صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۱۲ سرطان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

برنامه قزاقستان برای نوسازی آگاهی عامه

-

 برنامه قزاقستان برای  نوسازی آگاهی عامه

در دنياي جهاني سازي  پوياي امروز، تحت تأثير فعاليت فناوري هاي معلوماتي  جديد ، زندگي  شخص و جامعه تسريع مي شود. اين به طور عيني منجر به ادغام جامعه جهاني در يک فضاي فرهنگي واحد مي گردد.
در اين راستا ، با توجه به نظريه راهبردي اولين  رئيس جمهور جمهوري قزاقستان - رهبر ملت ، ن. نظربايف ، حفظ و تحقق فرهنگ ملي و منحصر به فرد قزاقستان بسيار مهم و حياتي است. بنابراين ، به تاريخ 12  اپريل 2017 ، رهبر ملت مقاله  برنامه  «روخاني ژانگرو» (نگاهي به آينده : نوسازي آگاهي عمومي) را تهيه کردند، که در آن   وظايف و اهداف اصلي اين برنامه را در قزاقستان به روشني تعريف نمود. اين سند بي نظير، مبناي توسعه فرهنگي، معنوي و عقيدتي جامعه قزاقستان در مرحله کنوني و دراز مدت است.
براي اجراي به موقع «روخاني ژانگرو» در تاريخ 26 اپريل 2017 ، کميسيون ملي تحت  رياست رئيس    جمهوري قزاقستان تأسيس شد و دولت قزاقستان اقدام و راه اندازي اين برنامه را تصويب كرد.رونمايي  Rukhani Zhangru با ارائه آن به تاريخ 17-19 اکتبر 2017 در مقر يونسکو در پاريس برگزار شد. از آن زمان ، کار فعال در 6 حوزه اصلي برنامه آغاز گرديد.
بخش اول - انتقال الفباي قزاق به خط لاتين است. همانطور که رهبر ملت متذکر شد ، مطابق اين  نيازهاي توسعه فن آوري هاي جديد را برآورده مي کند    پس از بحث و گفتگو مردم در سراسر کشور در طول سال 2017 ، نسخه قزاقستان از استفاده از الفباي لاتين با فرمان رئيس جمهور جمهوري قزاقستان در 19 فبروري 2018 تصويب شد.
در حال حاضر ، قزاقستان در تلاش است تا يک فرهنگ لغت املايي بزرگ از زبان قزاقستان را ايجاد کند ، بر اين اساس ، ادبيات آموزشي و روشمند و داستاني منتشر خواهد شد.
هم اکنون کار در قزاقستان براي ايجاد يک فرهنگ بزرگ املايي واژگان  از زبان قزاقستان در حال انجام است که بر اين اساس ، ادبيات آموزشي و روش شناسي و داستاني منتشر خواهد شد.
بخش دوم - «علوم جديد بشري.100 کتاب درسي جديد به زبان قزاقي. »  براي اين کار فوري ، کارگروه انتخاب کتابهاي درسي براي ترجمه به زبان قزاقي از بين دانشمندان دانشگاه و مؤسسات تحقيقاتي ، شخصيتهاي عمومي و دانشمندان برجسته سياسي تصويب شد. براي کسب حق ترجمه و چاپ 18 کتاب درسي مصوب (ايالات متحده ، انگليس ، سوئيس ، فرانسه و روسيه) با ناشران خارجي منعقد شده است. وب سايت رسمي اين پروژه راه اندازي شده است - 100kitap.kz
بخش سوم - «توغان ژر» («سرزمين بومي»)  که هدف  آن عبارت از  القاء احساسات ميهن پرستي ، عشق به سرزمين مادري ، فرهنگ ، آداب ، رسوم و عنعنات خويش در قزاق  ها است. اين پروژه از طريق مشارکت فعال مناطق کشور و با حضور کارآفرينان ، نيکوکاران و شهروندان علاقمند انجام مي شود. تا به حال بيش از 700 پروژه در جمهوري انجام شده است و بيش از 500 پروژه در حال فعاليت هستند.
بخش چهارم- «جغرافياي مقدس قزاقستان» است که مکانهاي بي نظير اين کشور را محبوبيت  مي بخشد. اين مرکز و شوراي خبرگان علمي بر بنياد موزيم ملي جمهوري قزاقستان ايجاد شده است که ليستي از 183 مورد اشيا  را تهيه کرده است که شامل   بناهاي تاريخي و فرهنگي که در فهرست ميراث فرهنگي و طبيعي جهاني يونسکو قرار دارند: مقبره خواجه احمد يساوي ، پتروگليف هاي تامگالي و غيره.
موضوع  ساخت موزه هاي اوليتا ، اترار ، تنبلا ، بزوي ، بوتاي و ساريشيک در حال بررسي است.  ساخت 4 فيلم در مورد اشياء مقدس قزاقستان با تکثير و دوبله به  5 زبان دنيا وجود دارد.
بخش پنجم «فرهنگ قزاقستان مدرن در دنياي جهاني شدن» در مورد محبوبيت فرهنگ قزاقستاني در خارج از کشور است.
4 بخش اين کار تصويب شد:
1) «ادبيات» - 193 اثر در ژانرهاي «نثر» ، «شعر» و «آثار تحقيقاتي»؛
2) «تئاتر ، سينما و رقص» - 56 اثر - فيلم هنري ، مستند و انيميشن ، نمايش هاي اپرا و باله ،اجراي نمايش ها و موزيکال.
3) «موسيقي کلاسيک و سنتي» - 66 نوازنده - نوازندگان پاپ اپرا و گروه هاي موسيقي ساز و اواز.
4) «هنرهاي زيبا» - 177 اثر از استادان معروف و هنرمندان معاصر.
بخش ششم - تسريع در اجراي اولويت کار محبوبيت در قزاقستان و در جامعه بين المللي قزاق هاي مشهور تحت عنوان (100 چهره جديد قزاقستان« بخش بارز برنامه »روخاني ژانيرو) شده است.
تحقق اين کار بسياري از چهره هاي مطرح برجسته کشور را به قزاقستان معرفي کرد: دانشمندان ، مهندسين ، معلمان ، پزشکان ، آهنگسازان ، ورزشکاران و غيره که در سالهاي استقلال جمهوري قزاقستان به رسميت شناخته شده اند. اين پروژه به يک انگيزه قدرتمند براي همه شهروندان کشور ما در آرزوي دستيابي به موفقيت بلند مسلکي براي خير وشگوفايي سرزمين مادري و شناخت ملي از شايستگي هاي آنها  تبديل شده است.

 

دیدگاه شما