صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۱۸ اسد ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

جذابیت سرمایه گذاری قزاقستان

-

جذابیت سرمایه گذاری قزاقستان

      تجارت یک کار پیچیده است ، که با   خطرات بلندی همراه است ، بنابراین کارآفرینان به دنبال راههای قابل اعتماد برای رشد و توسعه تجارت خود هستند.
در این راستا ، سرمایه گذاری یک برنامه تجاری بلند مدت است ، با رویکرد صحیح ، عاید خوبی را برای سالها به بار می آورد .
در این زمینه ، در سالهای اخیر ،   بیشتر بازرگانان خارجی ترجیح می دهند سرمایه خود را در قزاقستان سرمایه گذاری کنند.
به گفته اکثر کارشناسان ، امروز وضعیت سرمایه گذاری در قزاقستان بسیار مطلوب تر شده است.
بنابراین ، مطابق با نتایج سال 2018 ، در رتبه بندی آژانس معتبر بین المللی (Doing Business ) "تجارت کردن" مطابق معیار "جذابیت سرمایه گذاری کشور" ، قزاقستان در بین 190 کشور جهان جایگاه 36 را به دست آورد.
علاوه بر این ، طی 10 سال گذشته ، قزاقستان بیش از 265 میلیارد دلار سرمایه گذاری مستقیم آمریکا  را جذب کرده است.
در حال حاضر رهبران سرمایه گذاری در اقتصاد قزاقستان عبارتند از: هلند ، ایالات متحده آمریکا ، فرانسه ، سوئیس ، روسیه و چین.
کالاهای اصلی صادر شده از قزاقستان شامل: نفت ، مس ، روی ، سرباره ، سنگ معدن ، سوخت معدنی ، فلزات فروز و غیره است.
در اینجا ، کارشناسان بین المللی یک نکته مهم  ظریف دیگر را یادآور می شوند: با موجودیت ذخایر عظیم مواد اولیه طبیعی ، قزاقستان بخش اعظمی از آن را برای پردازش صادر می کند و سپس دوباره خریداری می کند ، اما به شکل یک محصول آماده.
در ارتباط با این وضعیت، فرصت های بزرگی در قالب ایجاد شرکت های تولیدی برای استخراج و فرآوری منابع طبیعی در قزاقستان برای سرمایه گذاران خارجی باز می شود.
این امر باعث می شود هزینه تولید برای مشتریان داخلی کاهش یابد و کیفیت آن برای صادرات بهبود یابد.
دولت جمهوری قزاقستان (RK ) ضمانت های قابل توجهی نیز به سرمایه گذار ارائه می دهد ، از جمله آنها: - حمایت کامل از حقوق و منافع مقرر در قوانین جمهوری قزاقستان و تصویب معاهدات بین المللی. - ثبات شرایط قراردادهای منعقد شده بین سرمایه گذاران و ارگانهای دولتی. - پس از ملی شدن و درخواست ، سرمایه گذار کاملاً جبران خسارات ناشی از آن را جبران می کند. - سرمایه گذاران همچنین به کلیه اطلاعات لازم در مورد فعالیت های خود در جمهوری دسترسی آزاد دارند.
علاوه بر این موارد ، مزایای مربوط به سرمایه گذاری زیر فراهم شده است: معافیت از عوارض گمرکی و مالیات بر ارزش افزوده در واردات ، کمکهای بلاعوض دولتی ، یارانه(سوبسید) های سرمایه گذاری ، معافیت از عوارض گمرکی واردات و مالیات مطابق با قانون جمهوری قزاقستان.
به طور کلی ، کارشناسان به یک مؤلفه مهم بازار سرمایه گذاری قزاقستان اشاره می کنند - ثبات و اطمینان به آینده ، و این یکی از اصلی ترین شاخص های جذابیت سرمایه گذاری قزاقستان است.
به منظور بهبود هر چه بیشتر وضعیت سرمایه گذاری در قزاقستان ، در سال های اخیر خدمات ویژه دولتی برای همکاری با سرمایه گذاران خارجی شکل گرفته است: شورای سرمایه گذاران خارجی تحت ریاست  ریس جمهوری قزاقستان ، وزارت سرمایه گذاری و توسعه جمهوری قزاقستان ، شرکت ملی KaznexInvest ، شورای بهبود وضعیت سرمایه گذاری تحت نظارت نخست وزیر جمهوری قزاقستان ، نظارت  سرمایه گذاری  به نمایندگی از سوی وزیر سرمایه گذاری و توسعه جمهوری قزاقستان ، شوراهای سرمایه گذار تحت آکیمای منطقه ای ، مؤسسات توسعه ملی.
علاوه بر این ، در سال 2018 ، مرکز مالی بین المللی آستانه (AIFC ) در پایتخت قزاقستان ، شهر نور سلطان افتتاح شد.
هدف اصلی AIFC جذب فعال سرمایه گذاری خارجی در اقتصاد قزاقستان و اجرای پروژه های بزرگ اقتصادی و زیرساختی در این کشور است.
تا به امروز ، AIFC به عنوان یکی از مراکز مهم مالی بین المللی در جهان با رژیم مالیاتی مطلوب ، قانون انگلیسی و سیستم ویزای ساده ظاهر شده است.
علاوه بر این ، AIFC با سایر مراکز عملکرد تفاوت دارد زیرا نه تنها بخش های سنتی اقتصاد را توسعه می دهد - مدیریت دارایی ، بانکداری خصوصی ، بلکه به مناطق امیدوار کننده نیز متکی است. ما در مورد فن آوری های جدید مالی ، امور مالی سبز ، بانکداری اسلامی و غیره صحبت می کنیم.
بدین ترتیب ، امروز جمهوری قزاقستان یکی از جذاب ترین کشورها برای سرمایه گذاری در جهان است که در آن مناسب ترین شرایط برای سرمایه گذاری مطمئن و کارآمد سرمایه گذاری های خارجی در اولویت پروژه های اقتصادی   جمهوری قزاقستان و همچنین برای فعالیت های تولیدی بسیار سودآور شرکت های خارجی و کارآفرینان خصوصی ایجاد می شود.
امروز جمهوری قزاقستان یکی از جذاب ترین کشورهای سرمایه گذاری در جهان است, جایی که شرایط مطلوب ترین برای سرمایه گذاری قابل اعتماد و موثر سرمایه گذاری خارجی در اولویت پروژه های اقتصادی قزاقستان, و همچنین برای فعالیت های تولید بسیار سودمند از شرکت های خارجی و کارفرمایان خصوصی.

دیدگاه شما