صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۱ ثور ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

«روخانی ژانگرو» - برنامه قزاقستان در بخش مدرنیزه سازی آگاهی عامه

-

 «روخانی ژانگرو» - برنامه قزاقستان در بخش مدرنیزه سازی آگاهی عامه

دنیای امروزی بسوی جهانی شدن در حرکت است و زندگی انسان و جامعه را از اثر تاثیرات فناوری های جدید اطلاعاتی به سرعت مدرن میسازد. این به طور عینی منجر به ادغام جامعه جهانی به یک فضای فرهنگی واحد می شود.
در این راستا، نظر به مفکوره استراتژیک نورسلطان نظربایف رییس جمهور قزاقستان، برای قزاقستانی ها بسیار مهم است که فرهنگ ملی منحصر به فرد خود را حفظ کنند. بنابراین در دوازدهم اپریل سال 2017، رئیس جمهور برنامه «نگاهی به آینده: مدرنیزاسیون آگاهی عامه» را که در آن به وضوح اهداف و وظایف اصلی این برنامه را در قزاقستان تعریف نموده بود، ارائه کرد. این سند منحصر به فرد مبنای ایدئولوژیک توسعه فرهنگی و معنوی جامعه قزاقستان در مرحله حاضر و برای چشم انداز دراز مدت است.
برای اجرای به موقع برنامه «روخانی ژانگرو» بتاریخ 26 اپریل سال 2017 کمیسیون ملی تحت ریاست رئیس جمهور قزاقستان تاسیس شد و حکومت قزاقستان برنامه عمل آنرا تصویب کرد.
معرفی برنامه «روخانی ژانگرو» در مقر یونسکو در شهر پاریس در 17-19 اکتوبر سال2017 شروع عملی این برنامه تلقی میشود. از این زمان، کار فعال در 6 بخش اصلی برنامه آغاز شد.
بخش اول - تغییر الفبای زبان قزاقی به لاتین. همانطور که رئیس دولت اشاره کرد، این به الزامات توسعه فن آوری های جدید مربوط می شود. پس از یک بحث در سرتااسری در جریان سال 2017، نسخه قزاقستانی استفاده از الفبای لاتین با فرمان رئیس جمهور قزاقستان در 19 فبروری سال 2018 تصویب شد. بر اساس آن، یک فرهنگ لغت بزرگ املایی زبان قزاق ایجاد خواهد شد و پس از آن مقالات آموزشی و روش شناسی و ادبیات داستانی انتشار خواهند یافت.
بخش دوم - «دانش جدید علوم بشری. 100 کتاب جدید به زبان قزاقی». گروه کاری انتخاب کتب درسی برای ترجمه به زبان قزاق از میان دانشمندان دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی، چهره های عمومی و دانشمندان برجسته سیاسی تایید شده است. قراردادها با ناشران خارجی برای به دست آوردن حقوق ترجمه و انتشار 18 کتاب درسی (ایالات متحده آمریکا، انگلستان، سوئیس، فرانسه و روسیه) عقد گردید. در سال جاری این کتاب های درسی به زبان قزاقی ترجمه و منتشر شدند و بتاریخ 12 اپریل سال روان با حضور رئیس جمهور مراسم معرفی آنها برگزار شد. سایت رسمی این پروژه راه اندازی شده است - 100kitap.kz .
بخش سوم، «توغان ژیر» («سرزمین بومی»). هدف آن آموزش مردم قزاقستان به خاطر وطن پرستی است، عشق به سرزمین بومی، فرهنگ، آداب و رسوم و سنت آنها. این پروژه از طریق مشارکت فعال مناطق کشور، با مشارکت کارآفرینان، مدافعین و شهروندان علاقمند عملی میشود. تاکنون بیش از 700 پروژه در جمهوری اجرا شده است و بیش از 500 نفر در این بخش فعالیت دارند.
بخش چهارم - «مقدس جغرافیای قزاقستان»، معروف ساختن امکان منحصر به فرد کشور. در موزیم ملی جمهوری قزاقستان مرکز و شورای علمی کارشناسان تاسیس گردیده است که یک لیست از 183 امکان تاریخی و فرهنگی راترتیب نموده است. این آثار تاریخی و فرهنگی، ثبت شده در فهرست میراث های فرهنگی و طبیعی جهانی یونسکو میباشد: آرامگاه خواجه احمد یسوی، پتروگلیف های تامقالی و غیره. موضوع ساخت پنج موزیم-پارک ملی در حال حل شدن است. تولید چهار فلم در مورد مقدس های قزاقستان با ترجمه به 5 زبان سازمان ملل متحد جریان دارد.
بخش پنجم، «فرهنگ مدرن قزاقستان در جهان امروزی» به هدف معرفی و تبلیغ فرهنگ قزاقستان در خارج از کشور میباشد. چهار جهات کاری در این عرصه تایید شده است: 1) «ادبیات» - 193 آثار ژانر «داستان»، «شعر» و «تحقیقاتی»؛ 2) «تئاتر، سینما، نقاشی و طراحی رقص» - 56 آثار – فلم های مستند و متحرک «انیمیشن»، اپرا و باله، تئاتر؛ 3) «موسیقی کلاسیک و سنتی» - 66 هنرمند - خوانندگان پاپ اپرا و گروه های صوتی و ابزاری. 4) «177 اثر نقاشی از استادان معروف و هنرمندان معاصر.
بخش ششم - «100 چهره جدید از قزاقستان» مشخصه برنامه «روخانی ژانگرو»  در سال 2017 شد. این بخش چهره های برجسته را به قزاقستان معرفی کرد: دانشمندان، مهندسان، معلمان، پزشکان، آهنگسازان، ورزشکاران و غیره، که در سالهای استقلال جمهوری قزاقستان به طور گسترده ای شناخته و مشهور شده اند. برای تعیین برندگان در این مسیر یک پروژه ویژه «100esim.el.kz » افتتاح شد. تا پایان سال 2017، 2112 نامزد برای این پروژه معرفی شدند، که بر اساس نتایج انتخابات مردم قزاقستان، 102 تن آنها موفق شدند. اول اکتوبر که جشن دولتی «روز اولین رئیس جمهور قزاقستان» است، برندگان پروژه «100  چهره جدید از  قزاقستان» با رئیس جمهور دیدار کردند. این پروژه یک محرک قدرتمند برای تمام قزاقستانی ها در تلاش برای دستیابی به موفقیت های حرفه ای به نفع رفاه میهن و شناختن شایستگی های آنها در سراسر کشور شده است.
همچنین بسیار مهم است که در چارچوب برنامه «روخانی ژانگرو»  توجه زیادی به تجلیل از رویدادهای مهم مربوط تاریخی کشور و شخصیت های برجسته قزاقستان معطوف شده است. در سال جاری، آنها عبارتند از:
- 20مین سالگرد پایتخت جمهوری قزاقستان - شهر آستانه؛
- 200مین سالگرد تولد کرمانگازی سقیرباع، آهنگساز بزرگ قزاقستان، نوازنده و بدیهه گوی قزاقستان؛
- 160مین سالگرد تولد شكاری كودایبردیف - شاعر معروف قزاق، اندیشمند، مترجم، آهنگساز؛
- 145 سالگرد تولد اخمیت بایتورینوف، دانشمند زبان شناس، یک شاعر مترجم، بنیانگذار زبان شناسی قزاق؛
- 125 سالگرد تولد مگژان ژومبایف - یک شاعر برجسته قزاق، یکی از رهبران جنبش ملی «آلاش»؛
- 125 سالگرد تولد سلطان محمود تورایگیروف - یک شاعر مشهور قزاق، مربی و غیره..

دیدگاه شما