صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۳۰ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

آستانه - پایتخت قزاقستان مستقل و مترقی

-

 آستانه - پایتخت قزاقستان مستقل و مترقی

طی بیست و پنج سال گذشته در جمهوری قزاقستان طرح پر آب و تاب نورسلطان نظربایف اولین رئیس جمهور قزاقستان – رهبر ملت در مورد تغییر پایتخت جدید کشور – شهر آستانه به مرکز سیاسی، اقتصادی و فرهنگی قزاقستان و شهر پیشرفته اوراسیا، عملی گردید.  
انتخاب پایتخت جدید براساس طرح رئیس دولت بر بیش از 30 معیار اساسی استوار بود که شامل شاخص های اقتصادی، آب و هوا، چشم انداز، شرایط زلزله، موجودیت و چشم انداز توسعه زیرساخت های مهندسی و حمل و نقل، منابع نیروی کار و سایر الزامات اجباری میگردید.
تعدادی از شهرهای قزاقستان به عنوان نامزد برای پایتخت آینده انتخاب گردیدند، منجلمه مراکز بزرگ مناطق مانند کاراگاندا، ژیسکازگان و آکتیوبینسک. اما از میان اینها شهر اکمولا بیشتر واجد شرایط بود. این شهر از لحاظ جغرافیایی در مرکز کشور در تقاطع بزرگترین مسیرهای راه های موتر رو و آهن واقع شده است. نقش مهم دیگر در انتخاب اکمولا به عنوان پایتخت، جنبه اقتصادی آن بود. خوب، اگر پایتخت جنوبی - آلماتی در منطقه خطرناک زلزله خیز واقع است، اما پایتخت جدید کشور از درک بلایای طبیعی تهدید نمی شود. فضای باز دشت اعظیم، باد تازه صحرائی، کمربندهای طبیعی سبز، یک محیط بی نظیر را برای شهر آستانه به ارمغان آورده اند.
زمان، پیش بینی و خرد رهبر قزاقستان را تائید کرد. ساخت و ساز فعال پایتخت جدید، یک تحرک قوی برای توسعه اقتصاد و فرهنگ نه تنها در آستانه، بلکه در سرتاسر قزاقستان بود.
در حال حاضر سهم پایتخت در اقتصاد جمهوری 10.2 درصد است. جمعیت از 300000 به 1 میلیون و 50 هزار نفرافزایش یافته. ساخت و ساز مسکن از 124.4 هزار متر مربع تا 1861.9 هزار متر مربع بلند رفته. مراکز تجارتهای کوچک و متوسط از 6،675 به 135،636 بالا رفته. نرخ بیکاری از 12.6 درصد به 4.5 درصد کاهش یافته است.
در شهر آستانه فابرکه های تولید محصولات جهانی شناخته شده فعالیت دارند، از جمله کارخانه برای تولید لوکوموتیو «جنرال الیکتریک»، واگون های «Talgo »، لوکوموتیو های الکتریکی «Alstom »، هلیکوپتر «Eurocopter ». منطقه ویژه اقتصادی «آستانه - شهر جدید» فعال است. برگزاری موفقانه نمایشگاه تخصصی بین المللی EXPO-2017 در سال گذشته در آستانه به پایتخت یک تحرک جدید اقتصادی بخشید. در جایکه EXPO-2017   برگزار گردید، در آنجا مرکز مالی بین المللی آستانه تاسیس شد.
به عنوان مبنای مفهوم معماری آستانه از ایده رئیس جمهور قزاقستان درباره ترکیبی هماهنگ از فرهنگ غرب و شرق کار گرفته شد. نقشه پایتخت را معمار معروف جاپانی کیسه کورکاوا طراحی نمود.
نماد اصلی آستانه مجمع معماری «Baiterek » است که زندگی ابدی را نشان می دهد. ساختمان های چون کاخ صلح و تفاهم، مرکز تجارتی «خان شاتیر»، دور ترینoceanarium   از بحر بنام «دومان»، بزرگترین مسجد در آسیای مرکزی بنام حضرت سلطان وغیره از معماری های منحصر به فرد و بینظیر این شهر میباشند.
امروزه پایتخت قزاقستان به عنوان مرکز علمی، آموزشی و پزشکی قاره اوراسیا شناخته شده است. در آستانه دانشگاه ملی بنام ل.گویمیلیف، دانشگاه صنعتی زراعتی، دانشگاه طب، شعبه دانشگاه دولتی مسکو فعال میباشند. امروزه پرچمدار مکتب عالی پایتخت و کل کشور - دانشگاه نظربایف است. این دانشگاه از بهترین روش های نوین جهانی برای آموزش متخصصان حرفه ای استفاده مینماید. در پایتخت 85 مکتب فعالیت دارند و همه ساله کودکستان ها و مکاتب جدید به بهره برداری سپرده میشوند.
در آستانه، یک مرکز قدرتمند طبی ایجاد شده است که شامل 6 کلینیک مدرن: مرکز تشخیصی جمهوریخواه، مرکز ملی جراحی مغز و اعصاب، مرکز توانبخشی کودکان، مرکز تحقیقات ملی زنان و زایمان، مرکز علمی مراقبت های اورژانس و مرکز ملی جراحی قلب است.
اخیرا یک فرودگاه بین المللی جدید به نام نورسلطان نظربایف و استیشن راه آهن جمهوری بنام «نورلی ژول» در آستانه آغاز به فعالیت نمودند. کار روی اجرای پروژه «SmartAstana »، یعنی ساخت آستانه به عنوان یک شهر هوشمند آغاز شده است.
در سال 1999 آستانه با تصمیم یونسکو، عنوان «شهر صلح» را دریافت کرد و از سال 2000 عضو مجمع بین المللی پایتخت ها و شهرهای بزرگ میباشد. در این جهت گیری مهم بین المللی، پایتخت قزاقستان کار های بزرگ را در راستای حفظ صلح انجام داده است.
تاریخچه امروزی آستانه شامل تعدادی از وقایع مهم در تاریخ مدرن بشریت است. اولتر از همه میتوان به برگزاری نشست سران سازمان امنیت و همکاری اروپا در سال 2010 که رهبران دول 56 کشور از اوراسیا و آمریکای شمالی را گرد هم آورده بود اشاره کرد. در سال 2011 در شهر آستانه هفتمین دور بازی های آسیایی زمستانی با موفقیت هرچه بیشتر برگزار گردید.
بتاریخ 6 جولای سال جاری در جمهوری قزاقستان، از 20مین سالگرد آستانه به عنوان پایتخت جمهوری قزاقستان تجلیل به عمل خواهد آمد. امروز آستانه در مرحله ای جدید رشد وتوسعه قرار دارد. اساس انکشاف آینده آستانه را: عملی سازی استراتژی رئیس دولت «قزاقستان-2050» در رابطه به ورود جمهوری قزاقستان تا سال 2050 به فهرست 30 کشور پیشرفته جهان، تشکیل میدهد.
همانطور که رییس جمهور قزاقستان، ن.نظربایف اشاره کرده: «اینجا، در سرزمین باستانی دشت اعظیم، پایتخت برای هیچ متولد نشده. این گهواره آینده کشور است، نمادی از اعتقاد مردم به قدرت و سرنوشت شان».

دیدگاه شما