مورد منحصر بفرد بخواند. او به خبرگزاری ایالات متحده در کنفرانس هالیفاکس اضافه کرد دولت حتی بدون مسایل تقسیم قدرت هم با چالش های روبرو است ما هر دو هم رییس جمهور و هم من اولویت های مردم را در نظر داریم و تلاش هایمان را خواهیم کرد. او گفت کارهای زیادی لازم است انجام شود او و غنی به تعهدات خود عمل می کند.  با این وجود حتی اگر دولت مرکزی بتواند اطمینان مردم افغانستان را تآمین کند و انتخابات مناسب را انجام دهد، مردم ممکن است به توانایی ارتش خود در شکست دادن طالبان و حفظ امنیت آنها بی اعتماد باشد.
کاهش شدید حمایت ایالات متحده در اواخر نیمه پایانی اداره اوباما باعث تلفات زیادی در بین نیروهای کم تجربه افغان شدند در همین سال 2017 بین جنوری تا ماه می 2500 سرباز کشته شدند تقریبا برابر همین تعداد در سال قبل از آن، تقریبا روزی 20 سرباز درمیدان جنگ کشته می شوند، این ارقام را دولت افغانستان و امریکا منتشر کرده است.
یکی از عوامل تلفات بالا در بین نیروهای افغان عدم توانایی نجات مجروحان از میدان جنگ است ، تکنیکی وجود دارد به نام میداواک که کشورهای غربی مانند ایالات متحده به خوبی برای نجات زخمیان انجام می دهد که افغانستان در این قسمت خیلی بی تجربه است. یکی از مقامات دفاعی گفت طبق پالیسی ایالات متحده فقط سربازان زخمی که همراه با نیروهای امریکایی در جنگ هستند توسط طیاره به شفاخانه منتقل می شوند سربازان که بدون امریکایی ها در حال گشت زنی باشند و صدمه ببینند چنین امکاناتی در اختیار آنان قرار داده نمی شود
افغانستان در آموزش خلبانان خود برای نجات زخمیان از میدان جنگ هم با چالش های روبرو است آنها از هلیکوپترهای ام آی 17 ساخت روسی که ارزان و از نظر تکنولوژی عقب مانده است استفاده می کنند در حالی نیروهای امریکایی از هلیکوپترهای مدرن بلک هاوک یو اچ 60 استفاده می کند ، اعضای کنگره مانع خریداری آن هلیکوپتر از روسیه شدند تا بحال ایالات متحده چهار هلیکوپتر بلک هاوک به نیروهای افغان سپرده است  که فقط روزانه از آن استفاده می کنند و در میدان های جنگ از آنان استفاده نمی کنند در سال جدید قرار است 159 عدد دیگر به افغانستان داده شود. 
اکثر قومندانان با این موافقند که سربازان افغان وقتی امیدی برای نجات همقطاران خود ندارند جان خود را برای نجات آنان به خطر نمی اندازند. جنرال جان نیکلسون جنرال ارشد در افغانستان می گوید استراتیژی جدید و افزایش نیروهای امریکایی باعث کاهش تلفات خواهد شد. نیکلسون در جمع کوچکی از گزارشگران در نشست ناتو گفت اول کاری که ما برای کاهش تلفات می توانیم بکنیم بهبودی فرماندهان است دوم تاکتیک است، از ایجاد پوسته اجتناب شود به عملیات های تهاجمی پرداخته شود. در نواحی دور دست بیشتر تلفات در هنگام دفاع از خود در پوسته ها صورت می گیرد،  ما به همکارهای افغان خود می گوییم پوسته های تان را کاهش دهید و به سمت تهاجمی شدن اقدام نمایید.
نیکلسون می گوید در این استراتیژی هرچند کوچک اما بهبود واحد کماندوها باعث کاهش تلفات می شود با انجام 70 فیصد عملیات های تهاجمی در این استراتیژی جدید تلفات به 20 فیصد رسیده است. این کاهش تلفات نه به خاطر تکنیک میداواک است بلکه به خاطر حملات تهاجمی است به همین خاطر ما تعداد کماندوها را دو برابر کردیم.  پس از نشست ناتو نیکلسون و پاول می گوید در ابتدای سال 2018 ایتلاف به رهبری امریکا برای پیشبرد ماموریت شان تمام توانش را به کار خواهد برد، هرچند بعضی از کارهای ناتمام مانده است به شمول ایجاد مرکز آموزش برای پلیس افغان و افسران ذخیره، نیکلسون افزود اگر شریکی در اجرای آن پیدا نشد ایالات متحده احتمالا برای اجرای آن قرار دادی های را به کار خواهد گرفت.
اما ایالات متحده تحت فرمان ترامپ تقریبا کارهای را شروع کرده است، اوایل این هفته برای اولین بار بطور مستقیم تجارت پر سود طالبان را هدف حملات هوایی قرار داد. نیکلسون به گزارشگران گفت بعد از این حملات هدف او برای دو سال بعد این است که 80 فیصد کشور به کنترل حکومت مرکزی در آید و بیشتر از 10 فیصد آن در کنترل طالبان نباشد.
او گفت چرا دو سال ؟ برای اینکه ما تعداد کماندوهای افغان را دو برابر می سازیم، ما نیروهای هوایی آنها را بزرگتر می سازیم، البته از پشتیبانی ما برخوردار خواهد بود و این به حملات تهاجمی آنها کمک خواهد کرد. برای جنرال و حامیان مافوقش در واشنگتن محدودیت های برای اثبات اینکه مدت زمان درخواست برای اجرای این استراتیژی مانند 17 سال قبل خواهد بود یا نه وجود دارد با توجه به اینکه فرماندهان فقط تعداد کمی سرباز و زمان کمی برای پیروزی درخواست کردند.
منبع : USNews

دیدگاه شما