صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۳ عقرب ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

روخانی ژانگرو - برنامه قزاقستان برای نوسازی آگاهی عامه

-

  روخانی ژانگرو - برنامه قزاقستان برای  نوسازی آگاهی عامه

       در دنیای جهانی سازی  پویای امروز، تحت تأثیر فعالیت فناوری های معلوماتی  جدید ، زندگی  شخص و جامعه تسریع می شود. این به طور عینی منجر به ادغام جامعه جهانی در یک فضای فرهنگی واحد می شود.
در این راستا ، با توجه به نظریه راهبردی اولین  رئیس جمهور جمهوری قزاقستان - رهبر ملت ، ن. نظربایف ، حفظ و تحقق فرهنگ ملی و منحصر به فرد قزاقستان بسیار مهم و حیاتی است. بنابراین ، به تاریخ 12  اپریل 2017 ، رهبر ملت مقاله  برنامه  «روخانی ژانگرو» (نگاهی به آینده : نوسازی آگاهی عمومی) را تهیه کردند، که در آن   وظایف و اهداف اصلی این برنامه را در قزاقستان به روشنی تعریف نمود. این سند بی نظیر، مبنای توسعه فرهنگی، معنوی و عقیدتی جامعه قزاقستان در مرحله کنونی و دراز مدت است.
   برای اجرای به موقع "روخانی ژانگرو" در تاریخ 26 اپریل 2017 ، کمیسیون ملی تحت  ریاست رئیس    جمهوری قزاقستان تأسیس شد و دولت قزاقستان اقدام و راه اندازی این برنامه را تصویب كرد.رونمایی  Rukhani Zhangru با ارائه آن به تاریخ 17-19 اکتبر 2017 در مقر یونسکو در پاریس برگزار شد. از آن زمان ، کار فعال در 6 حوزه اصلی برنامه آغاز گردید.
بخش اول - انتقال الفبای قزاق به خط لاتین است . همانطور که رهبر ملت متذکر شد ، مطابق این  نیازهای توسعه فن آوری های جدید را برآورده می کند     پس از بحث و گفتگو مردم در سراسر کشور در طول سال 2017 ، نسخه قزاقستان از استفاده از الفبای لاتین با فرمان رئیس جمهور جمهوری قزاقستان در 19 فبروری 2018 تصویب شد .
در حال حاضر ، قزاقستان در تلاش است تا یک فرهنگ لغت املایی بزرگ از زبان قزاقستان را ایجاد کند ، بر این اساس ، ادبیات آموزشی و روشمند و داستانی منتشر خواهد شد .
هم اکنون کار در قزاقستان برای ایجاد یک فرهنگ بزرگ املایی واژگان  از زبان قزاقستان در حال انجام است که بر این اساس ، ادبیات آموزشی و روش شناسی و داستانی منتشر خواهد شد.
      بخش دوم - "علوم جدید بشری.100 کتاب درسی جدید به زبان قزاقی. "  برای این کار فوری ، کارگروه انتخاب کتابهای درسی برای ترجمه به زبان قزاقی از بین دانشمندان دانشگاه و مؤسسات تحقیقاتی ، شخصیتهای عمومی و دانشمندان برجسته سیاسی تصویب شد. برای کسب حق ترجمه و چاپ 18 کتاب درسی مصوب (ایالات متحده ، انگلیس ، سوئیس ، فرانسه و روسیه) با ناشران خارجی منعقد شده است. وب سایت رسمی این پروژه راه اندازی شده است - 100kitap.kz
        بخش سوم - "توغان ژر" ("سرزمین بومی")  که هدف  آن عبارت از  القاء احساسات میهن پرستی ، عشق به سرزمین مادری ، فرهنگ ، آداب ، رسوم و عنعنات خویش در قزاق  ها است. این پروژه از طریق مشارکت فعال مناطق کشور و با حضور کارآفرینان ، نیکوکاران و شهروندان علاقمند انجام می شود. تا به حال بیش از 700 پروژه در جمهوری انجام شده است و بیش از 500 پروژه در حال فعالیت هستند.
     بخش چهارم "جغرافیای مقدس قزاقستان" است که مکانهای بی نظیر این کشور را محبوبیت  می بخشد. این مرکز و شورای خبرگان علمی بر بنیاد موزیم ملی جمهوری قزاقستان ایجاد شده است که لیستی از 183 مورد اشیا  را تهیه کرده است که شامل   بناهای تاریخی و فرهنگی که در فهرست میراث فرهنگی و طبیعی جهانی یونسکو قرار دارند: مقبره خواجه احمد یساوی ، پتروگلیف های تامگالی و غیره.
موضوع  ساخت موزه های اولیتا ، اترار ، تنبلا ، بزوی ، بوتای و ساریشیک در حال بررسی است.  ساخت 4 فیلم در مورد اشیاء مقدس قزاقستان با تکثیر و دوبله به  5 زبان دنیا وجود دارد.
     بخش پنجم "فرهنگ قزاقستان مدرن در دنیای جهانی شدن" در مورد محبوبیت فرهنگ قزاقستانی در خارج از کشور است.
4 بخش این کار تصویب شد: 1) "ادبیات" - 193 اثر در ژانرهای "نثر" ، "شعر" و "آثار تحقیقاتی"؛
2) "تئاتر ، سینما و رقص" - 56 اثر - فیلم هنری ، مستند و انیمیشن ، نمایش های اپرا و باله ،اجرای نمایش ها و موزیکال.
3) "موسیقی کلاسیک و سنتی" - 66 نوازنده - نوازندگان پاپ اپرا و گروه های موسیقی ساز و اواز.
4) "هنرهای زیبا" - 177 اثر از استادان معروف و هنرمندان معاصر.
    بخش ششم - تسریع در اجرای اولویت کار محبوبیت در قزاقستان و در جامعه بین المللی قزاق های مشهور تحت عنوان "100 چهره جدید قزاقستان" بخش بارز برنامه "روخانی ژانیرو" شده است.
تحقق این کار بسیاری از چهره های مطرح برجسته کشور را به قزاقستان معرفی کرد: دانشمندان ، مهندسین ، معلمان ، پزشکان ، آهنگسازان ، ورزشکاران و غیره که در سالهای استقلال جمهوری قزاقستان به رسمیت شناخته شده اند.
این پروژه به یک انگیزه قدرتمند برای همه شهروندان کشور ما در آرزوی دستیابی به موفقیت مسلکی   بالای  برای خیر وشگوفایی سرزمین مادری و شناخت ملی از شایستگی های آنها  تبدیل شده است.

دیدگاه شما