صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۳ حوت ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ارتقاء روابط افغانستان و چین با ملاقات رؤسای دو کشور در شهر چینگ دائو

-

 ارتقاء روابط افغانستان و چین با ملاقات رؤسای دو کشور در شهر چینگ دائو

به تاریخ روز دهم ماه جون ، اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان با سی جین پینگ رییس جمهوری خلق چین در شهر چینگ دائو چین ملاقات کرد. باعث افتخار بود که من در این ملاقات نیز حضور داشتم و از دوستی سال افزون رؤسا احساس خوشحالی کردم و برای انکشاف پیوسته روابط دو کشور کف زدم.
این پنجمین بار بود که غنی با سی جین پینگ ملاقات کرد و در هر ملاقات دو رییس مثل فامیل بودند و باهم بسیار دوستانه صحبت می کردند و روابط دو کشور را با گام بلند به پیش می بردند. به حیث هدایت کننده گان روابط دو کشور ، توجه و تمرکز و کار آنها روی انکشاف مناسبات دو کشور جایگزین ناپذیر و ضروری است و پیاپی برای توسعه روابط افغانستان و چین انرژی جدید واریز می کند.
مردم عام کشور افغانستان بیشترین نفع از این ملاقات می برند. در سه ساعت قبل از ملاقات رؤسا مقامات عالی رتبه دو کشور قرارداد صادرات جلغوزه افغانستان به چین را به امضا رساندند بدین ترتیب در آینده جلغوزه های مرغوب افغانستان می تواند به راحتی و مستقیم به کشور چین صادر شود. این اقدام دیگر مهم متنفع به مردم افغانستان بعد از بستن قرارداد صادرات زعفران افغانستان به چین در سال گذشته محسوب می شود که رییس جمهور غنی از این اقدام بسیار قدردانی و سپاسگزاری کرد و آن را ارزشمند و تأثیرگذار خواند.
طرف چین همچنین خاطر نشان داشت که مایل است با روشهای قطار مستقیم باربر و پرواز مستقیم محصولات بیشتری به شمول سنگ مرمر، انار، انواع فرش از کشور افغانستان وارد کند . این تمایلی که به افزایش درآمد کشاورزان، باغبانان و کارگران افغانی خواهد انجامید بیانگر دوستی عمیق چین نسبت به افغانستان است .
رییس جمهور سی جین پینگ از اشتراک فعالانه افغانستان در نمایشگاه واردات که به تاریخ ماه نوامبر سال روان در شهر شانگهای برپا می شود استقبال می کند و مؤسسات افغانستان را تشویق می کند تا به این مناسبت محصولات ویژه کشور خود را معرفی بکنند. سی جین پینگ فرمود که طرف چین تسهیلات در اختیار بازرگانان افغانی قرار خواهد داد.
با توجه به این که کشور چین به عنوان بزرگترین کشور همسایه افغانستان دارای چهل میلیون نفوس طبقه متوسط و بازار بزرگی است که مصرف سالانه آن حدوداً به مبلغ شش هزار میلیارد دلار می رسد، کلید اشتراک افغانستان در زنجیره صنعتی و زنجیره ارزش منطقوی در این است که چگونه بازار کشور چین را به طور مؤثر باز کند. دولت و سفارتخانه کشور چین از سرمایه گذاری مؤسسات این کشور در افغانستان طبق قوانین بازار و براساس اصول همکاری برابر و بردبرد حمایت می کند و البته واجب است که دولت افغانستان محیط بازرگانی مطلوب از جمله امنیت را  تأمین نماید.
رییس جمهور غنی با اشاره به خشکسالی شدید کنونی افغانستان ، از کمک هنگفت و سخاوتمندانه کشور چین به افغانستان در سالهای متوالی تشکر کرد. سی جین پینگ با اشاره به پروژه های ساختمان مسکونی کابل ، انستیتوت ملی آموزش فنی و حرفه ای که با کمک چین در حال انجام است خاطر نشان کرد که چین از بازسازی و زندگی مردم افغانستان پشتیبانی می کند و به تمام نیازهای کمک انسانی افغانستان توجه می کند و آماده است تا حد امکان کمک فراهم آورد. رؤسای دو کشور خواستار تسریع کار بخش ها مسئول مربوطه بودند تا طرح های کمک را تنظیم و تطبیق دهند.
رؤسای دو کشور در عرصه های حفظ مراودات مقامات عالی رتبه ، تقویت تعاملات مابین دولت ،  کنگره، حزب و اردوی دو کشور در سطوح مختلف  و همکاری ولایت های دو کشور به توافق رسیدند. مخصوصاً به خواهرخواندگی ولایت بامیان و ولایت گان سو چین و تمایل خواهرخواندگی ولایت بدخشان و ولایت سین جانگ ذکر کردند و امیدوار بودند ولایت های دو کشور همکاری نزدیک تری داشته باشند.
رؤسای دو کشور با شور و شوق در باره تبادلات فرهنگی صحبت کردند. سی جین پینگ به نمایشگاه گنجینه های افغانستان اشاره کرد که از سال گذشته به این طرف در چین  برگزار شده و مورد واکنش و استقبال گرم مردم چین قرار گرفته است و گفت این نمایشگاه مردم را به یاد تاریخ دیرینۀ جاده ابریشم انداخته است و امیدواریم همکاری دو کشور در عرصه های فرهنگی و باستان شناسی گسترش یابد.  رییس جمهور غنی فوراً در جواب گفت : نقاشی افغانستان در قرن شانزدهم تا حدی زیادی از چین تأثیر پذیرفت و تعاملات هنر دو مملکت بسیار با سابقه است و ما هم امیدواریم در عرصه های باستان شناسی و تعلیم و تربیه هنرمندان همکاری بیشتری داشته باشیم.
شایان ذکر است که دو هفته پیش پنج نفر از نقاشان نامدار افغان برای آفرینش آثار هنری به ولایت گوی جو و بیجینگ دعوت شدند. آنها در بیجینگ نمایشگاه آثار را نیز دایر کردند که نهایت علاقه نقاشان چینی را برانگیخت. مدتی پیش هیئت باستان شناسان انستیتوت دون هوانگ چین به کابل و بامیان سفر کرد و برای اولین بار با باستان شناسان افغانی ملاقات و همکاری داشت. چند روز پیش اثر تقلیدی از قسمت ارتباطات افغانستان از نقشه کوه ها و آب های مسیر جاده ابریشم  که نقاشی هنرمند با سابقه نزدیک پانصد ساله را برای دولتمداران افغانی تقدیم کردم. در این نقشه موقعیت و شکل چند تا شهر قدیمی افغانستان به تصویر کشیده شده است که نمونه ای از شواهد تاریخی پیوند دو ملت توسط جاده ابریشم است.
رؤسای دو کشور تأکید کردند که اساس تعامل کشورها در مراودات نزدیک مردم آنها است و در عرصه تقویت همکاری مابین اتاق فکر، تعلیم و آموزش لسان چینایی و پوهنتون به توافق رسیدند. تفاهمات رؤسا با انتظارات مردم مطابقت دارد و زیربنای خواست مردم دو کشور محکم تر می سازد.
متصل بودن خواست مردم یکی از پنج دایره در ساختن « یک کمربند و یک راه « است. رؤسای دو کشور در باره ابتکار « یک کمربند و یک راه « باهم تبادل نظر کردند و در عرصه های متصل بودن سیاست ، تأسیسات ، تجارت ، مالی به توافقاتی رسیدند . رییس جمهور غنی قاطعانه از طرح های بهم وصل کردن « یک کمربند و یک راه « و سازمان همکاری شانگهای پشتیبانی می کند. همانطوری که مشاهده می شود، افغانستان عضو بانک سرمایه گذاری تأسیسات زیربنایی آسیا شده است و دارد راجع به وام گیری با این بانک مذاکره می کند. ضمناً بهبود روابط افغانستان با پاکستان و پروژه همکاری ترافیک فرامرزی مورد مشوره آن دو کشور نیز گزینه های بیشتری جهت تمدید کاریدور اقتصادی چین و پاکستان به کشور افغانستان با روش مناسب را به ارمغان آورده است.
رؤسای دو کشور در مورد مسئله امنیت سیاسی بحث و صحبت کردند. رییس جهمور غنی بر اهمیت صلح برای مردم افغانستان تأکید کرد و اظهار داشت که صرفاً در شرایط صلح آمیز است که افغانستان می تواند با استفاده از برتری جغرافیایی به انکشاف دست یابد و چین در این مورد به افغانستان کمک بزرگ کرده و کمک چین در آینده مهم تر خواهد بود. رییس جمهور سی جین پینگ برای ایجاد هر چه زودتر صلح و آشتی و ثبات پایدار این کشور ابراز امیدواری نمود و آرزو کرد که افغانستان به صحنه همکاری های کشورهای مختلف تبدیل شود. سی جین پینگ اظهار داشت که محیط ثابت داخلی و اطرافی پیش شرط توسعه اقتصادی افغانستان است و چین از ابتکار صلح دولت وحدت ملی افغانستان حمایت می کند و از ابتکار آتش بس موقت دولت افغانستان و طالبان قدردانی می کند و امیدوار است مسایل سیاسی داخلی افغانستان از راه سیاسی حل شود و از تقویت اعتماد متقابل افغانستان و پاکستان با میکانیزم همکاری و گفتگوی جدید استقبال می کند. طرف چین مایل است با روش های دو جانبه ، سه جانبه ، چند جانبه از صلح و آشتی و حسن جواری افغانستان فعالانه پشتیبانی کند.
رییس جمهور غنی برگزاری موفقیت آمیز اجلاس سران عضو سازمان همکاری شانگهای در شهر چینگ دائو و ثمرات به دست آمده این اجلاس را  برای چین تبریک گفت و خواست اشتراک بیشتر در فعالیت های سازمان همکاری شانگهای را بیان نمود. چین از همکاری افغانستان با چین به حیث رییس دوره ای این سازمان قدردانی نمود و ابراز تمایل کرد که سازمان را در راه خدمت به بازسازی مسالمت آمیز افغانستان پیش ببرد.
در ماه گذشته ، گروه ارتباطی سازمان همکاری شانگهای با افغانستان در شهر بیجینگ جلسه معین وزیر خارجه را دایر کرده  و به ثمرات فراوان رسیدند بدین ترتیب جوانب به اتفاق معتقد بودند که این میکانیزم باید تقویت یابد. جوانب در اجلاس سران عضو سازمان همکاری شانگهای در چینگ دائو و بیانیه چینگ دائو با روش بسیار سازنده ای به مسئله افغانستان اشاره کردند. در آخر طرف افغانستان با دبیرخانه سازمان همکاری شانگهای اسناد مربوطه را به امضا رساندند.
رؤسای دو کشور در مورد همکاری ضد تروریزم در سطوح مختلف اتفاق نظر داشتند برای اینکه تروریزم ، افراطگرایی و تفرقه اندازی تهدید مشترک دو کشور و جامعه بین المللی به شمار می آید.
رؤسای دو کشور با لحن پراز عاطفه گفتند: چین و افغانستان همسایه دوست دیرینه و شریک همکاری ستراتژیک هستند. دو کشور همیشه از تفاهم ، اعتقاد و پشتیبانی متقابل برخوردار هستند . تحکیم روابط چین و افغانستان سیاست تغییرناپذیر است . چین از اشتراک افغانستان در اتبکار « یک کمربند و یک راه « حمایت می کند تا این کشور با بهره مندی از برتری جغرافیایی خود زودتر در ایجاد ارتباط  منقطه  سهیم شود.
رییس جمهور غنی در سال ١۹۹۶وقتی هنوز در بانک جهانی مصروف کار بود به شهر چینگ دائو سفر کرد بدین جهت در میان سران حاضر در این اجلاس کمتر کسی مثل ایشان بود که گذشته و امروز چینگ دائو را با چشم ببیند و مقایسه کند. رییس جمهور غنی بر تحولات ملموس شهر چینگ دائو در بیست سال اخیر آفرین گفت و آن را نمونه ای از موفقیت بزرگ چین پس از اتخاذ سیاست اصلاحات و درهای باز در چهل سال اخیر دانست. سی جین پینگ در این مورد افزود ثبات ، درهای باز و اصلاحات سه عامل پیشرفت شهر چینگ دائو است.
رؤسای دو کشور با صورت خندان و خرسندی صمیمی باهم خداحافظی کردند. هر دوی آنها باور داشتند که صحبت خوبی در چینگ دائو انجام دادند که باعث درک بهتر دغدغه های متقابل شد و تصمیم گرفتند در باره مسایل اولویت دار باید قدم بلندتری بردارند.
در عصر آن روز وقتی که در میدان هوایی چینگ دائو هیئت افغانستان را به ریاست رییس جمهور غنی بدرقه نمودم ، ایشان تحفه ای خاص ---- تمام عکس های فعالیت ایشان در چینگ دائو دریافت کرد. در این موقع رییس جمهور غنی مجدداً سرعت چین و صمیمیت چین را تحسین کرد.
روحیه شانگهای که شامل اعتقاد متقابل ، نفع متقابل ، برابری ، مشوره ، احترام به تمدن های مختلف و دنبال انکشاف مشترک است در اجلاس سران عضو سازمان همکاری شانگهای در چینگ دائو انتقال یافت و بازتاب دقیق از روابط چین و افغانستان است. انتظار می رود که سرعت و صمیمیتی که توسط رؤسای دو کشور بنیان گذاری شده است همراه با روحیه شانگهای برای ساختن جامعه ای با سرنوشت مشترک چین و افغانستان انرژی دایم تولید کند.

دیدگاه شما