صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۱۳ حمل ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

«خاطرجمع باشید، حکومت چین مراقب فرزندان شمااست» ؛ نامه سفارت جمهوری خلق چین در کابل، برای فامیل‌های محصلین افغان مقیم چین

-

«خاطرجمع باشید، حکومت چین  مراقب فرزندان شمااست» ؛ نامه سفارت جمهوری خلق چین در کابل، برای فامیل‌های محصلین افغان مقیم چین

محترم فامیلهای محصلین افغان مقیم چین!
با عرض سلام و احترام
اینجانب وانگ یو سفیر کبیر چین در افغانستان استم. زمستان امسال چندان آرام نیست چون که سرایت مریضی ناشی از ویروس کرونای جدید مثل مهمان ناخوانده جمع خانوادههای بیشمار چین را خراب کرده و شلوغی عید بهاری چین را خوابانده و نیز باعث نگرانی شما که اولاد تان در آن کشور بودوباش دارند شده است. بلی، حق است که مادر همیشه نگران فرزند به سفر رفته خود است. شماها حتماً بسیار پریشان استید که آیا اولاد تا در آن کشور در امن و امان استند؟ آیا احتمال ابتلاء به آن مریضی برایشان نیز وجود دارد؟ آیا کسی از آنها مراقبت میکند؟ آیا خوب نان میخورند؟ به حیث یک پدر که با پسر خود هزاران کیلومتر فاصله دارد، توجه و دغدغۀ شماها را عمیقاً درک میکنم اما به شماها اطمینان میدهم حکومت چین از هر محصل خارجی در آن سرزمین مانند فرزندان خود کشور مراقبت خواهد کرد.
خاطرجمع باشید از اینکه اولاد شما فعلاً در چین در امان استند و در آینده نیز سلامتی و صحت همیشه نصیبشان است. در حال حاضر کدام محصل افغان مقیم چین به ویروس کرونای جدید آلوده نشده و در آینده با بهبودی آشکار وضعیت که با اتخاذ تدابیر حکومت چین جهت مقابله با آن مریضی صورت گرفته است به آن ویروس آلوده نخواهد شد. در شهر ووهان که میدان اصلی جنگ با آن ویروس است، چهار سپر محافظ بچهها استند. اول، اصولاً اقدام به جلوگیری از گسترش مریضی از منشاء شده است. در ووهان همه مبتلایان در شفاخانهها و مراکز درمانی موقت جمع شدهاند. ضمناً در تمام مجموعههای مسکن این شهر برای 24 ساعت شدیدترین مدیریت بسته اجرا میشود تا اینکه محصلین هیچ امکان تماس با منشاء آلودهگی نداشته باشند. دوم، امنیت مکان اقامت محصلین قطعاً تأمین میشود. برای رفع نیازمندی محافظت محصلین، پوهنتونها در ساعاتی معیین ضدعفونی و استریلیزاسیون مکان اقامت دانشجویان را انجام میدهند و ماسک، دستکش لاستیکی، مایعات ضدعفونی و دستشویی را برای محصلین رایگان توزیع میکنند. سوم، وضعیت صحت بچهها را پرسوجو میکنند. محصلین هر روز در ساعت معین باید در باره صحت خود از جمله درجه بدن برای پوهنتون معلومات دهند تا هم خودشان و هم پوهنتون از وضعیت صحتشان مطلع باشند. چهارم، تقاضاهای محصلین به راحتی منتقل میشود قسمی که اداره تعلیم و تربیه ولایت هوبی و پوهنتونهای این ولایت برای محصلین خارجی سرویس مراجعه 24 ساعته را فراهم آورده و محصلین در صورت پیدایش مشکلات میتوانند در اولین فرصت توسط «وی چت» یا تلفون با استاد مسئول تماس بگیرند. خارج از میدان اصلی جنگ ضدویروس امنتر میباشد. تا به هفدهم فوریه در دیگر ولایتها به استثنای ولایت هوبی تعداد مبتلایان جدید برای 14 روز متوالی کاهش یافته و چند ولایت مبتلایان جدید ندارند در حالی که تعداد مبتلایان جدید در اکثر ولایتها کم تر از 10 میباشد. ضمناً پوهنتونهای سراسر چین به تأخیرانداختن شروع سمستر جدید را به طور قطعی اعلام کرده تا از آلودگی احتمالی به ویروس جلوگیری شود. بدین ترتیب محصلین در چین کاملاً در امن و امان هستند.
خاطرجمع باشید از اینکه منابع صحی و درمانی چین جوابگوی نیازمندی است. نزدیک به یک میلیون نهاد صحی و درمانی در سراسر چین فعالیت دارند که دارای 12.3 میلیون تن افراد مسلکی صحی و 8.4 میلیون تخت خواب میباشند. صرفاً در سال 2018 با اختصاص دادن 5.8 تریلیون یوان همه 8.31 ملیارد بار پذیرش مریضان انجام شد. در مقابله با مریضی ناشی از ویروس کرونای جدید، منابع سراسر چین برای حمایت و تأمین ولایت هوبی به سوی آن ولایت معطوف شده طوری که بیش از 200 تیم درمانی به شمول بیش از 30 هزار داکتر و پرستار از مناطق مختلف چین به بحرانی ترین منطقه ولایت هوبی شتافته اند. به آنها شهرت مقبول ترین شیردلان معاصر داده شده است که علیرغم خطرات در جنگیدن با ویروس پیشقدمی میکنند. بخشی از آنها را سه تیم متشکل از آکادمیسیونها و بهترین متخصصان بیماریهای تنفسی از بهترین شفاخانههای ولایتهای مختلف چین تشکیل میدهند. چین تمام نیروی سراسر کشور را در زمینه پژوهش علمی جهت مقابله با آن مریضی به خرج داده است. در نتیجه یک «کیت تست» مخصوص به زودی تولید خواهد شد که ابتلا به ویروس تنفسی کرونا را ظرف 15 دقیقه تشخیص میدهد، برخی واکسینهای به مرحله امتحان روی حیوانات رسیده است و سه نوع دارو در حال آزمایش بالینی است. اقدامات یادشده به نتایج مثبت انجامیده است، طوری که تعداد شفایافتهگان جدید در سراسر چین برای 7 روز متوالی بیش از هزار تن شده و در مجموع بیش از 10000 نفر است. ملت چین ملتی است که در مقابل کدام چالش سر خم نخواهد کرد و کشور چین کشوری است که از مریضی SARS عبور کرده است. ما که از رهبری محکم حکومت، سیستم دقیق و علمی جلوگیری و کنترول و مهمتر این که از داکتران و پرستاران شایسته بهرهمند استیم، حتماً به زودی بر ویروس غالب خواهیم شد و نور پیروزی بر خاک چین تابان خواهد شد.
خاطرجمع باشید از اینکه بچههای شماها در چین کدام غصه غذا ندارند. حالا اکثریت مطلق دانشجویان به خاطر عید بهاری به خانه خود برگشتهاند و کسانی که هنوز در پوهنتونها به سر میبرند عمدتاً محصلین خارجی استند. برای تأمین خوراکهای آنها ناهارخوری پوهنتونها از کار عادی بازنایستاده و طبق سفارش دانشجویان برایشان غذا میفرستند. مثلاً بعضی پوهنتونها برای محصلین مقیم در داخل پوهنتون سه وعده غذا مجانی فراهم میآورند و بعضی پوهنتونها هزاران کیلو سبزیجات خریده و برای محصلین خارجی توزیع میکنند. علاوه بر اینها غذاهای حلال نیز برای محصلین مسلمان از جمله محصلین افغان فراهم است. در شهر ووهان که وضعیت شیوع ویروس وخیم تر است، ذخایر بیش از 40 روزه آذوقه و روغن در دسترس است و گوشت و تخم مرغ نیز به طور فراوان در بازار پیدا میشود. ضمناً انواع مختلف مواد مورد نیاز زنده گی پیدرپی از گوشه و کنار کشور به این سو میآیند. خلاصه محصلین اینجا در مورد خورد و خوراک غم وغصه ندارند.
خاطرجمع باشید از اینکه تحصیل فرزندانتان تحت تأثیر قرار نخواهد گرفت. حکومت چین برای کشورهای در حال توسعه به شمول افغانستان بورسیه تحصیلی فراهم میآورد به این هدف که بچههای این کشورها بیشتر علم بیاموزند و با کسب توانایی بیشتر بهتر قادر باشند تا برای قوی شدن و انکشاف کشور خود خدمت کنند. فامیلهای آنها نیز آرزوی کامیابی آنها را در تحصیل دارند. بدین جهت به تحصیل بچهها توجه خاصی داریم و وزارت تعلیم و تربیه 9  اقدام را جهت « ادامه تحصیل در صورت تعطیلی پوهنتونها و مکتبها» اتخاذ کرده و 24 هزار درس اینترنتی توسط استادان ممتاز را برای همه محصلین احداث کرده که میتواند جوابگوی نیازمندی تحصیل بچهها باشد. مخصوصاً برای بچهها توصیه میکنم که در این مدت ویژه و کمیاب بیشتر علم بیاموزند و روحیه ملت چین در مقابله با ویروس را بیاموزند و به قصههای مؤثر مربوط به مقابله با ویروس تفکر کنند. میدانم که بعضی محصلین برای فامیل خود شکایت کردند که ماندن در پوهنتون برای شان بسیار بی مزه و خسته کننده است. به اصطلاح قدیم چینایی، اگر فرزند خود را عشق میورزید به آینده دور وی بیاندیشید. امیدوارم شماها برای بچههای خود نصیحت بدهید و آنها را به تحصیل تشویق کنید تا فرصت تحصیل در چین را گرامیبدارند و تعطیلات «سوپر دراز» را به روش ارزشمند بگذرانند و خاطرات زیبایی برای زنده گی خود باقی بگذارند.
با برخی محصلین افغان مقیم شهر ووهان در تماس استم و مکرراً وضعیت آنها در ووهان را پرسان میکنم. چند روز پیش با محصلی به اسم مجتبا ناصری صحبت کردم و او برایم گفت که حال او خوب است و نگران نباشم. بعد از آن پیامک درازی برایم ارسال کرد که از خواندن آن بسیار تحت تأثیر قرار گرفتم. او در پیامک نوشته است: افتخار میکنم به اینکه در زمان کلیدی مقابله با ویروس در شهر ووهان میباشم، زیرا همصنفیان، دوستان و اساتید چینایی من در اینجا استند. زنده گی من در اینجا بسیار خوب است و خورد و خوراک تأمین میشود و شفاخانه پوهنتون 24 ساعته باز است و استاد مسئول هر روز با من تماس میگیرد تا از سلامتی من مطمئن باشد. اگر در این زمان به افغانستان برگردم میترسم ویروس را به هموطنان انتقال دهم و بار بر دوش وطن خود سنگین کنم. باز میترسم رفتن من باعث ناراحتی همصنفیان، دوستان و اساتید من بشود. من که در کشور جنگ زده بزرگ شدم و از مرگ واهمه ندارم و قسم خورده ام در هر شرایطی دوستان خود را همراهی کنم، چطور میتوانم در موقعی که از ویروس رنج میبرند آنها را رها کنم؟ خیر، نمیتوانم. باید در اینجا باشم و آنها را تشویق کنم و برای آنها نیرو بخشم. اطمینان قاطع دارم بقای ویروس همیشه گی نیست و به زودی پیروزی را استقبال خواهیم کرد.» چند روز پیش آقایان جلال بازوان، خلیل احمد هجرت و محمدهارون صافی که در چین تحصیل کرده بود وقتی که از کمبودی ماسک در چین باخبر شده بود علی رغم برف سنگین و خطر حمله تروریستی پس از مراجعه به 500 داروخانۀ شهرهای مختلف، موفق شدند 20 هزار ماسک بخرند و به سفارت چین سفارش دادند تا به چین روان شود. آنها گفتند بنی آدم اعضای یکدیگرند و خوشحال استند از اینکه با مردم چین کمک کنند.
مجتبا ناصری، جلال بازوان، خلیل احمد هجرت و محمد هارون صافی محصلین عادی افغان استند اما گفتار و رفتار آنها آنقدر قدرتمند است که مرا به یاد حرف رهبر مائو تسه دونگ انداخته است که میفرمایند افغانستان کشور قهرمان پرور است. چهار محصل یادشده متولد کشور قهرمان و حامل قدرت ملت افغان استند که طی هزاران سال نسل به نسل به ارث رسیده و در ژن این ملت میماند. با وجود اینکه به تازگی سه ماه پس از رسیدن من به افغانستان گذشته است بزرگی هویت ملت افغانستان را از جنبههای مختلف حس کرده ام و عاشق این کشور شده ام. اطمینان دارم تمام محصلین افغان در چین نیز هویت بزرگ ملت چین را احساس کرده به خاطر اینکه کشور چین نیز کشور قهرمان پرور و دارای بیش از پنج هزار سال تاریخ درخشان است. در موقع دشوار فعلی با خوشحالی تمام شاهدم که محصلین افغان معلومات فراتر از کتاب درسی را آموخته و شجاعت و مسئولیت را یاد داشته و عزم و دوستی هزارساله دو ملت قهرمان که در دوران سخت و دشوار همیشه باهم شریک استند به نسل جوان منتقل شده است. فامیلان محصلین، بسیار خرسندم همراه با شماها شاهد بزرگ شدن بچهها در سرزمین چین استم. خاطرتان جمع باشد چون که بچهها بزرگ شده اند.
هیچ زمستانی نیست که تیر نشود و هیچ بهاری نیست که فرا نرسد. امید مانند نهال با اینکه آهسته رشد میکند بالاخره به درخت کلان و سرکشیده به آسمان مبدل میشود. در مقابل اینکه حکومت چین برای افغانستان شفاخانهها، درسخانهها، مکتبها، پروژههای آبیاری، مسکنها و سرکها عمرانی کرده و صد تن کودک مبتلا به بیماری قلبی افغان را جراحی کرده و تجارت چین و افغانستان موجب افزایش معاش مزارعان بی شمار افغان شده است، خوشبختانه محصلین افغان در چین و بسیاری برادران افغان دوش به دوش ما ایستاده گی میکنند و ما را در راه حفاظت امید تنها نگذاشتهاند. ملت چین ملت قدردان و سپاسگذار میباشند و هر پشتیبانی گرانبهایی از سوی مردم افغان را به یاد میسپارند. در آینده همکاریهای دوجانبه حتماً گسترش بیشتر خواهد یافت. ضمناً به شماها اطمینان میدهم که در صورتی که بچههای خود را به آغوش کشور چین تحویل داده اید، آنها را مانند بچههای خودمان مراقبت و محافظت خواهیم کرد و همراه شما با آنها مساعدت خواهیم کرد تا آدمهای با شهامت و سرافراز در تاریخ شوند.
وانگ یو
سفیر کبیر تام الاختیار جمهوری مردم چین
در افغانستان
2020.02.18

دیدگاه شما